statystyki

Koniec spółdzielni. Lokatorzy wezmą sprawy w swoje ręce

autor: Ewa Wesołowska24.05.2011, 03:00

10 mln lokatorów spółdzielni mieszkaniowych dostanie szansę na wyrwanie się spod ich opieki. Będą mogli działać na zasadach wspólnot i sami podejmować decyzje – zakłada projekt przepisów, które popierają zgodnie PO i PiS

Reklama


Reklama


Kończą się czasy wszechmocnych prezesów spółdzielni. Jak dowiedział się „DGP”' w czwartek do sejmowej komisji trafi projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma doprowadzić do ich likwidacji, a przynajmniej znacznego ograniczenia roli w zarządzaniu majątkiem członków. Zgodnie z założeniami, gdy choć jeden lokal w budynku spółdzielczym zostanie wykupiony na własność, blok automatycznie stanie się wspólnotą mieszkaniową.

Jest szansa, że przepisy wejdą w życie jeszcze w sierpniu, ponieważ zmiany popiera nie tylko Platforma, która przygotowała projekt, lecz również PiS. Obie partie podkreślają, że nowelizacja rozszerza prawa członków spółdzielni. Będą decydować, czy ich nieruchomością dalej ma zarządzać spółdzielnia, czy wezmą sprawy w swoje ręce albo zatrudnią do zarządzania firmę zewnętrzną.

Nie przypadkiem PiS i PO idą w tej sprawie ramię w ramię tuż przed wyborami. Obie walczą o głosy 10 mln lokatorów bloków spółdzielczych. – Część z nich skorzysta z furtki, jaką da im nowe prawo, i zmieni zarządcę. Zwłaszcza najsłabsze spółdzielnie, które nieudolnie zarządzają pieniędzmi z czynszów – twierdzi prof. Dariusz Śniegowski, ekspert prawa spółdzielczego.

Nowelizacji nie chcą jednak SLD oraz część posłów PSL. Ich zdaniem proponowane zmiany utrudnią planowane remonty, a mieszkańców, którzy zrezygnują z usług spółdzielni, narażą na podwyżki czynszu i utratę dodatków mieszkaniowych. – Według naszych ekspertów projekt jest sprzeczny z konstytucją i tak jak ustawa umożliwiająca wykup mieszkań za złotówkę zostanie zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny – mówi Wiesław Szczepański, poseł SLD.

Dziś w Polsce działa około 5 tys. spółdzielni. Największe gospodarują majątkami wartymi dziesiątki miliardów złotych, a ich roczne budżety przewyższają niekiedy budżety sporych gmin. Dla przykładu – na konto Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, która liczy ponad 40 tys. członków, co miesiąc trafia ok. 20 mln zł. Jednak tylko nieliczne spółdzielnie inwestują te środki np. w nowe lokale. W tym roku oddały one do użytku tylko 704 mieszkania, czyli o 62 proc. mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • igorrr(2014-03-09 22:29) Odpowiedz 00

  wedlug mnie lepiej jak zarzadza firma z zewnatrz niz ludzie z bloku/osiedla sami sie zbiora. Mam przyklad u siebie: ciezko bylo nam sie dogadac dlatego zarzadzanie zlecilismy firmie status i teraz oni dbaja o interesy naszej wspolnoty. Dzieki temu my mamy problem z glowy bo zalatwia wszystkie remonty i inwestycje za nas status. Jest to bardzo praktyczne bo przynajmniej wiadomo, ze robia to ludzie ktorzy sie na tym znaja a nie amatorzy jak wiekszosc mieszkancow wspolnoty

 • kk(2011-05-24 21:58) Odpowiedz 00

  Widzę tu komentarze wielu " obrońców " spółdzielni. Nie dziwię się - prezesi i pracownicy spółdzielni nie chcą stracić intratnych posad...

 • b(2011-05-24 17:54) Odpowiedz 00

  Mobilizowac spółdzielnie odpowiednimi przepisami a nie likwidować i kazdy budynek to oddzielna wspólnota z nieudacznikami w Zarządach. Tanio i wszystko za chwilę sie sypie.Emerycin zmuszani do bycia w zarzadach bo młodzi pracują i nie mają czasu. Nieporozumienie

 • Tadeusz(2011-05-25 06:13) Odpowiedz 00

  Wybory już jesienią . Ciemny naród wszystko kupi Dobry pomysł na podatek kastralny, wspaniały. Rząd znów daje za darmo... wybory tuż tuż

 • niewłaściwy adresat(2011-05-24 19:03) Odpowiedz 00

  Zainteresowanie tym tematem jest duże, i dobrze, bo projektodawcy pomyliło się coś, zamiast kierować projekt pod właściwy adres , żeby powstawały WSPÓLNOTY w zasobach komunalnych przyznawanym najbiedniejszym rodzinom mieszkań socjalnych, i mieć większą kontrolę nad tymi lokalami. To kieruje projekt pod niewłaściwy adres.
  I rząda likwidacji Spółdzielń Mieszkaniowych i powołania Wspólnot, ktore są zbędne.
  Otrzymujący mieszkania komunalne socjalne faktycznie państwo powinno umozliwić nabycie mieszkań na własność dobrze sprawującym się lokatorom ( bo najczęściej słyszymy że zamieszkuje patologia) i pozwolić się samym zaadaptować i rządzić oraz założyć wspólnotę, która bedzie dbała o mienie jakie zostało im przydzielone.Jeden drugiego by wspierał i patrzył jak dba o czystość, jak wywiązuje się z czynszów, jak umożliwić założenie ogródków jordanowskich dla dzieci, oeaz zajmować się wszystkimi sprawami blokowiska i sprawami socjalnymi.
  Mieszkania socjalne są przyznawane osobom których zarobki nie przekraczają niewielkich kwot w rodzinie , lub rodzin pozostającym na garnuszku Opieki Socjalnej, jak najbardzie pomysł byłby dobry.
  Jest to bardzo niesprawiedliwe , jak młodzi otrzymają takie mieszkanie , dbają i nagle poprawi im się status materialny, choćby o 1 zł.
  Burmistrz jako zarządca ma prawo wykwaterować na bruk nie mając sumienia , rodziny z małymi dziećmi.
  A nie zajmować się Spółdzielniami z nakazem tworzenia wspólnot.
  Lokatorzy którzy są członkami Spóldzielni Mieszkaniowych dali , i dadzą radę sami o siebie zadbać i wskazać na niegospodarność zarządców.

 • igła(2011-05-24 19:42) Odpowiedz 00

  A kiedy posłowie zajmą się starymi kredytami z czasów Balcerowicza które są nie do spłacenia. Spłacając normatyw zadłużenie zamiast się zmniejszać ciągle rośnie. Normatyw jest jednakowy w Warszawie i w małej miejscowości . Wartość mieszkania to 1/5 albo i jeszcze mniej niż w stolicy. Paranoja!!!

 • Anna(2011-05-24 20:01) Odpowiedz 00

  Wspólnota tak moja nie może się dogadać w niczym jak dach przeciekał to przecież nie tym na niższych pietrach. Niech się martwia i podstawiaja gary na deszczówkę ci na 4 pietrze . Zarzadca palcem nie kiwnie bo nie ma uchwały, a uchwały nie ma bo jedni chca ogródek, inni wymalowana klatke schodową a innych to nie interesuje. Życzę powodzenia bo ja juz sprawy załatwiam przez sad przeciwko wspólnocie i braku uchwał , które doprowadzaja do ruiny budynku. Nikt nie chce ponosić kosztów bo oni przeciez kupili je aby przekazać wnuczkowi a na zwiekszony czynsz im niestarcza. Chetnie zamienię mieszkanie we wsp.ólnoci na mieszkanie współdzielni.

 • ner(2011-05-24 21:18) Odpowiedz 00

  KIEŁBACHA WYBORCZA >>> NIE NAJECIE SIĘ JEJ >>>>>>ZNÓW WAS WYKIWAJĄ CIEMNY NARODZIE .
  To wy macie być okradani. Cały czas tak było i będzie dopuki, na to im pozwalacie CZYLI WIECZNIE.

 • marianna(2011-05-24 22:37) Odpowiedz 00

  Jestem zbulwersowana artykułami gazety nt. spółdzielni. Wyjdź ze spółdzielni uniezależnij się od prezesów a natychmiast osiągniesz stan wiecznej szcześliwości, a twoje opłaty zmaleją - to teza gazety mającej w tytule "prawna". Jeśli porusza sie ten temat to warto było by przynajmniej przeczytać projekt tej chorej ustawy i poinformować o całości spraw w niej poruszanych. Niestety to za dużo dla redakcji. Łatwiej rzucać sloganami, niż napisać konkretnie o tym projekcie i jego skutkach. A nas, interesowni posłowie znów na siłę pakują w jakąś hucpę ograniczając nam prawo wyboru. My nie chcemy być uszczęśliwiani na siłę. W naszej spółdzielni radzimy sobie bez posłów: "podziękowaliśmy" w ostatnich latach sami paru prezesom. Naprawdę można. Nie rozumieli co znaczy słowo spółdzielnia. Niestety sejm też nie rozumie tego słowa. PO zna inne słowo "spółdzielnia" i w tym projekcie o taką chyba "spółdzielnię" im chodzi. Niezależnie od tego czy to wspólnota czy spółdzielnia wszystko zależy czy ludziom się chce brać odpowiedzialność za swój majątek. Większości się nie chce. No, cóż zawsze wolimy żeby decydowali za nas inni. I tak niestety pewnie będzie i tym razem.

 • ania(2011-05-24 17:27) Odpowiedz 00

  Do 79 :San Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu - jaka jest to własność ? Ministerstwo Sprawiedliwości Piotr Kluz 2 marzec 2010 r. interpelacja nr. 14166 cytat : ,, Kodeks cywilny nadał bowiem prawu wieczystego użytkowania gruntu nadrzędny charakter w stosunku do prawa własności budynków na tym gruncie, co oznacza, że prawem głównym jest prawo wieczystego użytkowania, a prawem związanym (podrzędnym) jest prawo własności budynków i urządzeń. Z uregulowań tych wypry użytkowania wieczystego. Użytkowanie wieczyste gruntu nie może być zatem przedmiotem obrotu prawnego odrębnym od prawa własności budynków wzniesionych na tym gruncie, i odwrotnie, to ostatnie prawo nie może być przedmiotem obrotu prawnego odrębnym od prawa użytkowania wieczystego. Takie stanowisko wyraził także Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2003 r., II CKN 1155/00, OSNC 2004/4/61. "

 • spółdzielca(2011-05-25 05:03) Odpowiedz 00

  Ci co bronią spółdzielcze okradanie członków powinni się leczyć u psychiatry albo jusz się leczą . Zarządcy w spółdzielni sprzedali dwadzieścia sześć uzbrojonych działek minął rok i jeszcze w internecie widnieje cena wywoławcza . ceny po odbytym przetargu od września nie umieszczono .Lustrator był na walnym i tych złodzieji bonił i jeszcze zachwalał . Czy wy nie wiecie że spółdzielnie to największa mafia w Polsce . Czy takiego okradania członków nie dostrzegacie i trzeba was pouczać że to złodzieje !!!

 • taka prawda(2011-05-25 06:37) Odpowiedz 00

  90
  Są dobre Spółdzielnie i tak jak opisujesz mafijne.
  I co ci to da , jak będzie wspólnota .
  Właśnie ta mafia będzie dalej Zarządcami. A ty na nich zagłosujesz, bo cię osaczą.
  Podobnie uszczęśliwiali na siłę , dobrze prosperujące zakłady pracy , przekształcali w spółki , a stopniowo ludzi traktowali jak powietrze nie odpowiada , to wont z pracy, bo na jedno miejsce czeka ileś osób ( mobing)
  Ani zakładu nie ma , ani spółki. A mobing na pracownikach.
  Co obchodzi właściciela mieszkania z wyodrębnioną własnościa gruntu, żeby powstawała wspólnota społecznie mieszkaniowa.
  Ja decyduję o sobie i nie mam ochoty sprzyjać takiemu zarządcy ANIOŁOWI z AlTERNATYW.
  Nir wierzę w bezinteresowność w naszym państwie.
  Takiego co bezinteresownie sie zaangażuje , to wykorzystają na początku, a potem dowidzenia.
  Niech nam dadzą wolna rękę, i niech przestana się zamartwiać się o członków spóldzielni. Niech pozostanie tak jak jest, są inne pilne sprawy do załatwienia
  Słuzba zdrowia to sie pierdołami zajmują się

 • Fix(2011-05-25 08:22) Odpowiedz 00

  Pizom komentarzy na tym forum przypomina pytanie do blondynki:
  - skąd się biorą pieniądze ?
  - odpowiedź: z bankomatu.

  Niewątpliwie każda spółdzielnia prowadzi działalność na zasadach rachunku ekonomicznego.
  To jest okoliczność bezsporna.

  Do tego w spółdzielniach mieszkaniowych każda nieruchomość powinna mieć odrębną ewidencję oraz rozliczenie przychodów i kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem
  To także jest okoliczność bezsporna.

  Najprościej rzecz ujmując oznacza to, że spółdzielnie mieszkaniowe nie otrzymują żadnych dotacji, a właściciele lokali oraz lokatorzy mieszkań spółdzielczych ponoszą pełne koszty eksploatacji i utrzymania swoich lokali oraz nieruchomości wspólnej.

  Przekonanie, że spółdzielnie generują mniejsze koszty niż wspólnoty mieszkaniowe jest totalnym nieporozumieniem.

  Wystarczy przejrzeć oferty licencjonowanych zarządców nieruchomości w części dotyczącej wynagrodzenia zarządcy i porównać z kosztami utrzymania personelu i infrastruktury spółdzielni jako zakładu pracy.

 • J27(2011-05-25 08:49) Odpowiedz 00

  Nie popieram tego projektu. Wspólnoty mieszkaniowe są zarzewiem wiecznych konfliktów. Spółdzielnie mieszkaniowe jednak dbają o całość, zarządzają, inwestują przy zainteresowaniu spółdzielców spełniają swoją rolę. Współnoty mieszkaniowe to ogólny paraliż dla członków. Zarządcy są pazerni, zwodzą współwłaścicieli, zwłaszcza tam, gdzie gmina ma udziały, czyli właśnie w takich budynkach, gdzie choć jedno mieszkanie jest wykupione, a pozostałe należą do gminy. Tu już zaczynaja się dla właścicieli wykupionych lokali prawdziwe schody.

 • przylesie(2011-05-25 10:09) Odpowiedz 00

  Popatrzcie na wszechmocnych prezesow spoldzielni jak marnuja pieniadze spoldzielcow.Wielkie spoldzielnie maja milionowe zyski ktore wydaja na przegrane procesy sadowe przeciwko lokatorom ,nie mozna sie dowiedziec jakie to sa kwoty,a sa bardzo,bardzo duze. tak jak to sie dzieje w Koszalinie. Prezes zaskarza prawomocne wyroki po to aby trwonic nasze pieniadze wiedza z gory ze sprawa jest przegrana.

 • olek(2011-05-25 10:11) Odpowiedz 00

  Wiekszosc tych wpisow to wpisy tych co korzystaja z pieniedzy wlascicieli lokali spoldzielczych. Tak sie boja nowej ustawy ze wypisuja glupstwa.

 • chcę prawdziwej spółdzielczości bez postPZPR=SLD(2011-05-25 12:37) Odpowiedz 00

  administratorze GP przeanalizuj wpisy blogierów-służbistów zarządu SM-ych, ststystyka bedzie potwierdzeniem ich jedynej, słusznej racji wykorzystywania członków -podobnie było przy zmianie prawa do wykupu M wg odrębnej własności, żlamdacze prezesika precz z forum

 • współnota(2011-05-24 17:49) Odpowiedz 00

  Tak zróbcie sobie wspólnoty bedziecie więcej płacić niż w spóldzielni Zarządca jest bardziej pazerny niz niejedna spóldzielnia

 • San(2011-05-24 17:03) Odpowiedz 00

  Mam pytanie ! Kiedyś kupiłem mieszkanie. Zapłaciłem nie małe pieniądze. Zapłaciłem za akt notarialny. Dziś gdy chcę wykupić grunt, mówi mi się , że muszę od początku sporządzić nowy akt notarialny i jeszcze raz płacić prawie 2 razy za to samo. Więc , czy tamten akt jest nie ważny! Dlaczego jeszcze raz mam płacić tak jak bym wykupował mieszkanie od spółdzielni ! Czyli mam rozumieć że wcześniej było jedno wielkie oszukaństwo, przy zakupie mieszkań ? Dlaczego więc postawiono wiele osób w takiej sytuacji , nie dając wcześniej możliwości nabycia mieszkania z gruntem ? Tak jednym słowem to wszystko to , co wyprawia się w naszym kraju , nadaje się tylko do TRYBUNAŁU HASKIEGO , bo to , to jest działanie na szkodę własnych obywateli.

 • ten projekt to bubel(2011-05-25 15:50) Odpowiedz 00

  projekt bubel!!!
  jestem absolutnie przeciw takiemu zawłaszczaniu własności spółdzielców!!!
  spółdzielnia to jest własność! dlaczego politycy ciągle wyciągają rękę po cudzą własność? niech sie rządzą swoimi dietami, pensjami horrrrendalnymi

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama