Udzielenie bonifikaty od opłaty w związku z przekształceniem użytkowania wieczystego będzie uprawnieniem, a nie obowiązkiem.
Senat przygotował projekt, który pozwoli samorządom decydować o tym, na jakich warunkach dokonać przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Koszty ponoszone w związku z przekształcaniem mogą wzrosnąć.
Zaproponowane przez senatorów zmiany w ustawie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości zakładają fakultatywność udzielania bonifikat od opłaty przekształceniowej. Takie rozwiązanie ma dostosować przepisy do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 26 stycznia 2010 r. (sygn. akt K 9/08). Sędziowie TK stwierdzili wówczas, że niezgodny z konstytucją jest stan, w którym jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie dokonywania przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, nie mają możliwości odmówienia udzielenia bonifikaty ani podjęcia decyzji odnośnie do jej wysokości. Prawnicy obawiają się jednak dowolności w działaniach jednostek samorządu terytorialnego w zakresie udzielania bonifikat.

Mniejszy dochód gmin

– Doprowadzić to może do wydania decyzji ze zbyt szerokim uznaniem administracyjnym – argumentuje radca prawny Jacek Świeca, wiceprzewodniczący komisji ds. prawa Business Centre Club.
Jednostki samorządu terytorialnego zarządzają swoim majątkiem, w tym nieruchomościami oddanymi w użytkowanie wieczyste.
– Udzielenie bonifikaty przy przekształceniu powoduje zmniejszenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego. A mniejsze wpływy w budżetach w stosunku do tych prognozowanych skutkują cięciami wydatków na inwestycje – zauważa Katarzyna Dwórznik, ekspert prawno-gospodarczy Krajowej Izby Gospodarczej.
Samorządy nie mogą się bronić, bo obecnie udzielenie bonifikaty jest ich obowiązkiem. W rezultacie decyzję o tym, czy i na jakich warunkach dokonać przekształcenia, podejmuje wyłącznie użytkownik wieczysty.

Droższe przekształcenia

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej przy istniejących już zmniejszeniach w budżetach samorządów nie należy oczekiwać masowego udzielania bonifikat, gdyż jednostki samorządu terytorialnego, zarządzając majątkiem, mają na względzie potrzeby całej wspólnoty samorządowej, a nie jedynie pojedynczych użytkowników wieczystych.
– Każdorazowo rozpatrywana będzie celowość przekształcenia danej nieruchomości oraz skutki finansowe – uważa Katarzyna Dwórznik.
Potwierdza to radca prawny Jacek Świeca z BCC.
– Po wejściu w życie nowelizacji jest prawdopodobne, iż dotychczasowa praktyka bardzo wysokich kosztów ponoszonych przez obywateli w związku z przekształcaniem użytkowania wieczystego w prawo własności, nadal się utrzyma – obawia się Jacek Świeca.
Nowe przepisy nie będą miały natomiast wpływu na przedsiębiorców, którzy są użytkownikami wieczystymi nieruchomości należących go samorządu terytorialnego. Bonifikaty dotyczą tylko wybranych osób fizycznych, spełniających określone warunki.