W skład rady nadzorczej Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i spółek radiofonii regionalnej wejdą osoby wybrane spośród kandydatów zgłoszonych przez uczelnie akademickie.
Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, która w miejsce dotychczasowych niejasnych zasad powoływania organów spółek publicznej radiofonii i telewizji (przede wszystkim na mocy partyjnych parytetów) wprowadza jawne i otwarte konkursy. Tym samym wygasa kadencja dotychczasowych zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji. Członkowie tych organów będą pełnić obowiązki do czasu powołania na ich miejsca nowych osób, na podstawie otwartych konkursów.
Rady nadzorcze spółek Telewizja Polska SA i Polskie Radio SA będą liczyć po siedmiu członków, wybieranych w otwartych i jawnych konkursach. Pięciu z nich wyłonionych zostanie spośród kandydatów posiadających kompetencje, m.in. w dziedzinie prawa, finansów i mediów, zgłoszonych przez organy kolegialne uczelni akademickich, jednego powoła minister kultury i dziedzictwa narodowego i jednego minister Skarbu Państwa. Rady nadzorcze spółek radiofonii regionalnej będą natomiast liczyć po pięciu członków. Wybór zarządu nastąpi spośród kandydatów wyłonionych w konkursie przeprowadzonym przez radę nadzorczą.
Nowela zmniejsza do maksymalnie trzech osób liczebność zarządów spółek publicznej radiofonii i telewizji. Dotąd zarząd mógł liczyć do pięciu osób.
Nowością jest także możliwość odwołania z funkcji członka zarządu lub rady nadzorczej w trakcie kadencji, jednak tylko w ściśle określonych sytuacjach, np. działania na szkodę spółki.
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z 6 sierpnia 2010 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o opłatach abonamentowych (Dz.U. z 2010 r. nr 152, poz. 1023).