statystyki

Straż miejska nie może użyć fotoradaru

autor: Adam Makosz, Łukasz Kuligowski22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.04.2011, 10:23
 • Wyślij
 • Drukuj

Od czterech miesięcy strażnicy nie mogą ujawniać wykroczeń fotoradarami. Powodem jest brak nowych oznakowań takich urządzeń rejestrujących. Kierowcy przyłapani przez fotoradar straży miejskiej mogą uniknąć mandatu.

reklamareklama


Marek M. jechał kilka tygodni temu po drodze wojewódzkiej nr 579 i został zarejestrowany przez fotoradar należący do straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Za przekroczenie prędkości strażnicy wystawili mu mandat 100 zł i naliczyli 4 punkty karne.

– Straż miejska podobno nie ma teraz prawa używać fotoradarów. Dlaczego więc każą mi wskazać, kto jechał wtedy moim samochodem – żali się Marek M. Przyznaje, że jechał za szybko i nie unika odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. Dziwi się jednak, że mandatem chce go ukarać straż, która obecnie nie jest do tego uprawniona.

Bałagan prawny

Wątpliwości czytelnika są w pełni uzasadnione. Od kilku miesięcy brakuje przepisów, które określałyby zasady oznakowania i ustawiania fotoradarów podczas kontroli ruchu drogowego.

Chodzi o rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiany, które obowiązują od 31 grudnia ubiegłego roku, określają, że straż miejska może kontrolować prędkość za pomocą fotoradaru na obszarze zabudowanym i innych drogach poza autostradami i drogami ekspresowymi. Poza tym miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji. Co ważne, miejsce, w którym straż może ustawić się z fotoradarem, musi być wyraźnie oznakowane. Zrobiono to m.in. po to, by uniknąć występujących kiedyś sytuacji, gdzie chowano aparaty w przydrożnych krzakach czy za śmietnikami. I tu tkwi problem. Sposób oznakowania miejsc użycia fotoradarów i zasady ich wykorzystywania jeszcze nie zostały określone w rozporządzeniach ministra infrastruktury. Ich projekty dopiero 11 kwietnia 2011 roku trafiły do konsultacji międzyresortowych. Właśnie brak tych szczegółowych przepisów stoi na przeszkodzie legalnemu używaniu fotoradarów przez straże miejskie.

– W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 – mówi Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

Znak ten informuje, że prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Z tym że rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się – po zmianach – do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników. Ponadto w przepisach przejściowych obowiązującej od 31 grudnia nowelizacji nie ma żadnej wzmianki o możliwości korzystania z fotoradarów przez straże miejskie na starych zasadach do czasu wejścia w życie rozporządzeń. Jednak strażnicy miejscy, korzystając z fotoradarów, powołują się właśnie na opinie ministerstwa, które odpowiada za bałagan prawny i brak rozporządzeń do ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: Michał z IP: 95.51.103.* (2011-04-22 07:56)

  Hehe dobrze wiedzieć. Dzięki! :-)

 • 2: KAL007 z IP: 212.160.184.* (2011-04-22 08:34)

  Moim zdaniem Straż miejska (gminna, ...) powinna dbać o to, aby praworządni obywatele, ich dzieci oraz ich mienie było bezpieczne, a nie bawić się w Policjantów z drogówki, bo (np.) nie znają przepisów ruchu drogowego, bo nie umieją liczyć ...na wielu wjazdach, na teren osiedli w Rzeszowie stoi znak zakazu wjazdu pojazdów o masie całkowitek 1,5 tony - więc dlaczego na osiedlowych parkingach stoją samochody inne niż klasy Fiat 126P. Masa VW Golfa to 1250kg + 5 osób po 80 kg + masa paliwa i bagaży, to więcej niż 1500 kg... Straż miejska to dzisiaj Para-policja o mentalności milicji rodem z PRL-u, od której np. trzy-cztery razy do roku (od wielu lat) dostaję (podobnie jak dziesiątki moich sąsiadów) wezwanie do usunięcia grafiti ze ścian garażu z adnotacją, że jak tego nie zrobię, to Pan komendat mnie ukarze, albo skieruje sprawę do Sądu. Koszt zamalowywania napisów na ścianie mojego grażu to ok. 55 zł/raz (zakup farby, czas na to poświęcony i robocizna). W jednym natchnieniu - z zasady - Pan(i) graficiarz bazgrze średnio po 25 garażach, budynku przepompowni MPEC, kilku scianach w sąsiednich blokach, kiosku z gazetami oraz kiosku z biletami MPK (miejsce akcji Rzeszów-Baranówka). W zaokręgleniu to trzydzieści ścian. Koszt malowanie to 2000-2500 zł (bo ściany "nie-garaży" odnawiają pracowanicy w godzinach pracy, których praca jest ozusowana, opodatkowana itd... Więc może mogę w 2011 roku liczyć na to, że Straż miejska Rzeszowa zadba o to, aby mienie płacących podatki miastu obywateli było bezpieczne, albo to funcjonariusze tejże staraży poniosą konsekwencje swojej nieudolności - źle pilnowali, więc zamalują, albo proszę ich zwolnić. A na pewno dawanie im do łap fotoradarów jak żartem...

 • 3: znawca z IP: 89.174.214.* (2011-04-22 09:04)

  Prosze podac numer to zadzwonie do pana lub napisze i opowiem jak to sie ma do tego tematu-to wszystko jest nie prawne !chetnie pomoge!Takich praktyk ni ema nigdzie w polsce -szkola ferencowska-nic pan nie zamalowywuj.

 • 4: KZ z IP: 80.55.191.* (2011-04-22 10:28)

  No dobrze... tylko Autor tekstu "zapomniał" dodać, że sprawa dotyczy przenośnych urządzeń rejestrujących bo na ich temat nie ma wydanego rozporządzenia. A stacjonarne działają...
  Swoja drogą ciekawe ilu kierowców zdecyduje się na dodatkowe koszty w sądzie? I którą opinię prawną zastosują Sądy - oficjalną Ministerstwa Infrastruktury czy autorską eksperta prywatnej szkoły?

 • 5: speed z IP: 178.182.41.* (2011-04-22 12:04)

  straż miejska nie ma prawa korzystać ze stacjonarnych ;) Pytanie, jak oni definiują przenośne - bo je można przenieść i zamontować na maszcie. Jednak zgodnie z ustawa mogą używać przenośnych i zamontowanych w pojeździe, ale oczywiście dopiero jak MI wyda rozporządzenie z oznakowaniem ;). stacjonarne ma przejąć GITD.

 • 6: KZ z IP: 80.55.191.* (2011-04-22 12:52)

  Nieznajomość prawa szkodzi. Warto sięgnąć do ustawy: Art.129b ust.2,3,4 ustawy Prawo o ruchu drogowym (oczywiście w wersji po 01.01.2011r). GITD przejmie maszty od Policji ale nie od SM - nowelizacja ustawy wymienia jako podmioty, które mogą instalować urzadzenia rejestrujące w pasie drogowym: zarządców dróg, ITD, Policję i SM (art.20b i kolejne, ustawy o drogach publicznych). Ten sam typ fotoradaru może mieć dopuszczenie do pracy w różnym trybie (przenośnym, stacjonarnym lub do montażu w pojeździe). Konkretny egzemplarz, jeśli będzie wstawiony do masztu i taki sytem montażu będzie dopuszczony w jego zatwierdzeniu typu będzie z pewnością urzadzeniem stacjonarnym. Kwestią odrębną jest czy legalizacja urzadzenia jest ważna tylko jako zespół maszt -urządzenie rejestrujące czy też dopuszcza zmianę lokalizacji (dwa lub wiecej masztów dla jednego urzadzenia)

 • 7: Czytelnik z IP: 79.191.40.* (2011-04-22 16:24)

  Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o Strażach gminnych w art.11 określiła zadania straży. Jest tych zadań zaledwie 9. Większość z tych zadań przykładowo w pkt. 1,5,6,9 to zadania które wykonują prywatne firmy ochrony mienia.Poz, 3 zakresu obowiązków należy do Państwowej straży pożarnej, pogotowia ratunkowego i służb technicznych. Poz. 2,4 i 7 to zadania od lat należące do policji.Dla straży gminnej pozostał jeden punkt 8 informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a
  także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie
  popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym
  i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi,
  samorządowymi i organizacjami społecznymi.
  W związku z tym straż gminna próbuje wchodzić w kompetencje innych służb np. w zakresie ruchu drogowego na dodatek dla osiągnięcia własnych zysków.
  Na szczęście z dniem 01.02.2011 r. proceder zarabiania dużych pieniędzy na fotoradarach się zakończył i trzeba realnie spojrzeć w przyszłość czy stać nas na straż gminną i czemu ona ma służyć.

 • 8: dr strażnik kat z IP: 83.21.152.* (2011-04-22 22:46)

  straż nic nie próbuje, straży sie narzuca, straż wyręcza policję , bo policvja jest leniwa, wyniosła i nieudolna, ale was kole konsekwencja strażników, mógłbym wam na setki podać półgłówków z policji, swoją drogą w straży statystycznie jest o 2/3 więcej ludzi z wykształceniem wyższym niż w policji, bzdury piszecie, a wszystko z zawiści ze się nie chciało przestrzegać prawa, i dowalili mandacik, policjanta można urobić - bo to tępy janek , że zejdzie z ustawowej grzywny, strażnika raczej nie i bardzo dobrze, bo bydło jakie funkcjonuje w miastach (rodzice i ich odchowane pociechy-kryminaliści w białych rekawiczkach) powinno byc pod pręgierzem napieprzane. Popatrzcie na kraje ościenne (zachód) stamtąd bierzcie [przykład, a wy jak hołota plujecie na ludzi i chcecie żeby ***** po waszych psach sprzątali, bo wam ręce do dupska przyrosły

 • 9: Stop piratom z IP: 94.42.55.* (2011-04-22 22:58)

  Autor do szkoły!!! Podstawą działań jest USTAWA a nie rozporządzenie. Tak było jak nie pojawił się na czas taryfikator - czy wtedy policjanci nie mają prawa karać? Działa się na podstawie ustawy a jak nie ma rozporządzenia to powinno się miec na uwadze to które przestało obowiązywać.

 • 10: zimny lech z IP: 83.21.152.* (2011-04-22 23:04)

  i to się nazywa gazetą prawną, a czego pragnie - łamania prawa, żałosne, czyżby dziennikarze faktu znaleźli tu etaty??

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama