statystyki

Chomikuj.pl uciekł wydawcom na Cypr

autor: Sylwia Czubkowska, Opr. Ia05.10.2010, 03:00

Portal oskarżany o wspieranie piractwa komputerowego zastosował prosty wybieg i po cichu zmienił właściciela. Tajemnicza spółka, do której teraz należy, ma swoją siedzibę w Nikozji. Wydawnictwa będą miały kłopot z dochodzeniem swoich praw.

Reklama


Reklama


„Operatorem Portalu Chomikuj.pl jest spółka FS File Solutions Limited z siedzibą w Nikozji, Suite 4A, 4 Georgios Seferis Street, Ayioi Omologytes” – informuje nowy regulamin serwisu, który obowiązuje od 30 września. Choć spółka Team Solutions, jak dowiedział się „DGP”, pozbyła się portalu już 1 września, nie chwaliła się tą zmianą. Nowy inwestor jest zupełnie nieznany na internetowym rynku.

– To prosty wybieg: po to zakłada się firmę na Cyprze, by nie udostępniać informacji o właścicielach, dochodach spółki, a i przed polskim wymiarem sprawiedliwości łatwiej będzie się tam schronić – tłumaczy Andrzej Garapich, prezes Polskich Badań Internetu.

Pozwy za pliki

To, że nad Chomikuj.pl zbierają się czarne chmury, „DGP” opisuje od kilku miesięcy. Portal, który miał w założeniu służyć jako zapasowy dysk w sieci, na którym można przechowywać i udostępniać innym zdjęcia czy dokumenty, czyli pliki, nie mieszczące się nam na dysku, coraz powszechniej oskarżany był o wspieranie piractwa. Dziś przechowywanych jest tam blisko 300 mln plików. Wiele z nich to nielegalnie udostępniane książki, filmy i pliki muzyczne. Od dłuższego czasu psują krew polskim wydawnictwom. Praktycznie każda wydana w Polsce książka szybko trafia na konta użytkowników portalu i za darmo jest pobierana przez kolejnych. Jak przyznają jego administratorzy, na wnioski właścicieli praw autorskich zablokowano już kilka milionów plików.

Jednak wydawnictwom takie działania przestały ostatnio wystarczać. Zagroziły właścicielowi Chomikuj.pl pozwem zbiorowym, jeżeli nie będzie dokładniej kontrolował treści udostępnianych przez internautów. Na indywidualny pozew zdecydowało się już jedno z największych polskich wydawnictw – PWN. – Nielegalną kopię specjalistycznego podręcznika wydanego przez PWN, którego legalny nakład wyniósł ok. tysiąca egzemplarzy, z portalu pobrało aż 600 osób! – mówi mec. Tomasz Gałczyński z kancelarii Brudkowski & Wspólnicy reprezentującej PWN.

Ucieczka do przodu

W odpowiedzi Chomikuj.pl zaproponował wydawcom współpracę w ramach tzw. platformy wydawców, czyli specjalnej usługi pozwalającej nie tylko sprawniej kontrolować co znajduje się w serwisie, ale także za jej pośrednictwem sprzedawać pliki. Choć Chomikuj.pl zapewnia, że trwają zaawansowane rozmowy o współpracy z wydawcami, to wydawnictwa zrzeszone w Polskiej Izbie Książki nie miały pojęcia o nagłej zmianie właściciela portalu.

– Pierwsze słyszę. Spotykaliśmy się z przedstawicielami Chomikuj.pl w ostatnim miesiącu, ale nas nie poinformowali o tym – mówi Łukasz Gołębiowski, przewodniczący sekcji publikacji elektronicznych w Polskiej Izbie Książki.

Według Chomikuj.pl nowy tajemniczy właściciel „nie wpływa na politykę portalu, więc nie było konieczności specjalnego informowania o tym fakcie PIK lub innych wydawców”.

Ważne!

Pamiętaj, że samo ściąganie nielegalnych plików z internetu nie jest karalne. Niezgodne z prawem jest jednak ich udostępnianie. Nawet jeżeli staliśmy się ich właścicielem w sposób legalny.

Ze strony prawa

Zgodnie z Dyrektywą 2000/31/WE o handlu elektronicznym usługa świadczona przez internet (w dyrektywie mówi się o „usłudze społeczeństwa informacyjnego”) podlega prawu państwa, na którego terytorium znajdują się miejsce zamieszkania lub siedziba usługodawcy. Ponadto takich usług nie można ograniczać w myśl zasady swobody przepływu usług, a ich kontrola jest dokonywana przez państwo pochodzenia usługodawcy. To niestety powoduje utrudnienia w dochodzeniu roszczeń przez odbiorców usług – mówi Rafał Wysocki, radca prawny z Consulting360.pl.

Zgodnie z art. 19 dyrektywy o handlu elektronicznym miejscem siedziby przedsiębiorstwa świadczącego usługi za pośrednictwem internetowej witryny WWW nie jest miejsce, gdzie znajdują się środki techniczne obsługujące jego witrynę WWW, ani miejsce, z którego witryna jest dostępna. Miejsce siedziby znajduje się tam, gdzie usługodawca faktycznie wykonuje swoją działalność gospodarczą. W przypadku gdy usługodawca posiada kilka miejsc siedziby, ważne jest określenie, z którego miejsca dana usługa jest świadczona.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Marek(2010-10-09 10:59) Odpowiedz 10

  Teraz hieny rzuciły się na Chomiki. Serwis nie sprzedaje ziemniaków tylko daje użytkownikom możliwość przechowywania plików - spora ich część to np. prywatne i legalne materiały. Dużo jest też plików, które nie powinny się tam znaleźć - wydawca zgłasza problem właścicielowi, a ten nakazuje usunąć nielegalne pozycje. Takich serwisów jest multum - podejrzliwie patrzę na dogryzanie tylko Team Salutions. Dlaczego nie czepiacie się wrzuta.pl właścicielowi o2.pl i innych?

 • zomby(2012-03-01 13:36) Odpowiedz 10

  @Takijeden: jakoś nie zauważyłem, żeby autorzy, wykonawcy itp. narzekali... narzekają wydawcy, bo nie mają takich zysków o jakich marzą... autorzy mają 10% ze sprzedaży... Oni nie tracą, tylko uzyskują mniejsze dochody, więc o jakim złodziejstwie to w ogóle mowa??? poza tym... na biednego nie trafiło... inni mają gorzej!

 • ZMUSZONYPRZEZSYSTEM(2010-10-11 09:10) Odpowiedz 10

  A CZEMU NIE POWSTANIE LEGALNA WYPOŻYCZALNIA FILMÓW PRZEZ INTERNET? JA BYM CHĘTNIE DAŁ ...ZŁ ZA MOŻLIWOŚĆ OBEJRZENIA CO MI SIĘ UWIDZI Z CAŁEJ FILMOGRAFII ŚWIATOWEJ...
  ANALOGICZNIE Z INNYMI MEDIAMI - ZAMIAST BIEGAĆ PO MROZIE CZY CHLAPIE PO GAZETĘ - CZEMU NIE MOGĘ JEJ KUPIĆ W INTERNECIE?

 • Takijeden(2010-10-05 15:09) Odpowiedz 00

  Oczwysicie podobne komanterze wygladalyby inaczej jakby to Wasze dobra byly kradzione i udostenianie innym za darmo. Muzyke musial ktos wyprodukowac, ksiazek napisac itd. Ci ludzie tez musza z czegos zyc a w obecnym systemie liczy tylko to co napisal antykapitalista. I niech ktos mi nie pisze o micie wielkich korporacji ktore musza sie nachapac zyskami ze sprzedazy muzyki i filmow bo to pie...lenie.

 • wilk mazurski(2011-01-11 11:31) Odpowiedz 00

  ciesze sie ze przeniesli sie na cypr. duzo im zawdzieczam. ciezko jest byc czlowiekiem pod zadami zlodziejskiego golema polskiej administracji. powodzenia

 • prawdziwy prawnik(2010-10-13 13:53) Odpowiedz 00

  to dziala tak - administrator nie odpowiada za plik do czasu, az sie dowie ze jest on nielegalny. dopiero jak nie usunie dostepu po wezwaniu od wlasciciela praw autorskich to mozna go pozwac. widocznie pwnu sie nie posluchali i stad pozew.

 • kuang(2010-10-11 12:10) Odpowiedz 00

  Nieprawda, że udostępnianie jest nielegalne! Trzeba tylko spełnić określone warunki, dokładnie opisane w prawie autorskim. (pkt.23 chyba)

 • orinoco(2010-10-05 20:42) Odpowiedz 00

  bystry geograf widać zapomniał, że chomiki (te najpopularniejsze w domowych hodowlach) pochodzą z Syrii. Tam nie jest im za gorąco?

 • akjsgf(2010-10-05 18:02) Odpowiedz 00

  cypr jest w unii europejskiej wiec nie pomyslcie przypadkiem ze to jakis raj podatkowy.

 • Zbyszek(2010-10-05 10:01) Odpowiedz 00

  Co się dziwić gdy właściciel jest nękany groźbami procesów mimo stosowania się do przepisów wspomnianych na dole artykułu. Pozwijcie Google, nie wyprowadziło się na Cypr, a udostępnia w swoim serwisie chyba wszystkie pliki muzyczne świata.

 • Pirate(2010-10-05 10:39) Odpowiedz 00

  Ha ha

 • czytelniczka(2010-10-05 15:19) Odpowiedz 00

  prawda jak zwykle jest po środku,
  wydawcy powinni dobrze przekalkulować swoje koszty , może dzięki temu "przeciętna" książka by trochę potaniała.

 • Filet(2010-10-05 12:46) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze zrobił, życzę mu sukcesów i dalszego skutecznego unikania prawa dając zwykłym ludziom możliwość obcowania ze sztuką szerokiego rozumienia (film, muzyka itp.)

 • adam(2010-10-05 12:11) Odpowiedz 00

  Bzdury pan opowiada panie antykapitalista. Skoro za PRL-u było wam tak dobrze, to było nie narzekać i nie robić strajków. Dziś jak masz łeb na karku, umiesz robić coś sensownego i przykładasz się do tego, to żyjesz jak człowiek. To, że źródłem zysków w coraz mniejszym stopniu jest produkcja to tylko efekt unowocześniania gospodarki i bogacenia się społeczeństwa. Poza tym, cały PRL dokładaliście do hut i zakładów przemysłu ciężkiego, dzięki czemu wszystko inne a praca kilku pokoleń poszła w błoto. Porównaj sobie Niemcy Wschodnie i Zachodnie. Gdzie jest lepiej? W tych paskudnych kapitalistycznych na zachodzie czy wschodnich gdzie przez 50 lat prowadzono eksperyment "Komunizm"?

 • Kamil(2010-10-05 12:08) Odpowiedz 00

  Nie są pierwszą polską firmą internetową "ulokowaną" na Cyprze, także czemu udajecie zdziwionych taką sytuacją? ;)

 • PirateBayDzieciak(2010-10-05 12:00) Odpowiedz 00

  antykapitalista jesteś po prostu frajerem ktory sam tak nie potrafi dlatego jedyne co ci zostało to walić tutaj swoimi smutnymi personalnymi wynurzeniami

 • ogladajfilmy_pl(2010-10-05 15:37) Odpowiedz 00

  myślę że to użytkownik powinien walczyć z swobodą w internecie, powinien się tego domagać i tego żądać. Portale mają ułatwioną sprawe rejestrując firmy na Cyprze, w Brazylii itp :)

 • antykapitalista(2010-10-05 11:10) Odpowiedz 00

  Przez takich cwaniczków ten świat zmierza do zagłady. Teraz się liczy tylko: narobić przekrętów, oszukać fiskusa, nie płacić długów, zachachmencić, ominać przepisy, zatruddać na czarno, w łapę itd. Tacy ludzie dziś odnoszą tzw. sukces, aanie ci, którzy uczciwie pracują wykonując jakąś uzyteczą pracę. Taki jest system, pozwala na bogacenie sie na kombinacja, a nie z pracy.

 • bystry geograf(2010-10-05 15:23) Odpowiedz 00

  W Nikozji nie ma morza, więc piraci se nie poradzą. W dodatku chomik tam może zdechnąć, bo za gorąco.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama