Senat zgodził się, by oddziały zagranicznych instytucji kredytowych działających w Polsce można było przekształcać w banki krajowe. Senatorowie w czwartkowym głosowaniu nie wprowadzili poprawek do nowelizacji Prawa bankowego, która przewiduje taką możliwość.

Ustawa określa warunki, zasady i procedury takiego przekształcenia. Instytucje kredytowe, czyli np. banki mające swoje siedziby na terytorium innego kraju UE, będą mogły utworzyć krajowy bank przez wniesienie do spółki akcyjnej składników majątkowych, istniejącego w Polsce oddziału.

Instytucje kredytowe mogą prowadzić na terytorium Polski działalność poprzez oddział lub w ramach działalności transgranicznej. Do podjęcia przez oddział działalności bankowej nie jest potrzebne zezwolenie polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, wystarczy informacja od nadzoru finansowego państwa macierzystego.

Po przekształceniu w bank krajowy, nadzór nad jego działalnością będzie sprawowała KNF, a depozyty w nim zgromadzone mają być pod ochroną naszego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W ocenie rządu, który przygotował zmiany, będzie to korzystne z punktu widzenia klientów polskiego oddziału.

Na nowo utworzony bank przejdą zezwolenia, koncesje oraz ulgi przyznane dotąd oddziałowi instytucji kredytowej. Natomiast pieniądze przekazane przez instytucję kredytową na prowadzenie działalności oddziału nie będą zobowiązaniami banku.

Rząd w uzasadnieniu do ustawy podkreślił, że dotąd nie było przepisów umożliwiających takie przekształcenie, natomiast możliwe było przekształcenie banku krajowego w oddział instytucji kredytowej.

Według rządu, nowe przepisy mają znaczenie w przypadku oddziałów instytucji kredytowych, które mają np. znaczący udział w polskim rynku czy dysponują infrastrukturą, umożliwiającą podjęcie samodzielnej działalności bankowej.

Na koniec stycznia w Polsce działalność prowadziło 20 oddziałów instytucji kredytowych. Wartość ich aktywów wynosiła 55,8 mld zł - 4,8 proc. aktywów całego sektora bankowego w Polsce.

Ustawa czeka na podpis prezydenta. Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.