Osoba, która zamierza kandydować w wyborach do Sejmu lub Senatu, musi przestrzegać przepisów skarbowych. W przeciwnym wypadku nie będzie mogła się ubiegać o mandat parlamentarzysty.
Posłem lub senatorem nie będzie mogła być osoba skazana za umyślne przestępstwo skarbowe. To jedna ze zmian, jakie zaproponowali senatorowie do nowelizacji Ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu. Komisja nadzwyczajna wniosła o odrzucenie wszystkich poprawek. W piątek posłowie zadecydowali jednak o przyjęciu części z nich. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Zgodnie z nowymi przepisami osoba kandydująca na posła lub senatora nie może być karana za umyślne przestępstwo skarbowe.
Dotychczasowa nowelizacja ordynacji wprowadzała zakaz ubiegania się o mandat parlamentarzysty jedynie w razie popełnienia czynu zabronionego ściganego z oskarżenia publicznego.
Takie unormowanie odwoływało się do przepisów konstytucji, która uniemożliwia kandydowanie do Sejmu i Senatu osobie skazanej prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego. Wnoszący poprawki podkreślili jednak, że właściwa interpretacja regulacji konstytucyjnych powinna obejmować także przewinienia skarbowe.
Senatorowie, wnosząc poprawki do nowelizacji, zaproponowali również dokonanie zmian w Ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Bierne prawo wyborcze miałoby przysługiwać jedynie osobie, która sama ma prawo wybierania parlamentarzystów unijnych.
Autorzy poprawek podkreślili, że nie ma żadnego uzasadnienia dla odmiennego uregulowania negatywnych przesłanek biernego prawa wyborczego do Parlamentu Europejskiego.
Ponadto kandydat taki nie mógłby być karany za umyślne popełnienie czynów zabronionych ściganych z oskarżenia publicznego, jak również na podstawie przepisów skarbowych.
Senatorowie proponują także, aby kandydat na posła do Parlamentu Europejskiego ukończył najpóźniej w dniu wyborów 21 lat oraz przez co najmniej pięć lat stale mieszkał na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego kraju członkowskiego Unii Europejskiej. Posłowie nie zgodzili się jednak z takim stanowiskiem Senatu. Zaproponowane w tym zakresie zmiany zostały przez Sejm odrzucone.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.