statystyki

Straż miejska nie może użyć fotoradaru

autor: Adam Makosz, Łukasz Kuligowski22.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.04.2011, 10:23

Od czterech miesięcy strażnicy nie mogą ujawniać wykroczeń fotoradarami. Powodem jest brak nowych oznakowań takich urządzeń rejestrujących. Kierowcy przyłapani przez fotoradar straży miejskiej mogą uniknąć mandatu.

Reklama


Reklama


Marek M. jechał kilka tygodni temu po drodze wojewódzkiej nr 579 i został zarejestrowany przez fotoradar należący do straży miejskiej w Grodzisku Mazowieckim. Za przekroczenie prędkości strażnicy wystawili mu mandat 100 zł i naliczyli 4 punkty karne.

– Straż miejska podobno nie ma teraz prawa używać fotoradarów. Dlaczego więc każą mi wskazać, kto jechał wtedy moim samochodem – żali się Marek M. Przyznaje, że jechał za szybko i nie unika odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. Dziwi się jednak, że mandatem chce go ukarać straż, która obecnie nie jest do tego uprawniona.

Bałagan prawny

Wątpliwości czytelnika są w pełni uzasadnione. Od kilku miesięcy brakuje przepisów, które określałyby zasady oznakowania i ustawiania fotoradarów podczas kontroli ruchu drogowego.

Chodzi o rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiany, które obowiązują od 31 grudnia ubiegłego roku, określają, że straż miejska może kontrolować prędkość za pomocą fotoradaru na obszarze zabudowanym i innych drogach poza autostradami i drogami ekspresowymi. Poza tym miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji. Co ważne, miejsce, w którym straż może ustawić się z fotoradarem, musi być wyraźnie oznakowane. Zrobiono to m.in. po to, by uniknąć występujących kiedyś sytuacji, gdzie chowano aparaty w przydrożnych krzakach czy za śmietnikami. I tu tkwi problem. Sposób oznakowania miejsc użycia fotoradarów i zasady ich wykorzystywania jeszcze nie zostały określone w rozporządzeniach ministra infrastruktury. Ich projekty dopiero 11 kwietnia 2011 roku trafiły do konsultacji międzyresortowych. Właśnie brak tych szczegółowych przepisów stoi na przeszkodzie legalnemu używaniu fotoradarów przez straże miejskie.

– W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 – mówi Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

Znak ten informuje, że prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Z tym że rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się – po zmianach – do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników. Ponadto w przepisach przejściowych obowiązującej od 31 grudnia nowelizacji nie ma żadnej wzmianki o możliwości korzystania z fotoradarów przez straże miejskie na starych zasadach do czasu wejścia w życie rozporządzeń. Jednak strażnicy miejscy, korzystając z fotoradarów, powołują się właśnie na opinie ministerstwa, które odpowiada za bałagan prawny i brak rozporządzeń do ustawy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • marek(2012-07-25 11:48) Odpowiedz 00

    to dlaczego straż gminna z rzecznicy ul. człuchowska 26 uczyniła sobie stałe źródło dochodu z fotoradaru i śmieje się z ludzi

  • Bodyguard's(2011-04-25 22:08) Odpowiedz 00

    Pani Agnieszko,

    Od kilku miesięcy brakuje przepisów, które określałyby zasady oznakowania i ustawiania fotoradarów podczas kontroli ruchu drogowego.

    Chodzi o rozporządzenia wykonawcze do znowelizowanej pod koniec 2010 roku ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Zmiany, które obowiązują od 31 grudnia ubiegłego roku, określają, że straż miejska może kontrolować prędkość za pomocą fotoradaru na obszarze zabudowanym i innych drogach poza autostradami i drogami ekspresowymi. Poza tym miejsce pomiaru prędkości musi być uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub komendantem stołecznym policji. Co ważne, miejsce, w którym straż może ustawić się z fotoradarem, musi być wyraźnie oznakowane. Zrobiono to m.in. po to, by uniknąć występujących kiedyś sytuacji, gdzie chowano aparaty w przydrożnych krzakach czy za śmietnikami. I tu tkwi problem. Sposób oznakowania miejsc użycia fotoradarów i zasady ich wykorzystywania jeszcze nie zostały określone w rozporządzeniach ministra infrastruktury. Ich projekty dopiero 11 kwietnia 2011 roku trafiły do konsultacji międzyresortowych. Właśnie brak tych szczegółowych przepisów stoi na przeszkodzie legalnemu używaniu fotoradarów przez straże miejskie.

    – W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 – mówi Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

    Znak ten informuje, że prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Z tym że rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się – po zmianach – do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników. Ponadto w przepisach przejściowych obowiązującej od 31 grudnia nowelizacji nie ma żadnej wzmianki o możliwości korzystania z fotoradarów przez straże miejskie na starych zasadach do czasu wejścia w życie rozporządzeń. Jednak strażnicy miejscy, korzystając z fotoradarów, powołują się właśnie na opinie ministerstwa, które odpowiada za bałagan prawny i brak rozporządzeń do ustawy.

  • jasko1233(2012-01-07 18:36) Odpowiedz 00

    Potrzebuje porady.Jetem zwykłym zjadaczem chleba , w czerwcu 2011roku dostałem z Straży G minnej Kobylnica zdjecie z fotoradaru w miejscowości Kruszyna [pretkość 66 data wykroczenia 28 marca 2011], za namową kolegów i internetu odesłałem do S G że nieprawnie chcą mnie ukarać że SG po nowelizacji z 31 grudnia 2011 brakuje wzmianki o sposobie oznakowania fotoradarów ,dwa dni temu otrzymałem list z sądu w Słupsku zostałem uznany winnym popełnionego wykroczenia i nałożono kare 200 złotych plus koszta 80 złotych. Co dalej płacić czy odwoływać się .

  • zvogel(2012-01-02 22:23) Odpowiedz 00

    Włąsnie otrzymałem od straży miejskiej pismo ze zdjęciem z fotoradaru na maszcie ustawionego na drodze krajowej w terenie niezabudowanym.
    Czy jest to zgodne z prawem skoro zgodnie z ustawą "Prawo o ruchu drogowym" -Art 129b ust 4., straznicy miejscy mogą dokonywać na drogach krajowych, ale w obszarze zabudowanym, czynności z zakresu kontroli ruchu
    drogowego z użyciem przenośnych albo zainstalowanych w pojeździe urządzeń rejestrujących itd...

  • tomekoref(2011-12-10 18:11) Odpowiedz 00

    Proszę o pomoc też dostałem mandat od straży gminnej chce pisać odwołanie ale nie wiem jak proszę o pomoc

  • POLECAM FAKTY(2011-11-16 16:16) Odpowiedz 00

    JAK DZIAŁA STRAŻ FOTORADAREM POLECAM YOU TUBE I FILM FOTORADAR ISKRA 1 I STRAŻ MIEJSKA OKONEK, WARTO OBEJRZEĆ .

  • niezależny(2011-10-30 15:35) Odpowiedz 00

    Zastanawiam się z czym macie wszyscy problem. Przecież nikt wam nie każe płacić mandatów. Olejcie madaty, tak jak olewacie wsystko co jest nie po waszej myśli. Mam dla was propozycję: zajmijcie się teraz czymś przyjemniejszym np wypijcie sobie browara, a rozstrzyganie o kompetencjach straży zostawcie komu innemu. Niech niezawisłe Sądy ocenią czy straże mogą czy nie mogą karać za przekroczenia prędkości stwierdzone za pomocą urządzeń samoczynnie rejestrujących wykroczenia w ruchu drogowym. Dowiecie się o tym, jak dostaniecie wyroki.

  • 123(2011-09-19 20:50) Odpowiedz 00

    +STRAŻNIK MIEJSKI - mądrzejszy od listonosza a za głupi na Policjanta

  • zorientowany(2011-09-18 23:40) Odpowiedz 00

    Mam podobną sprawę ze Strażą Miejską w toku.
    Wzywają na wyjaśnienie z art. 54$1 i maja takie prawo !
    Strażnik "musi" na wstępie przedstawić Wam pouczenie gdzie w pkt 1 "podejrzanemu przysługuje prawo do:" odmowy składania wyjaśnień i odmowy odpowiedzi na pytania ( art. 54$6 kpsw ) - czego nie stosują - pouczenie dostajesz na końcu rozmowy !!!
    Poza tym Straż Miejska ( gminna ) jest jednostką terytorialną a nie organem państwowym !!! Zgodnie z art. 17$1 "Oskarżycielem publicznym we wszystkich sprawach o wykroczenia jwst Policja, chyba, że ustawa stanowi inaczej" a nie stanowi !!! Na podstawie postanowienia z dnia 29 czerwca 2010 sygn. akt I KZP 8/10 Sadu Najwyższego ...cyt.: " Straż (gminna ) miejska nie może prowadzić kontroli ruchu drogowego w stosunku do innego podmiotu niż kierujący pojazdem lub uczestnika ruchu, co powoduje, że nie ma uprawnień oskarżyciela publicznego do wniesienia wniosku o ukaranie przeciwko właścicielowi lub posiadaczowi pojazdu o wykroczenie polegające na niewskazaniu osoby, której powierzył pojazd do kierowania lub używania ( art. 78 ust.4 prawo o ruchu drogowym ) !

  • hrabia9-h1(2011-08-03 00:34) Odpowiedz 00

    Nie można ustawić fotoradaru, stacjonarnego,czy przenośnego przez Straż Miejską, bez znaków o kontroli prędkości pojazdów, bo to jest łamaniem PRAWA W RUCHU DROGOWYM, przez STRAŻ MIEJSKĄ. Nie ma znaczenia, czy to jest teren silnie zabudowany, czy bez budynków na wjazdach do miast, zawsze wcześniej muszą być ostrzeżenia o kontroli szybkości oznakowane stosownymi znakami. Osoby pokrzywdzone mają PRAWO o zwrot wpłaconej kwoty, nawet na drodze Sądowej z ustawowymi odsetkami, a osoby decydenci o takiej Decyzji powinni być ..., mało powiedziane o zdymisjonowaniu ze swoich miejsc pracy i nie zatrudniani więcej w tej branży. Bo wiedzieli co czynią złego. Nie należy tych pracowników oceniać bardzo źle, może są w innej branży dobrzy dla kierowców i obywateli.

  • niezadowolony(2011-07-20 18:25) Odpowiedz 00

    B52
    Też mnie zastanawia czy dotyczy to również fotoradarów stacjonarnych takich jak np. w Kobylnicy gdzie straż gminna regularnie wysyła mandaty. Tam jest chyba oznaczony znakiem.

    Lepiej wysłać odmowę przyjęcia mandaty czy w ogóle nie odpisywać na list?

    Czyli mogą robić pomiary ale nie mogą wysyłać mandatów?
    A może mają jakąś umowę z producentem fotoradarów i dostają tylko część pieniędzy?

  • b52(2011-05-10 14:45) Odpowiedz 00

    @Bodyguard's
    "– W opinii Ministerstwa Infrastruktury strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać kontroli w ruchu drogowym przy użyciu fotroradaru, jeżeli miejsce takiej kontroli będzie oznakowane znakiem D-51 – mówi Teresa Jakubowicz z Biura Informacji i Promocji w Ministerstwie Infrastruktury.

    Znak ten informuje, że prowadzona jest automatyczna kontrola prędkości. Z tym że rozporządzenie z tym znakiem jest wydane na podstawie innych przepisów niż te, które odnoszą się – po zmianach – do wymogu oznakowania miejsca kontroli przez strażników."

    Czy już ktoś próbował tak załatwić sprawę ze zdjęciem z fotoradaru stałego oznaczonego D-51? Czy gra jest warta świeczki? Czy rzeczone oczekiwane rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury będzie się odnosić wyłącznie do oznakowania miejsc 'przenośnych' fotoradarów SM?

    Przy okazji:
    Wiecie może na podstawie jakiego przepisu jest wprowadzony znak D-51?

    Dzięki!

  • chwycony(2011-04-27 08:00) Odpowiedz 00

    Dostalem zdjecie z fotoradaru przenosnego ustawianego na trojnogu przez straz miejska i mam pytanie musze zaplacic mandat czy nie chodzi oto ze jezeli straz miejska musi spelnic powyższe warunki aby fotoradar byl ustawiony legalnie a niema konkretnego rozporzadzenia sposobu oznakowania takiego miejsca pomiaru predkosci to czy on stal tam legalnie. Jesli tak to dlaczego mam placic za cos kto robi cos nielegalnie.

  • speed(2011-04-22 12:04) Odpowiedz 00

    straż miejska nie ma prawa korzystać ze stacjonarnych ;) Pytanie, jak oni definiują przenośne - bo je można przenieść i zamontować na maszcie. Jednak zgodnie z ustawa mogą używać przenośnych i zamontowanych w pojeździe, ale oczywiście dopiero jak MI wyda rozporządzenie z oznakowaniem ;). stacjonarne ma przejąć GITD.

  • sprawiedliwy 2011(2011-04-24 21:57) Odpowiedz 00

    straz miejska jest to fikcja, kolejna służba nie potrzbna do niczego. Uważam, że powinni sprzątać chodniki i grabić jesienią liście. Dzisiaj jeżdżą po mieście najczęściej parami lub czwórkami udając, że coś robią, ewentualnie rodziny i znzjomych dowożą do pracy

  • agnieszka(2011-04-25 18:30) Odpowiedz 00

    Proszę redakcję o komentarz do tych odpowiedzi. Jak jest ? czy Straż Miejska może robić zdjęcia i karać przy pomocy stałych fotoradarów oznaczonych znakiem D-51, czy nie może??

    Ja też dostałam zdjęcie i nie wiem czy mam odmówić i iść do sądu, czy zapłacić mandat. Znając naszą Polską mentalność, to okaże się ze za rok ktoś powie ze jednak Straż Miejska nie mogła robić zdjęć bo nie było rozporządzenia.
    Od pojawienia się nowych wzmianek do ustawy, ITD nie prowadzi kontroli prędkości, czy to przy pomocy samochodów, czy pistoletów, czy tarczek. To jak jest Straż Miejska może a ITD nie???

  • strażnik(2011-04-23 22:02) Odpowiedz 00

    Ten pan Redaktor i ten Profesor i Policjant faktycznie niedouczeni!!! Gazeta Prawna podpowiada i namawia do łamania prawa - TO SKANDAL !!! Straże maja dwa uprawnienia ustawowe do używania tzw. fotoradarów i żaden brak rozporządzenia nie skutkuje zakazem realizowania uprawnień ustawowych. Pan prof. to z jakiej dziedziny ten tytuł zdobył??? Co do autora tekstu za takie wpadki dziennikarskie i brak profesjonalizmu to aż dziw, że jeszcze płaca. Na marginesie do straży przesłali trzy pisma - z Ministerstwa Infrastruktury, MSWiA oraz Dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP - można prowadzić kontrole fotoradarami pod warunkiem uzgodnienia miejsca i czasu z Komendantem Powiatowym Policji oraz miejsca ma być oznakowane znakiem D-51. U mnie Sąd za niewskazanie sprawcy dał już dwukrotnie 600 zł + 90 koszty. Każdy kto nei przyjmuje mandatu ma generalnie więcej o ok. 50-100 zł + 80-100 zł kosztów sądowych. Więc dalej czytajcie te porażająco mijające się z prawdą artykułu. Ps. A wiecie, że Inspekcja Transportu oraz Policja nie będzie musiała oznakowywać fotoradarów? A wiecie dlaczego? Odp. bardzo prosta - KASA IDZIE DO BUDŻETU PAŃSTWA i tutaj Pan Minister zadbał - a co tam, tutaj nie przeszkadza jak kasa będzie szła? Na zakończenie, czy jest ktoś taki, że nie przekroczył prędkości a zapłacił za to mandat? Oczywiście, że nie! Ci wszyscy co tu plują na strażników to tylko dlatego, że z prawem na bakier i mandat dostali!

  • popręgi(2011-04-25 18:03) Odpowiedz 00

    odmową zapłacenia mandatu w powyższej sytuacji jest jego niezapłacenie w terminie zaleconym przez Gminną Straż, więc pan redaktor reklamowanego w tym artykule czasopisma myli się, że trzeba do strażników cokolwiek wysyłać i ponosić z tego tytułu koszty. Takie listy trzeba traktować jak spam, skoro z urzędu nie mogą być ścigane jako wyłudzenie nienależnych kwot. Wydaje się, że i pan profesor się myli, Straż Gminna ma prawo mierzyć prędkość fotoradarami, ale nie ma prawa z tego tytułu zatrzymywać pojazdów (przekroczenie prędkości) i tym bardziej, wysyłać mandatów, nawet w tej sytuacji kiedy w budżecie gminy na ten rok już wliczono dochody z fotoradaru i wielu gminom grozi upadek...

  • zimny lech(2011-04-22 23:04) Odpowiedz 00

    i to się nazywa gazetą prawną, a czego pragnie - łamania prawa, żałosne, czyżby dziennikarze faktu znaleźli tu etaty??

  • Stop piratom(2011-04-22 22:58) Odpowiedz 00

    Autor do szkoły!!! Podstawą działań jest USTAWA a nie rozporządzenie. Tak było jak nie pojawił się na czas taryfikator - czy wtedy policjanci nie mają prawa karać? Działa się na podstawie ustawy a jak nie ma rozporządzenia to powinno się miec na uwadze to które przestało obowiązywać.