statystyki

Straż miejska nie może użyć fotoradaru

autor: Adam Makosz, Łukasz Kuligowski22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.04.2011, 10:23
  • Wyślij
  • Drukuj

Od czterech miesięcy strażnicy nie mogą ujawniać wykroczeń fotoradarami. Powodem jest brak nowych oznakowań takich urządzeń rejestrujących. Kierowcy przyłapani przez fotoradar straży miejskiej mogą uniknąć mandatu.

reklama



reklama


Marek M. jechał kilka tygodni temu po drodze wojewódzkiej nr 579 i został zarejestrowany przez fotoradar należący do straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Za przekroczenie prędkości strażnicy wystawili mu mandat 100 zł i naliczyli 4 punkty karne.

– Straż miejska podobno nie ma teraz prawa używać fotoradarów. Dlaczego więc każą mi wskazać, kto jechał wtedy moim samochodem – żali się Marek M. Przyznaje, że jechał za szybko i nie unika odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. Dziwi się jednak, że mandatem chce go ukarać straż, która obecnie nie jest do tego uprawniona.

Bałagan prawny

Wątpliwości czytelnika są w pełni uzasadnione. Od kilku miesięcy brakuje przepisów, które określałyby zasady oznakowania i ustawiania fotoradarów podczas kontroli ruchu drogowego.

Chodzi o rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiany, które obowiązują od 31 grudnia ubiegłego roku, określają, że straż miejska może kontrolować prędkość za pomocą fotoradaru na obszarze zabudowanym i innych drogach poza autostradami i drogami ekspresowymi. Poza tym miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji. Co ważne, miejsce, w którym straż może ustawić się z fotoradarem, musi być wyraźnie oznakowane. Zrobiono to m.in. po to, by uniknąć występujących kiedyś sytuacji, gdzie chowano aparaty w przydrożnych krzakach czy za śmietnikami. I tu tkwi problem. Sposób oznakowania miejsc użycia fotoradarów i zasady ich wykorzystywania jeszcze nie zostały określone w rozporządzeniach ministra infrastruktury. Ich projekty dopiero 11 kwietnia 2011 roku trafiły do konsultacji międzyresortowych. Właśnie brak tych szczegółowych przepisów stoi na przeszkodzie legalnemu używaniu fotoradarów przez straże miejskie.

– W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 – mówi Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

Znak ten informuje, że prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Z tym że rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się – po zmianach – do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników. Ponadto w przepisach przejściowych obowiązującej od 31 grudnia nowelizacji nie ma żadnej wzmianki o możliwości korzystania z fotoradarów przez straże miejskie na starych zasadach do czasu wejścia w życie rozporządzeń. Jednak strażnicy miejscy, korzystając z fotoradarów, powołują się właśnie na opinie ministerstwa, które odpowiada za bałagan prawny i brak rozporządzeń do ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

  • 1: marek z IP: 79.163.20.* (2012-07-25 11:48)

    to dlaczego straż gminna z rzecznicy ul. człuchowska 26 uczyniła sobie stałe źródło dochodu z fotoradaru i śmieje się z ludzi

  • 2: młody z IP: 31.63.114.* (2012-01-19 20:13)

    Jasko1233 mamy podobny problem, grzywnę z sądu w Słupsku muszę "chyba" zapłacić, ale nie nie wiem czy fotoradar Straży Miejskiej w Karlinie Karwin maszt jest w terenie zabudowanym czy też nie i czy tam stoi znak D-51. Nie wiem a raczej nie pamiętam, bo zrobiono mi zdjęcie 13.VIII. 2011r. a wezwanie o wskazanie kierującego moim pojazdem dzisiaj, tj. 19.01.2012r. Minęło 5 m-cy a teraz ktoś sobie przypomniał, że wtedy jechałem i przekroczyłem prędkość o 16km/h, przy czym wezwanie wystawione jest z datą 10.01.2012r. Czy ktoś wie jaki termin ma straż miejska do takiego wezwania?

  • 3: jasko1233 z IP: 46.112.43.* (2012-01-07 18:36)

    Potrzebuje porady.Jetem zwykłym zjadaczem chleba , w czerwcu 2011roku dostałem z Straży G minnej Kobylnica zdjecie z fotoradaru w miejscowości Kruszyna [pretkość 66 data wykroczenia 28 marca 2011], za namową kolegów i internetu odesłałem do S G że nieprawnie chcą mnie ukarać że SG po nowelizacji z 31 grudnia 2011 brakuje wzmianki o sposobie oznakowania fotoradarów ,dwa dni temu otrzymałem list z sądu w Słupsku zostałem uznany winnym popełnionego wykroczenia i nałożono kare 200 złotych plus koszta 80 złotych. Co dalej płacić czy odwoływać się .

  • 4: zvogel z IP: 83.8.39.* (2012-01-02 22:23)

    Włąsnie otrzymałem od straży miejskiej pismo ze zdjęciem z fotoradaru na maszcie ustawionego na drodze krajowej w terenie niezabudowanym.
    Czy jest to zgodne z prawem skoro zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" -Art 129b ust 4., straznicy miejscy mogą dokonywać na drogach krajowych, ale w obszarze zabudowanym, czynności z zakresu kontroli ruchu
    drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących itd...

  • 5: tomekoref z IP: 83.29.253.* (2011-12-10 18:11)

    Proszę o pomoc też dostałem mandat od straży gminnej chce pisać odwołanie ale nie wiem jak proszę o pomoc

  • 6: POLECAM FAKTY z IP: 89.229.105.* (2011-11-16 16:16)

    JAK DZIAŁA STRAŻ FOTORADAREM POLECAM YOU TUBE I FILM FOTORADAR ISKRA 1 I STRAŻ MIEJSKA OKONEK, WARTO OBEJRZEĆ .

  • 7: niezależny z IP: 213.146.58.* (2011-10-30 15:35)

    Zastanawiam się z czym macie wszyscy problem. Przecież nikt wam nie każe płacić mandatów. Olejcie madaty, tak jak olewacie wsystko co jest nie po waszej myśli. Mam dla was propozycję: zajmijcie się teraz czymś przyjemniejszym np wypijcie sobie browara, a rozstrzyganie o kompetencjach straży zostawcie komu innemu. Niech niezawisłe Sądy ocenią czy straże mogą czy nie mogą karać za przekroczenia prędkości stwierdzone za pomocą urządzeń samoczynnie rejestrujących wykroczenia w ruchu drogowym. Dowiecie się o tym, jak dostaniecie wyroki.

  • 8: 123 z IP: 31.175.135.* (2011-09-19 20:50)

    +STRAŻNIK MIEJSKI - mądrzejszy od listonosza a za głupi na Policjanta

  • 9: zorientowany z IP: 188.33.215.* (2011-09-18 23:40)

    Mam podobną sprawę ze Strażą Miejską w toku.
    Wzywają na wyjaśnienie z art. 54$1 i maja takie prawo !
    Strażnik "musi" na wstępie przedstawić Wam pouczenie gdzie w pkt 1 "podejrzanemu przysługuje prawo do:" odmowy składania wyjaśnień i odmowy odpowiedzi na pytania ( art. 54$6 kpsw ) - czego nie stosują - pouczenie dostajesz na końcu rozmowy !!!
    Poza tym Straż Miejska ( gminna ) jest jednostką terytorialną a nie organem państwowym !!! Zgodnie z art. 17$1 "Oskarżycielem publicznym we wszystkich sprawach o wykroczenia jwst Policja, chyba, że ustawa stanowi inaczej" a nie stanowi !!! Na podstawie postanowienia z dnia 29 czerwca 2010 sygn. akt I KZP 8/10 Sadu Najwyższego ...cyt.: " Straż (gminna ) miejska nie może prowadzić kontroli ruchu drogowego w stosunku do innego podmiotu niż kierujący pojazdem lub uczestnika ruchu, co powoduje, że nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego do wniesienia wniosku o ukaranie przeciwko właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu o wykroczenie polegające na niewskazaniu osoby, której powierzył pojazd do kierowania lub używania ( art. 78 ust.4 prawo o ruchu drogowym ) !

  • 10: hrabia9-h1 z IP: 77.112.96.* (2011-08-03 00:34)

    Nie można ustawić fotoradaru, stacjonarnego,czy przenośnego przez Straż Miejską, bez znaków o kontroli prędkości pojazdów, bo to jest łamaniem PRAWA W RUCHU DROGOWYM, przez STRAŻ MIEJSKĄ. Nie ma znaczenia, czy to jest teren silnie zabudowany, czy bez budynków na wjazdach do miast, zawsze wcześniej muszą być ostrzeżenia o kontroli szybkości oznakowane stosownymi znakami. Osoby pokrzywdzone mają PRAWO o zwrot wpłaconej kwoty, nawet na drodze Sądowej z ustawowymi odsetkami, a osoby decydenci o takiej Decyzji powinni być ..., mało powiedziane o zdymisjonowaniu ze swoich miejsc pracy i nie zatrudniani więcej w tej branży. Bo wiedzieli co czynią złego. Nie należy tych pracowników oceniać bardzo źle, może są w innej branży dobrzy dla kierowców i obywateli.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię