statystyki

Nieodpłatne przekształcenia użytkowania wieczystego we własność to wywłaszczenie

autor: Ewa Ivanova18.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 20.03.2011, 19:23

Przepisy nie mogą przymuszać gminy do przyznawania bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność.

Reklama


Reklama


Posłowie chcą przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego we własność. Przekształcenie ma być co do zasady odpłatne. Mają być jednak wyjątki. I w tym problem, bo zmuszenie miast do udzielania w niektórych przypadkach bonifikat, czy też wymuszenie na nich nieodpłatnego przekształcenia może nie obronić się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Projekt noweli ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości przedstawili posłowie PiS. Projekt jest już po pierwszym czytaniu, teraz nad przepisami pracują połączone komisje sprawiedliwości i praw człowieka, samorządu terytorialnego i polityki regionalnej oraz infrastruktury.

– Temat likwidacji użytkowania wieczystego z naszego systemu prawa wraca po raz kolejny i cel ten należy uznać za słuszny – a zatem propozycja poselska idzie we właściwym kierunku – ocenia notariusz Tomasz Janik, członek Krajowej Rady Notarialnej.

Jednak jego zdaniem likwidacja użytkowania wieczystego to rewolucja w prawie cywilnym, która wymaga lepszego przygotowania niż zmiany proponowane w projekcie poselskim.

Projekt wymaga pracy

– Celowe jest rozważenie połączenia likwidacji użytkowania wieczystego z wprowadzeniem prawa zabudowy czy prawa odrębnej własności obiektów budowlanych i to nie tylko na gruntach Skarbu Państwa czy jednostek samorządu terytorialnego, ale także tych należących do innych osób prawnych i osób fizycznych – ocenia notariusz Tomasz Janik.

Jego zdaniem poselski pomysł to nie tyle przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, ile przede wszystkim odebranie prawa własności SP i jednostkom samorządu terytorialnego – czyli swego rodzaju wywłaszczenie. Takie rozwiązanie powinno być połączone z odpowiednią rekompensatą.

– Wątpliwości budzi m.in. narzucanie dotychczasowym właścicielom obowiązku udzielania – w niektórych przypadkach – bonifikat w opłatach za przekształcenie – wskazuje rejent.

Jego zdaniem również sposób zabezpieczania należności z tytułu opłat za przekształcenie również wymaga przemyślenia, zwłaszcza w przypadku przekształceń, które będą dotyczyć właścicieli lokali. W takich przypadkach powinny być dopuszczone inne niż hipoteka sposoby zabezpieczeń. Posłowie chcą, aby użytkownicy wieczyści stali się właścicielami z chwilą wejścia w życie zmian i dalej płaciliby tyle, ile jeszcze pozostało im do zapłaty za użytkowanie wieczyste do momentu jego wygaśnięcia Samorządy zabezpieczałyby się na hipotece przekształconych nieruchomości.

– Obciążanie całego lokalu hipoteką wydaje się nadmierne – sygnalizuje Tomasz Janik.

Osoby prawne

Projekt przewiduje, że przekształcenie objęłoby wszystkie nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste, w tym także te, których użytkownikami wieczystymi są osoby prawne.

Przekształcenie potwierdzałaby decyzja starosty (przy gruntach SP) albo wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo zarządu województwa (przy gruntach samorządu). To w niej urząd ustalałby także wysokość opłaty za przekształcenie. Stanowiłaby ją suma opłat rocznych za okres od 2012 r. do końca użytkowania, według stawki obowiązującej w 2011 r. Opłata byłaby rozłożona na raty przez okres, do którego miało trwać wieczyste użytkowanie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • terefereqq(2011-03-20 19:57) Odpowiedz 00

  Projekt to kolejny ukłon w stronę deweloperów, którzy i tak po wybudowaniu mieszkań obciążenia zostawią ich nabywcom:-)))

 • Notariusz(2011-03-18 08:26) Odpowiedz 00

  No po co mi hipoteka. To be sensu. Lepsze byłyby ciężary realne.

 • MB(2011-03-18 10:10) Odpowiedz 00

  A co z Rodzinnymi Ogrodami, kiedy przejdą na własność na działkowcy? Czy dalej będą działkowcy dzierżawcami, a gminy wieczystymi właścicielami?

 • lokator(2011-03-18 10:17) Odpowiedz 00

  Jednostki samorządu terytorialnego otrzymału nieodłatnie od SP nieruchomości z całym dobrodziejstwem inwentarza w roku 1990. Po dwudziestu latach czerpania korzyści z tytułu opłat za wieczyste użytkowanie nie widzę problemu żeby tak samo nieodpłatnie lub za niewielkim oplatami przekazały gruntu osobom prywatnym lub prawnym (np. spółdzielnie z nieuregulowanymi gruntami).

 • zybi(2011-03-18 10:18) Odpowiedz 00

  Janik o jakim wywłaszczeniu tym mówisz. Nie jest to wina osób którzy zakupując grunty dostawali je z mocy ówczesnego prawa tylko w wieczyste użytkowanie a nie na własność. Nikt tych gruntów za darmo nie rozdawał. To dlaczego teraz ta osoba ma płacić drugi raz tylko za to że w sposób sprawiedliwy jest właścicielem tych gruntów na własność za które już raz zapłacił.

 • lech(2011-03-18 10:35) Odpowiedz 00

  a ja sie pytam kto jest wlascicielem tych nieruchomosci przeciez panstwo to my obywatele to wszystko przeciez nasza wlasnosc to komu niby sie zabiera uwlaszczajac np bezplatnie nieruchomosc jak to bylo przez pewien okres praktycznie czesc obywaleni dostala nieruchomosci prawie za darmo a kto sie spoznilto musi placic z powazaniem

 • juri(2011-03-18 12:10) Odpowiedz 00

  Do Zybiego: nie rozumiesz pojęcia wieczystego użytkowania. Osoba nie płaci drugi raz, ponieważ pierwszej wpłaty jakiej dokonała to 25% wartości gruntu. Reszta opłaty została ustalona w tzw. opłatach rocznych którą uzytkownik płaci do 31.03 każdego roku. Nikt dwa razy nie płaci.

 • realitas(2011-03-18 19:01) Odpowiedz 00

  lokator ma rację a PIS jest OK bo to co robi to jest dla ludzi szczególnie tych na zachodnich ziemiach ale by było fajnie żaden "ZIOMEK" z zza Odry ani " czosnek" nie gnębiłby starszych ludzi co to często pozostawili mienie za Bugiem

 • as(2011-03-18 19:10) Odpowiedz 00

  PO 34

  31% PiS

  14.9% SLD

  6.4% PSL

 • MB(2011-03-18 22:54) Odpowiedz 00

  Przepisy nie mogą przymuszać gminy do przyznawania bonifikat za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?
  - czy to jest uczciwe? Jednemu właścicielowi wieczystego przekształca się za niską opłatą, a drugi co przejął po rodzicach wieczyste nie może sobie przekształcić z bonifikatą, bo gmina takich przepisów nie ma? Kpiny, czy żarty?
  - jeden współwłaściciel w udziale 50/100 wyraża wolę przekształcenia, a natomiast ten drugi w udziale 50/100- nie, nie chce pobierania własności. Więc sprawa przekształcenia sprowadza się do wywłaszczenia tego, który nie chce w ogóle być jakimkolwiek wieczystym użytkownikiem. Ani tak, ani siak. Tylko ustawa rozwiąże przekształcenie gruntu wieczystego użytkowania we własność, oczywiste z uwzględnieniem pozostałych rat do spłaty.

 • blef(2011-03-19 01:13) Odpowiedz 00

  Bonifikata jest niezbédna do przekazania miienia za frico kosciolom i zakonom.

 • Celem przekształcenia w obecnym stanie...(2011-03-21 02:20) Odpowiedz 00

  ...prawnym było nastawienie na powszechność i możliwie krótki czas zakończenia użytkowania wieczystego jako formy własności.
  Dlatego postawiono na bonifikaty aby wielu mogło to zrobić jak najszybciej.
  W tym akcie zawiera się w pewnym sensie jakaś szansa dla wielu przeciętnych na posiadanie chociaż mieszkania na własność.

  Jeśli gminy uwolnią balony cenowe mało kto (za wyjątkiem najbogatszych) będzie w stanie je odpowiednio szybko schwytać.
  To oznacza jeszcze silniejsze rozdarcie pomiędzy tymi nielicznymi z kategorią "A" i bardzo liczną resztą z kategorią "B"
  Podział na Polskę A i B będzie stawał się dramatem.
  Ktoś kto po latach pracy nie posiada niczego nie będzie miał litości dla Państwa które nie dało mu żadnej szansy.

  Sejm nie jest niewolnikiem przepisów i może wszystko.
  Może przymusić kogo chce i nałożyć taki czy inny obowiązek na tego czy innego a jeśli zajdzie konieczność to nawet pod tym kątem zmienić Konstytucję tak aby Trybunał Konstytucyjny łyknął to bez czkawki.
  Trzeba tylko zakasać rękawy i do roboty.
  MiRy

 • terefereqq(2011-03-21 07:40) Odpowiedz 00

  Do 12.
  "Ktoś kto po latach pracy nie posiada niczego nie będzie miał litości dla Państwa które nie dało mu żadnej szansy."

  Od Państwa nie potrzebuję żadnej łaski. Chcę, aby pracując 40 godzin tygodniowo stać mnie było na taki "zbytek" jak mieszkanie, które rodzinie 2+2 da szansę na dalszy normalny rozwój.

 • gj(2011-04-04 00:45) Odpowiedz 00

  Witam. Proponuję szybciutko uporządkować sprawę użytkowania wieczystego, bo różnej maści krętacze z wątpliwymi papierami występują masowo do Skarbu Państwa o zwrot ich mienia sprzed nie wiadomo jakiego okresu. Wiadomo, że bałagan sprzyja cwaniakom, więc skoro będzie możliwość, to cwaniaczki nie odpuszczą, a tu w końcu chodzi o ochronę praw tych najsłabszych, którzy nie za bardzo sobie poradzą z takim przedwojennym posiadaczem z armią prawników i kasą na sądzenie się przez kilka lat. Tu PiS ma plusa bo załatwia sprawy rozgrzebane i trudne. Jeszcze jak jest jeden użytkownik wieczysty, to mały kłopot, problem się zaczyna w przypadku budynków wielorodzinnych, gdzie ciężko przekonać jest ludzi, że uporządkowanie tej sprawy jest ważne. Proponuję wprowadzić to ustawowo i zamknąć sprawę raz na zawsze.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama