statystyki

Zgubione tablice rejestracyjne – co robić?

autor: Anna Marszałek14.12.2010, 17:25; Aktualizacja: 14.12.2010, 17:39

Co robić jeśli zgubimy, uszkodzimy lub zostaną nam skradzione tablice rejestracyjne? Tylko podczas jednej burzy w czerwcu 2010 r., kiedy woda podtapiała różne dzielnice Warszawy, do komisariatu na Ursynowie mieszkańcy przynieśli prawie 100 tablic rejestracyjnych, które oderwały się od samochodów. Zdarza się też, że tablice odpadają nam w zaspie śnieżnej.

Reklama


Reklama


Jedno warto zapamiętać - nie wolno nam bez nich (nawet bez jednej) jeździć. Przed mandatem, nie uchronią nas żadne prowizorki typu numer napisany na tekturze, wetkniętej za szybę, ani przekonywanie patrolu, że „rano tablica jeszcze była”. Wysokość mandatu zależy od uznania funkcjonariuszy (jazdy bez tablic nie uwzględniono w taryfikatorze mandatów). Zwykle jest to 100 zł. Niektórzy policjanci w takiej sytuacji zatrzymują jednak także dowód rejestracyjny auta.

Jeżeli tablice rejestracyjne zostały skradzione, a można to podejrzewać, kiedy np. jednocześnie znikną obie, należy zgłosić ten fakt na policji. Po pierwsze zabezpieczy nas to przed kłopotami w razie, gdy tablice zostaną użyte do jakiegoś przestępstwa. Po drugie, otrzymamy tam zaświadczenie zgłoszenia kradzieży, z którym będziemy mogli zgłosić się do wydziału komunikacji.

Jeśli tablice (jedną lub obie) zgubiliśmy, musimy zgłosić to jak najszybciej we właściwym wydziale komunikacji, gdzie składamy oświadczenie o tym incydencie pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. 

W razie utraty jednej lub obu tablic, niezależnie od okoliczności, możemy wystąpić o ich wtórnik (wtórniki)z dotychczasowymi numerami lub o przerejestrowanie auta i nowe znaki rejestracyjne, a co za tym idzie - nowy dowód rejestracyjny, nowe tablice, nalepkę na szybę i komplet znaków legalizacyjnych, czyli jak przy każdej rejestracji samochodu. Oczywiście oznacza to wyższy koszt

Musimy to jednak zrobić, kiedy np. zginie nam nawet tylko jedna tablica tzw. czarna, czyli starego typu. Takie tablice nie są już dorabiane, musimy więc wystąpić o zupełnie nowe numery. 

Jeśli zginie nam biała tablica, ale ze znakiem PL, musimy wystąpić o wtórniki obu tablic, bo obecnie obowiązują białe tablice z unijnymi gwiazdkami i o nowe znaki legalizacyjne (nalepki na tablice i na szybę).

Jeśli zgubimy jedną białą tablicę z unijnymi gwiazdkami, możemy wystąpić o wtórnik tylko tej jednej tablicy.

Do czasu uzyskania nowej tablicy (tablic), nie możemy jeździć tym samochodem. W razie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny możemy się posługiwać pozwoleniem czasowym na jeżdżenie pojazdem. 

Polskie przepisy przewidują wprawdzie także wydawanie na 30 dni tzw. tablic tymczasowych (czerwonych), Rejestracja czasowa wykonywana jest:
1. z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu;
2. na wniosek właściciela pojazdu — w celu umożliwienia:
• wywozu pojazdu za granicę,
• przejazdu pojazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terytorium RP,
• przejazdu pojazdu związanego z koniecznością dokonania jego badania technicznego lub naprawy.

Jeśli stracimy „blachy” w wyniku zgubienia lub kradzieży, zwykle jednak występujemy o ich wtórniki lub nowe stałe tablice, a nie tablice tymczasowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Własne

Polecane

Reklama

 • maverick(2010-12-14 20:45) Odpowiedz 20

  a jeśli jadę z Gdańska do Zakopanego do domu i po drodze np w Toruniu zgubię jedną tablicę to już nigdy do domu nie dojadę ?

 • kkkrr(2013-11-17 22:49) Odpowiedz 10

  witam wie może ktoś jak to jest jeśli zgubiłem tablice a nie przerejestrowałem,bede musiał przerejstrowac teraz aby ja wyrobuc??

 • lisek60(2012-07-23 06:42) Odpowiedz 00

  to może od razu bierzmy po 2 komplety...

 • kazek(2013-01-15 22:29) Odpowiedz 00

  to głupie jest ale prawdziwe

 • Konrad(2013-09-07 10:32) Odpowiedz 00

  ogólnie rzecz biorąc chodzi o kasę... tak w wielkim skrócie

 • Autor(2013-09-22 17:01) Odpowiedz 00

  masz samochód dostawczy który daje utrzymanie ciebie i twojej firmy, zgubisz tablicę i co??? tydzień nie zarabiasz. Chory kraj. Rzeczywiście tablica rejestracyjna jak dowiodly badania ratuje życie i zmniejsza ilość wypadków na Polskich drogach. Gdzie tu jest logika???

 • Inoi(2013-10-30 21:47) Odpowiedz 00

  a jak jest z motorowerem? chce kupić od kolesia motor ale zgubił tablice a chyba nic nigdzie nie zgłaszał a wszystkie papiery od niego ma. co z tym zrobić?

 • majsterkowicz(2010-12-14 21:21) Odpowiedz 00

  prosty sposób - obie przykręcić blachowkrętami

 • ed hunter(2011-08-28 19:41) Odpowiedz 00

  Tak, a człowiek ma być psem do bicia, za własne podatki.

 • Dżejms(2013-11-10 14:52) Odpowiedz 01

  ten od motoroweru powinien wystąpić o wydanie wtórnika tablicy - to chyba logiczne - nie?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama