SENTENCJA
Zapłata należności za produkty rolne na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny nie może, zgodnie z zasadą neutralności VAT, pozbawiać nabywcy produktów rolnych prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę dokonanego zwrotu podatku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki.
SYGN. AKT I SA/Bk 114/07
Spółdzielnia mleczarska zwróciła się z wnioskiem o interpretację. Chodziło o prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku w sytuacji, gdy wpłata z tytułu dostawy mleka następuje na rachunek bankowy właściwej ARiMR lub na konto organu egzekucyjnego. Wnioskodawca wskazał na art. 116 ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT. W związku z tym w ocenie spółdzielni ma ona prawo do zwiększania kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot także w sytuacjach wskazanych w zapytaniu.
Spór ostatecznie trafił do sądu administracyjnego. Sąd zauważył, że celem przewidzianego w art. 25 VI Dyrektywy zryczałtowanego systemu opodatkowania było zapewnienie rolnikom, którzy wybrali status rolników zryczałtowanych, rekompensaty podatku naliczonego i zapłaconego przy zakupie środków produkcji, przy jednoczesnym zwolnieniu ich z większości obowiązków administracyjnych ciążących na podatnikach podatków od towarów i usług. Wypłacanie kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku powinno być, co do zasady, neutralne dla podmiotów dokonujących tych wypłat - podkreślił sąd. Pod warunkiem oczywiście, że nabyte towary służą działalności gospodarczej, która uprawnia podatnika do odliczenia podatku naliczonego. Oznacza to, że państwa członkowskie powinny wprowadzić przepisy, na podstawie, których nabywcy towarów i usług od rolników ryczałtowych będą mieli możliwość odzyskania wypłaconych kwot. W przypadku, z jakim mamy do czynienia w niniejszej sprawie, gdy nabywcą towarów rolnych jest podatnik niebędący rolnikiem ryczałtowym, kwota zryczałtowanego podatku zapłaconego rolnikowi może być odliczona od podatku należnego na warunkach przewidzianych w art. 17. Sąd nie zgodził się z organami podatkowymi, że zasada neutralności VAT nie dotyczyła zryczałtowanego zwrotu podatku.
Ponadto sąd wyjaśnił, że nie zawsze wpłata na rachunek bankowy rolnika jest warunkiem niezbędnym do odliczenia kwoty zwrotu przez podatnika wypłacającego ten zwrot. Warunek posiadania rachunku bankowego wprowadzony został do ustawy o VAT, w celu zapewnienia weryfikacji płatności zryczałtowanego zwrotu podatku, z uwagi na postanowienia art. 25(7) VI Dyrektywy. Nie może sam w sobie powodować ograniczenia prawa podatnika do odliczenia dokonywanego zryczałtowanego zwrotu podatku.
Dlatego również zapłata należności za produkty rolne na rachunek wskazany przez organ egzekucyjny nie może, zgodnie z zasadą neutralności VAT, pozbawiać nabywcy produktów rolnych prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o kwotę dokonanego zwrotu podatku, jeżeli spełnione są pozostałe warunki.
MICHAŁ STUCZYŃSKI