statystyki

Rusza notarialny rejestr testamentów

autor: Ewa Ivanova30.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.09.2011, 08:49
 • Wyślij
 • Drukuj

Od środy 5 października każdy, kto sporządził własnoręczny lub notarialny testament, będzie mógł zarejestrować go w elektronicznej bazie prowadzonej przez rejentów.

reklamareklama


Rejestr to inicjatywa samorządu notarialnego. Na razie będzie miał charakter informacyjny. Baza pozwoli bliskim sprawdzić, czy zmarły krewny pozostawił testament. Jego treść nie będzie ujawniona w rejestrze. Ważność testamentu nie będzie uzależniona od jego zarejestrowania.

– Zarejestrujemy głównie testamenty notarialne. Do bazy będzie można wprowadzić także informacje o testamencie własnoręcznym, ale tylko pod warunkiem złożenia testamentu do depozytu notarialnego – wyjaśnia Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Rejestr będzie dobrowolny. Nadal będzie można sporządzać testamenty w formach przewidzianych przez prawo i ich nie rejestrować. Poza tym testator będzie mógł w każdej chwili zażądać wykreślenia z rejestru informacji o testamencie.

– Póki będzie żyła osoba sporządzająca testament, nikt nie będzie mógł się dowiedzieć z rejestru, że taki dokument istnieje – wyjaśnia Lech Borzemski.

Zamieszczenie informacji w bazie będzie trwało tylko chwilę. Wystarczy, że przy sporządzaniu testamentu notarialnego testator wyrazi na to zgodę. Notariusz za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego wprowadzi tę informację do rejestru. Koszt sporządzenia testamentu notarialnego to 50 – 150 zł.

Przy własnoręcznym testamencie testator będzie musiał złożyć dokument do depozytu. To koszt jednorazowy 50 zł plus za każdy rok po 20 zł.

Istnienie testamentu będzie można sprawdzić po śmierci testatora w każdej kancelarii notarialnej. Rejent zainkasuje za to 100 – 150 zł.

– Polacy od dawna oczekiwali większego bezpieczeństwa przy przekazaniu ich ostatniej woli. Dlatego od początku z życzliwością obserwowałem zabiegi samorządu notarialnego zmierzające do uruchomiania rejestru – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

 • 1: marekusa z IP: 77.253.53.* (2011-10-16 21:06)

  To chyba nie jest tak, że napisze sobie nowy i tamten w depozycie jest nieważny. Z tego co pamiętam ale prawo ciągle się zmienia, to poprzedni testament trzeba odwołać, żeby ustanowić nowy. Odnosząc się do tego, że trzeba płacić za te wszystkie operacje, uważam że to kwestia majątku jak ktoś dziedziczy milionowy majątek to te parę stówek za pewność bezpieczeństwa dokumentu zapłaci bez mrugnięcia okiem.

 • 2: sierczy z IP: 178.73.48.* (2011-10-02 17:55)

  POpieram POgląd xyz, POzostali POliczcie POprawnie i POzytywnie POdejdźcie do POstulatu Notariuszy ;)

 • 3: zainteresowany z IP: 178.217.119.* (2011-10-01 18:38)

  A jeżeli mam sporządzony już notarialnie to ile kosztuje wpis do rejestru.

 • 4: . z IP: 83.31.100.* (2011-09-30 23:36)

  Rejestr i tak będzie zbojkotowany, bo większość ludzi nie będzie z niego korzystać. Poza tym, rejestr może wprowadzać w błąd, jeżeli nowszy testament nie zostanie zarejestrowany. Istnienie takiego rejestru w wielu przypadkach może być zatem źródłem naruszenia woli spadkodawcy.

 • 5: łowca_matołków z IP: 80.237.226.* (2011-09-30 18:08)

  A ile będzie kosztowało zaglądnięcie do rejestru czy zarejestrowany jest w nim testament? CZY ABY NIE 150 ZŁ???

 • 6: Jaś Wędrowniczek z IP: 213.195.153.* (2011-09-30 13:05)

  Rejestr pełnomocnictw dla pewności obrotu byłby jeszcze ważniejszy niż rejestr testamentów. Niestety (tu uwaga też do krytyków przedsięwzięcia) Ministerstwo Sprawiedliwości nie było zainteresowane tworzeniem rejestru, więc samorząd notarialny stworzył go sam. Nie ma też widoków na szybkie powstanie rejestru pełnomocnictw.

  P.S.
  Już widzę uśmiechniętego MS jak 5 października obwieści kolejny sukces swojego ministerstwa w "informatyzowaniu wymiaru sprawiedliwości"... ;-)

 • 7: obywatel z IP: 83.7.26.* (2011-09-30 11:34)

  niektórym na tym forum nie idzie dogodzić... Notariusze sami sfinansowali ten rejestr, biorąc na siebie to co dawno powinno zrobić państwo, rejestracja będzie fakultatywna a nie obligatoryjna (choć dobrze by był to oblig), za testament rejent może wziąć maks 150 zł, zwykle bierze 50 zł, a tu wielkie oburzenie że "chciwi" rejenci będą żądali opłat za dane z rejestru (który przecież za darmo nie będzie, trzeba opłacić serwery, informatyków itp itd).

  Rejestr jest jak najbardziej potrzebny, docenicie to kiedy wam samym przyjdzie sprawdzać czy spadkodawca pozostawił po sobie testament i gdzie on jest. Następnym krokiem winny być umowy majątkowe małżeńskie i pełnomocnictwa

 • 8: Przydał by sie rejest opłaconych składek w ZUS z IP: 82.139.160.* (2011-09-30 11:31)

  Bo zmarli będą mieli lepszą obsługę niż żywi.

  Dziwi mnie to że do ZUS wysyła się internetowo programem PŁATNIK informacje o opłaceniu sładek ZUS... Ale już uzyskanie informacji z ZUS o opłaconych składkach jest niemozliwe.

  ZUS twierdzi że to problem techniczny...Jak tak to oddajcie to informatykom od serwisu Allegro...Oni obsługują 300 milionów transakcji rocznie...A ilość zapytań w ciągu sekundy jaka obsługują to kilkaset tysięcy.

  Bo njłatwiej ZUSowi idzie powiedzieć "Nie da się..."

 • 9: krezus_kiedys z IP: 83.31.253.* (2011-09-30 11:17)

  @ 12 "Fryzjerem może być każdy, kto umie strzyc" dlatego wolisz zaplacic 200 pln fryzjerowi za fryzure weselna niz 20 zl kolezance ktora "umie strzyc". Bo obrot nieruchomoscia to taka fryzura weselna.

 • 10: wersetariusz z IP: 85.198.234.* (2011-09-30 11:07)

  Nie dajcie się okradać kaście urzędniczej . Oni i tak za byle czynność liczą jakby pisali złotym atramentem na wysadzanych brylantami tabliczkach .
  Testament wręcza się testamentowemu mężowi zaufania , po prostu komuś kogo darzymy zaufaniem i dobrze jest nam znany ,ale nie posiada praw do dziedziczenia .W końcu decyduje data sporządzenia zapisu , więc nic nie ryzykujemy , bo można zmieniać wolę nawet codziennie. Ważny będzie ten sporządzony najpóźniej i jest dobrym zabezpieczeniem przed zagrożeniami związanymi z niepożądanymi działaniami spadkobierców.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama