O czytelne sposoby sprawdzania wiedzy w czasie aplikacji i odbudowę instytucji adwokata patrona zaapelował podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Postulaty obniżenia opłat sądowych i poszanowania tajemnicy zawodowej zawiera uchwała podjęta przez zakończony w sobotę Krajowy Zjazd Adwokatury.
Delegaci wybrali też nowego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej (NRA). Funkcję tę objął adwokat Andrzej Zwara, który od 2001 roku należy do Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku. W 2004 roku wybrano go na członka Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. W latach 2007 – 2010 wchodził w skład Naczelnej Rady Adwokackiej.
– Będziemy popierać liberalizację dostępu do zawodu przy jednoczesnym rozszerzeniu obowiązku aplikacji. Powinna być ona rzetelnym przygotowaniem do zawodu adwokata – powiedział po ogłoszeniu wyników Andrzej Zwara.
Andrzej Michałowski, ustępujący p.o. prezesa NRA, zwracał uwagę na trudną sytuację na rynku usług prawniczych.
– Istnieją regulowane zawody prawnicze i najbardziej liberalny w Europie wolny rynek usług prawniczych. Ten rynek próbują zagospodarowywać różne środowiska. To ustawodawca powinien określić ramy systemu pomocy prawnej, ale adwokatura jest uprawniona, by wystąpić z własną inicjatywą – mówił Andrzej Michałowski.
Biorący udział w zjeździe minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski podkreślił potrzebę reformy zasad wynagradzania adwokatów za czynności podejmowane przez nich z urzędu.
– Konieczne wydaje się wypracowanie nowych zasad wynagradzania adwokata za pomoc prawną, które będą ściśle wiązały się z rzeczywistym nakładem pracy – zaznaczył Krzysztof Kwiatkowski.
Zwrócił się z prośbą do adwokatury o zapewnienie wysokiego poziomu szkolenia aplikantów oraz umożliwienie ich aktywnego udziału w samorządzie.
– Należy stworzyć czytelne sposoby sprawdzania wiedzy w toku aplikacji. Jednocześnie przez instytucję adwokata patrona należy zapewnić identyfikację młodych ludzi z samorządem – podkreślił minister.
Uczestnicy zjazdu podjęli uchwała „W obronie praw i wolności obywatelskich”. Podkreślili problem ograniczania praw samorządów zawodowych, w tym odebranie prawa do organizacji egzaminów adwokackich. W uchwale wskazano także na rangę tajemnicy zawodowej, uznając za naganne działania inwigilacyjne służb państwa prowadzone wobec adwokatów i dziennikarzy.