Jeżeli na działce wybudowano urządzenia infrastruktury technicznej, właściciel lub użytkownik wieczysty musi uiścić opłatę adiacencką.
Do osiedla, gdzie mieszka czytelnik, ma zostać doprowadzona kanalizacja, co spowoduje wzrost wartości nieruchomości. Czy musi ponieść na rzecz gminy opłatę adiacencką?
Tak. Opłatę adiacencką uiszcza właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości, gdy wartość jego działki wzrosła z powodu budowy urządzeń infrastruktury technicznej.

Zasady ustalania opłaty

Wysokość opłaty adiacenckiej ustalają wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Pokrywa ona koszty budowy drogi, a także wybudowania pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią przewodów i urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych. Na tej samej zasadzie opłaty wnoszą użytkownicy wieczyści nieruchomości gruntowych.
Opłata naliczana jest wówczas, gdy urządzenia infrastruktury technicznej zostały wybudowane z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych, które nie podlegają zwrotowi. Właściciele i użytkownicy wieczyści ponoszą koszty bez względu na rodzaj i położenie nieruchomości. Natomiast te zasady nie obowiązują odnośnie do nieruchomości przeznaczonych w planie miejscowym na cele rolne i leśne, a także odnośnie do nieruchomości, które w razie braku tego planu są wykorzystywane na cele rolne i leśne.
Wysokość opłaty adiacenckiej ustalają wójt, burmistrz albo prezydent miasta w drodze decyzji. Może to zrobić za każdym razem wówczas, gdy wystąpi konieczność podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej, albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Kiedy zapłaci właściciel

Decyzja ustalająca wysokość opłaty może zostać wydana w ciągu 3 lat po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych albo do korzystania z wybudowanej drogi.
Aby ustalić wysokość opłaty, wójt, burmistrz albo prezydent miasta przyjmują stawkę procentową, wskazaną w uchwale gminy, która obowiązuje w dniu, w którym wystąpiły warunki do podłączenia nieruchomości albo korzystania z wybudowanej drogi.
– Biorą przy tym pod uwagę, w jaki sposób wzrosła wartość nieruchomości – mówi radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.
Dodaje, że wysokość tej opłaty nie może być wyższa niż 50 proc. różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed przyłączeniem, a tą, jaką ma obecnie.
Wartość tę ustala się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty. Bierze się też pod uwagę, w jakim stanie nieruchomość była przed wybudowaniem tych urządzeń i po ich wybudowaniu. Tak ustaloną opłatę pomniejsza się następnie o wartość nakładów poniesionych przez właściciela albo użytkownika wieczystego na rzecz budowy poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej.
Opłatę trzeba uiścić w ciągu 14 dni od dnia, w którym została podjęta decyzja o jej ustaleniu. Gdy zaś zostanie rozłożona na raty, to wówczas pierwszą ratę trzeba wpłacić w tym terminie.
Podstawa prawna
Art. 143 – 148 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).