statystyki

Policja będzie mogła ogłuszać

autor: Ewa Ivanova26.07.2011, 03:00; Aktualizacja: 01.08.2011, 19:55

Policja i inne służby (np. CBA) będą miały możliwość szerokiego stosowania środków powodujących dysfunkcję niektórych zmysłów, o właściwościach obezwładniających, łzawiących, ogłuszających.

Reklama


Reklama


Taką zmianę przewidują założenia do nowej ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Przygotował je resort spraw wewnętrzynych i administracji.

Zmiana oznacza, że funkcjonariusze będą mogli stosować kontrowersyjne urządzania LRAD (Long Range Acoustic Device), które służą do ogłuszania wybranych osób w tłumie.

Kontrowersyjne LRAD-y

– W projekcie zakłada się także przyznanie policji i innym formacjom (Straż Graniczna, kontrola skarbowa, Służba Celna, ŻW, ABW, AW, SWK, SWW, CBA) możliwości stosowania środków powodujących dysfunkcję niektórych zmysłów lub organów ciała, o właściwościach: obezwładniających, łzawiących, ogłuszających, olśniewających – wskazuje Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

Jej zdaniem w kontekście sprawy zakupu urządzenia LRAD można podać w wątpliwość stwierdzenie o tylko chwilowym, negatywnym oddziaływaniu tych środków na zmysły ludzkie.

Polska policja zakupiła niedawno urządzenia LRAD, które służą do precyzyjnego ogłuszania.

– Obecnie prawo nie pozwala na stosowanie ich jako środków przymusu bezpośredniego. Policja tłumaczy więc, że będą one wykorzystywane do przekazywania komunikatów. Sam zakup tego typu urządzeń jest niebezpiecznym precedensem – mówi Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International Polska.

20 tys. woltów

Użycie paralizatorów może być bardzo bolesne i grozić trwałym uszkodzeniem słuchu. Wiązka fal dźwiękowych kierowana na wybraną osobę w tłumie może spowodować ból porównywalny do zadawania tortur.

– W proponowanej przez MSWiA ustawie brakuje jasnych wskazówek, kiedy służby będą mogły użyć urządzeń ogłuszających i na jakich zasadach. Nie ma przepisu, który wskazywałby, że nie można ich stosować, aby zadawać długotrwały ból – mówi Draginja Nadażdin.

Resort chce także upowszechnić stosowanie paralizatorów. Dziś mogą je używać m.in. policjanci, strażnicy miejscy, a nawet ochroniarze. Zasady ich stosowania są rozproszone w różnych ustawach i rozporządzeniach.

Strażnicy miejscy mogą stosować paralizatory na umięśnione części ciała. Nie można ich używać w okolicy klatki piersiowej, okolicy serca i stawów kostnych. Czas ich użycia to maksymalnie około 1 sek.

– Paralizatory, których używamy, mają napięcie 20 tys. V i natężenie 9,8 mA – dodaje Jacek Pietraszewski ze Straży Miejskiej w Białymstoku.

– Warszawska straż nie widzi na razie konieczności korzystania z tego typu środka przymusu bezpośredniego – wskazuje Monika Niżniak, rzecznik prasowy SM m.st. Warszawy.

Z paralizatorów korzysta natomiast Straż Graniczna.

– Obecnie posiadamy 55 sztuk paralizatorów. W użytkowaniu są od 2005 roku – wyjaśnia mjr SG Justyna Szmidt-Grzech, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej. Ich siła obezwładniania to 100 MDU, napięcie maks. 50 000 V, prąd średni 2,1 mA.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • waryjat(2011-07-27 15:55) Odpowiedz 10

  Kupować bejsbole i dobre słuchawki i zatyczki do uszu. Grupą rozwalimy im ten sprzęt. Szkoda że to nasze pieniądze, ale trudno, czasami wydajemy pieniądze bez opamiętania to teraz też jak na tym stracimy to też nic się nie stanie.

 • M(2011-07-26 13:07) Odpowiedz 00

  [8] Dziwne, ze o PiS nie napisałeś/napisałaś. Polecam prześledzić kariery polityczne wielu znanych członków tego ugrupowania. Ale to tylko dla myślących. Lemingi takie jak Ty ślepo idą za Jarkiem władcą automatycznych drzwi i nie marnują czasu na myslenie.

 • XXYYZZ(2011-07-26 21:29) Odpowiedz 00

  Z przeglądu prasy: Gazeta Polska
  "Jak pisał niedawno Aleksander Ścios w tekście „Czy rząd Tuska tworzy nowe oddziały ZOMO?”, wraz ze zwiększaniem uprawnień policji obniża się wymagania wobec kandydatów do służby. Obecnie będą mogli w niej pracować policjanci karani za wykroczenia, w tym za czyny chuligańskie, a także niemający nawet średniego wykształcenia, jeśli „w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby". [ ... ]
  Rząd Tuska szykuje rewolucyjne zmiany ułatwiające tłumienie manifestacji opozycji. Już niedługo policjanci będą mogli strzelać do nas bez ostrzeżenia. W ich podręcznym arsenale znajdą się groźne dla życia ludzkiego paralizatory elektryczne, gazy obezwładniające i powodujące trwałą głuchotę emitery fal dźwiękowych. Broń ta będzie mogła zostać użyta także wobec dzieci, kobiet w ciąży i osób niepełnosprawnych. Łatwiej będzie też wprowadzić stan wojenny".

 • Rozliczenia musza byc dla przyszlosci Polski(2011-07-30 12:32) Odpowiedz 00

  W rzadzie Tuska,w Palacu Prezydenckim jest siedlisko PRL-owskiej agentury,doradcow sterujacych Polska.To musi byc rozwalone i rozliczone za sprzedaz i likwidacje Polski.Bez rozliczen,bez przyszlosci.

 • GLI DWOJANOWW(2011-07-26 20:37) Odpowiedz 00

  daj cie im na paliwo zielono wyspo upadkow i wysprzedazy polskiego majatku dyscyplina i owszem ale na mlodych policjantow mlody spik jak sie tam dostanie to wydaje sie mu ze jest wladca i do kolegow sie nie odezwie bezprawie wraca czy komuna. kup cie nyski z gazem rzad polata dziury i dlugi .po. mam nadzieje ze ta zdobycz uzyta zostanie na politykow

 • b(2011-07-26 17:30) Odpowiedz 00

  to musi sie żle skonczyc ...

 • wRACA STARE W SZYBKIM TEMPIE(2011-07-26 16:28) Odpowiedz 00

  To już było : wyrywanie paznokci , wpychanie drzazg pod paznokcie, siedzenie odbytem na nodze z taboretu, okładanie w beczce z kapustą , bicie po nerkach mokrymi ręcznikami , wpuszczanie kreta do pochwy, kneblowanie pod kroplami zimnej wody. Teraz sprzedawcy szukają rynku zbytu na elektroniczne kneble i precjoza w celu zwalczania ludzkości . Brawo Tusk- mam nadzieje ,że cię szlak trafi przy chorobie Bergera i będą cie kroić od palców nóg do tułowia lekarze których rozpieprzyłeś na drobne- za kraj totalitarny.

 • Andrzej(2011-07-26 15:34) Odpowiedz 00

  Właściwie już obozy były ponoć w Polsce, a teraz każdy policjant i inne służby jak Służba Ochrony Kolei!!! będą mieć prawo nas paralizować. Zapewne bez żadnych instrukcji. Ciekawie czy urzędnicy wiedzą, że używaniu paralizatorów przygląda się ONZ w ramach konwencji przeciwko torturom

 • klakier(2011-07-26 14:20) Odpowiedz 00

  Pyskujesz- DOSTANIESZ po "łbie" kretynie, jak za SANACJI,gdzie do roboli i chłopów ,Piłsudski kazał "walić" jak do kaczek. Ale Polacy WYWALCZYLI sobie kapitalizm, razem z Solidarnością i jp2 za kasę CIA. POWODZENIA !!

 • jk(2011-07-26 11:45) Odpowiedz 00

  Przecież te polskie milicjanty po wieczorowych uzupełniających szkołach nie będą umieli nawet obsługiwać takiego sprzętu. Oni nawet zwykłego GPSu nie potrafią obsłużyć, nie mówiąc o komputerach czy zaawansowanej broni

 • genzo(2011-07-26 07:11) Odpowiedz 00

  czy po to walczylismy o demokracje? policjanci to tez ludzie myla sie tak samo niechybnie jak ich przeciwnicy!


  czy po to walczylismy o demokracje? policja to tez mylacy sie ludzie!!! nietykalnosc cielesna to dobro osobiste czlowieka - i nawet policjant w akcji
  nie powinien uzywac takich metod - przyklad lotnisko w Kanadzie i bezmysni ochroniarze - moze dzialali ze strachu przed dzikim??? - ale umysly sa nieprzewidywalne zwazywszy na postepujaca brutalnosc. Edukujmy nie karcmy i to wyrafinowanymi metodami - bo Polak potrafi wiec i na to znajdzie metode zabezpieczajaca - a za rogiem ukradnie i tak co mial zamiar ukrasc itp.
  Wlecze sie za nami mentalnosc dyktatorska - sila i kara - spoleczenstwo nalezy wychowac i zmienic instynkty do ktorych chcemy dotrzec.

 • A(2011-07-26 10:46) Odpowiedz 00

  K O N T R O L A wszystkich aspektów życia za wszelką cenę - ich główny cel..

 • Bandyci w Polsce(2011-07-26 09:45) Odpowiedz 00

  Lew.actwo i lib.ertynstwo jest wielkim zagrozeniem dla Polski i swiata.PO,SLD,PSL to PO PRL-owska antypolska holta sprzedawcow i likwidatorow Polski.Najpierw sprzedaja obcym najcenniejsze majatki Polski za jud.aszowe eurosrebrniki,a gdy to sie konczy zaczynaja fizycznej likwidacji Polakow.Ci oprawcy gotowi sa zabijac dla utrzymania walacej sie wladzy blaznow.

 • BANDYTYZM ROŚNIE(2011-07-26 08:50) Odpowiedz 00

  TERROR ROŚNIE Jutro powstaną obozy koncentracyjne i masowo będą eksterminować naród

 • Michał(2011-07-26 08:49) Odpowiedz 00

  KLJ -? Jak będziesz darł ryja na urzędnika to się nie zdziw, ze nie pochyli potulnie główki i nie przyjmie całych pomyj na siebie. Dostaniesz teaserem to się w momencie nauczysz kultury w stosunku do innych ludzi.

  Swoją drogą coś do olśniewania by się przydało na polityków na wiejskiej. Może by na oczy przejrzeli. ;]

 • Skirujemy te urzadzenia w PO,SLD,PSL,agenture PRL(2011-07-26 11:10) Odpowiedz 00

  Jest nadzieja,ze w policji,wojsku sa madrzy i roztropni Polacy i te urzadzenia skieruja w strone bandytow PO,SLD,PSL i cala PO.PRL-owksa agenture sprzedawcow i likwidatorow Polski.

 • KLJ(2011-07-26 08:19) Odpowiedz 00

  W urzędach? To teraz pani urzędniczka będzie cię mogła poczęstować taserem jak ją najdzie ochota bo za głośno do niej "rozmawiasz"...

 • krytyk(2011-07-26 07:39) Odpowiedz 00

  Do przekazywania komunikatów to niech Policja kupi sobie megafon a nie LRAD - wyjdzie znacznie taniej!

 • Michał(2011-07-27 16:01) Odpowiedz 00

  Ogarnijcie się ludzie podczas najbliższych wyborów! Poszukajcie informacji o Kongresie Nowej Prawicy.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama