■ SĄd NajwyŻszy o przywróceniu terminu. Sąd Najwyższy 4 stycznia 2008 r. ma odpowiedzieć na pytanie, czy dopuszczalny jest zgłoszony przez radcę prawnego lub adwokata wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia należnej opłaty od apelacji, w sytuacji gdy apelacja została uprzednio odrzucona, a wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu nie została ponownie złożona. Odpowie on też, czy przysługuje zażalenie na postanowienie o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia opłaty od apelacji (sygn. akt III CZP 119/07).
Więcej www.sn.pl
RPO o ofiarach przestępstw i handlu ludŹmi. Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra sprawiedliwości w sprawie zmiany ustawy z 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych mającej na celu poszerzenie kręgu osób uprawnionych do kompensaty i kwoty kompensaty. RPO przedstawił ministrowi także postulat wprowadzenia do kodeksu karnego definicji handlu ludźmi.
Więcej www.rpo.gov.pl
■ Ponad 2,5 mln polaków nie wymieniŁo dowodów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że ok. 2,5 mln osób wciąż nie wymieniło dowodów osobistych na nowe. W urzędach miejskich w całym kraju od rana ustawiały się wczoraj długie kolejki. Termin ważności książeczkowych dowodów osobistych upływa 31 marca 2008 r., jednak od 1 stycznia dokumenty te nie będą uprawniały do przekraczania granic Polski.
■ SĄd Okręgowy orzeknie w sprawie zŁego urodzenia. Dziś w Sądzie Okręgowym w Łomży ma zostać ogłoszony wyrok w sprawie przeciwko Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży oraz lekarzom z nim współpracującym w sprawie tzw. złego urodzenia. Została ona przekazana do ponownego rozpoznania przez Sąd Najwyższy. Powódka jest matką dwójki dzieci. Jej pierwsze dziecko urodziło się z chorobą genetyczną. Gdy zaszła w drugą ciążę, lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży odmówili skierowania jej na badania prenatalne (w tym badania genetyczne), pomimo istnienia poważnych podejrzeń, iż kolejne dziecko może urodzić się z tą samą chorobą genetyczną.
KR