statystyki

Rusza notarialny rejestr testamentów

autor: Ewa Ivanova30.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.09.2011, 08:49
 • Wyślij
 • Drukuj

Od środy 5 października każdy, kto sporządził własnoręczny lub notarialny testament, będzie mógł zarejestrować go w elektronicznej bazie prowadzonej przez rejentów.

reklamareklama


Rejestr to inicjatywa samorządu notarialnego. Na razie będzie miał charakter informacyjny. Baza pozwoli bliskim sprawdzić, czy zmarły krewny pozostawił testament. Jego treść nie będzie ujawniona w rejestrze. Ważność testamentu nie będzie uzależniona od jego zarejestrowania.

– Zarejestrujemy głównie testamenty notarialne. Do bazy będzie można wprowadzić także informacje o testamencie własnoręcznym, ale tylko pod warunkiem złożenia testamentu do depozytu notarialnego – wyjaśnia Lech Borzemski, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Rejestr będzie dobrowolny. Nadal będzie można sporządzać testamenty w formach przewidzianych przez prawo i ich nie rejestrować. Poza tym testator będzie mógł w każdej chwili zażądać wykreślenia z rejestru informacji o testamencie.

– Póki będzie żyła osoba sporządzająca testament, nikt nie będzie mógł się dowiedzieć z rejestru, że taki dokument istnieje – wyjaśnia Lech Borzemski.

Zamieszczenie informacji w bazie będzie trwało tylko chwilę. Wystarczy, że przy sporządzaniu testamentu notarialnego testator wyrazi na to zgodę. Notariusz za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego wprowadzi tę informację do rejestru. Koszt sporządzenia testamentu notarialnego to 50 – 150 zł.

Przy własnoręcznym testamencie testator będzie musiał złożyć dokument do depozytu. To koszt jednorazowy 50 zł plus za każdy rok po 20 zł.

Istnienie testamentu będzie można sprawdzić po śmierci testatora w każdej kancelarii notarialnej. Rejent zainkasuje za to 100 – 150 zł.

– Polacy od dawna oczekiwali większego bezpieczeństwa przy przekazaniu ich ostatniej woli. Dlatego od początku z życzliwością obserwowałem zabiegi samorządu notarialnego zmierzające do uruchomiania rejestru – mówi Krzysztof Kwiatkowski, minister sprawiedliwości.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

 • 1: nack z IP: 46.182.124.* (2011-09-30 05:01)

  Tylko po co taki rejestr?
  Przecież wystarczy, że ktoś napisze nowy testament a ten zarejestrowany nie będzie działał.
  No i po co pisać testament notarialny - 150 zł, skoro można napisać odręcznie - 0 zł.
  Po co składać do depozytu - 50 zł, skoro można wsadzić do szafy - 0 zł
  Po co sprawdzać u notariusza -150 zł, skoro można sprawdzić w szafie- 0 zł.

  Czy sprawdzienie w rejestrze będzie kosztować również 150 zł, jeśli okaże się że w rejestrze niczego nie ma?

 • 2: Nikodem z IP: 188.146.215.* (2011-09-30 07:26)

  Doskonale. Nareszcie jakaś stabilizacja w tym temacie.

 • 3: Ha z IP: 77.65.52.* (2011-09-30 08:06)

  Do 1:
  Widać, że nie masz pojęcia o pojęciu, nigdy nie pracowałeś w Kancelarii Notarialnej i nawet do głowy Tobie nie przyjdzie przypadek, że ktoś z najbliższych spadkodawcy, który sporządził taki testament może "nie być zainteresowany" w jego odnalezieniu. Dzisiaj to często graniczy z cudem.A nalezy pamiętać, że to za pieniądze samych notariuszy został sporządzony i będzie utrzymywany ten rejestr.

  Z drugiej strony, dzisiaj artykuł w DGP korzystny dla notariuszy, jaką to oni spełniają poważną funkcję społeczną, wczoraj artykuły o poziomie, ktorych lepiej nie mówić. Od dawna wiadomo, że DGP jest przeciwna notariuszom, ale następnym razem nie ukrywajcie tego pod płaszczykiem "rzetelnych" artykułów.
  Ciekawe, czy dzisiaj będą tak "miłe" komentarze do tego artykułu, jak po wczorajszych.
  Może nie wszystkim jeszcze się w głowach poprzewracało...

 • 4: zzzzzzzz z IP: 145.237.123.* (2011-09-30 08:12)

  @ nack

  Po co składać do depozytu ???

  Bo jak go zostawisz "w szafie", to wszystko zależy od tego kto go pierwszy znajdzie...
  Jeśli spadkobierca ustawowy, który na tym testamencie straci w porównaniu do dziedziczenia ustawowego, do istnieje duża doza prawdopodobieństwa, że taki testament "zaginie" oi nigdy sie nie odnajddzie. I dziedziczenie będzie ustawowe.

  Dlatego co do formy aktu notarialnego - zgoda - można go napisać samemu - koszt 0 zł.
  Ale na przechowanie to lepiej go oddać osobie postronnej, niezainteresowanej w dziedziczeniu - 50 zł to w końcu nie majatek, a przynajmniej mamy pewność, że taki testament nie "zaginie" po naszej śmierci.

 • 5: Doskonałość zwyciężyła z IP: 89.229.122.* (2011-09-30 08:26)

  Jak zwykle prawożądność ...)górą w pozyskiwaniu kasy od ubogich!!!

 • 6: Notariusze krwiopijcy z IP: 79.191.166.* (2011-09-30 09:32)

  Za proste wyszukanie prostej informacji z rejestru 100-150zł - to rozbój w biały dzień, "biedni notariusze" znależli kolejne dochodu dochodu.

 • 7: Prawdziwy Polak z IP: 89.68.252.* (2011-09-30 09:40)

  To super sprawa. Żaden krewny już nie podrze testamntu lub go nie zatai. A w szafie testament jest bezpieczny tylko do smierci testatora, a potem po jego smierci wszystko zalezy od tego kto otworzy te szafe - zona, kochanka, konkubina, kuzyn, dzieci z poprzedniego zwiazku, czy dzieci z obecnego.

  Szkoda tylko ze nie bedzie to rejstr panstwowy i calkowicie bezpłatny. Bezpieczenstwo obrotu to rola panstwa. A jak wzieli to na siebie notariusze to trudno aby robli to pro publico bono.


  A wczorajszy artykuł to strzał w dziesiatkę, dotąd nie wiedziałem ze az tylu rejentów płaci najnizsze składki i ma takie małe obroty.
  Bo ludzie nie rozumieja co czytaja, Obroty to nie dochody. I obroty na poziomie 30 tys. miesiecznie - to naprawde niewiele. Tylko szkoda ze nie wiemy ilu płaci te najwyzsze składki. Jak w każdym zawodzie wsrod notariuszy tez jest traszne rozwarstwienie - sa krezusi i nowi w tym zaowdzie, którym ledwo starcza.

 • 8: realista z IP: 173.212.217.* (2011-09-30 09:45)

  To zaglądnięcie do tego odpłatnego rejestru będzię obowiązkowe?
  Zmarła babcia, czy macie państwo w rejestrze jej testament. Nie mamy - 150 złotych się należy. Tak to będzie wyglądać?

  A jak rodzina nie sprawdzi w rejestrze, a sąd klepnie objęcie spadku, to co wtedy? A czy rejestr będzie uwzględniał nowe testamenty, sporządzone po tym zarejestrowanym? Taki rejestr miałby sens TYLKO JEŻELI BYŁBY PAŃSTWOWY I KONTROLOWANY PRZEZ SĄD.

  Pomysł z tym rejestrem jest bez sensu.

 • 9: xyz z IP: 188.33.88.* (2011-09-30 09:49)

  @4 bardzo madre praktyczne zdanie.
  Dodajac do tego zapisy testamentowe i mozliwosc wskazywania konkretnych skladnikow majatku porzadkujemy rzeczywistosc.
  Ale tego wszystkiego niektorzy nie moga pojac.
  I notariusz zly za w sumie 200 PLN, a fyzjer (nie ujmujac jego pracy) kasuje 200 PLN za fryzurke i nikt go nie obraza na forach. To przykre.

 • 10: xyz z IP: 188.33.88.* (2011-09-30 09:51)

  Panstwo pobiera od nas za KRS i KW i jakos powszechnego oburzenia nie widze.
  A tu larum, ludzie co to jest obrot 30 tys? POliczcie.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama