Klub PiS chce, aby w ustawie zasadniczej znalazł się nowy rozdział zawierający zasady przekazywania przez Polskę kompetencji organizacjom międzynarodowym.

Projektem zajmie się sejmowa komisja ds. zmian w konstytucji. Komisja będzie też pracowała nad projektem prezydenckim. Bronisław Komorowski ponad dwa tygodnie temu zaproponował wprowadzenie do konstytucji nowego rozdziału zatytułowanego "Członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej".

"W projekcie prezydenckim była mowa o rozdziale europejskim. Jest to pewne zawężenie, niedopatrzenie. Chodzi nie tylko o członkostwo w Unii Europejskiej, ale także innych organizacjach międzynarodowych" - powiedział na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Karol Karski.

Projekt zawiera opis kompetencji polskiego parlamentu

PiS proponuje m.in., by Sejm akceptował kandydatów, których Polska zgłasza do instytucji międzynarodowych. Projekt zawiera też opis kompetencji polskiego parlamentu, który ma uzyskać prawo do zaskarżania aktów prawa organizacji międzynarodowych.

W projekcie PiS znajduje się zastrzeżenie, że Polska nie może przekazać kompetencji organizacji międzynarodowej, której "ustrój lub działalność nie da się pogodzić z realizacją konstytucyjnych zasad i celów Rzeczypospolitej". Według polityków PiS musi istnieć możliwość odstąpienia od przekazania kompetencji.

"Zakreślamy ramy integracji europejskiej. Zakreślamy podobnie jak w ustawodawstwie konstytucyjnym niemieckim granice, do których można się wyzbywać kompetencji. Tą granicą jest suwerenność państwowa" - powiedział Karski.