"Rozpoczęliśmy w ministerstwie sprawiedliwości prace nad możliwością objęcia systemem dozoru elektronicznego osób skazanych na zakaz stadionowy. W praktyce wygląda to tak, że człowiek ma zakładaną na nogę lub rękę bransoletkę elektroniczną, która umożliwia śledzenie w czasie rzeczywistym jego przemieszczanie się" - powiedział w piątek na konferencji prasowej w Łodzi Krzysztof Kwiatkowski.

Jego zdaniem, nie ma skuteczniejszego narzędzia, żeby w praktyce skutecznie wyegzekwować zakaz stadionowy. Przyznał, że ponieważ wymaga to zmian kodeksowych, procedura przygotowania tych projektów będzie wielomiesięczna. "Jestem jednak zdeterminowany, żeby te zmiany trafiły do parlamentu jeszcze w tej kadencji" - zapowiedział Kwiatkowski.

Wprowadzenie kary pozbawienia wolności dla łamiących zakaz stadionowy

Przypomniał też, że od września wejdzie w życie nowelizacja prawa w zakresie wprowadzenia kary pozbawienia wolności wśród osób, które łamią zakaz stadionowy, bo - jak przyznał minister - dotąd była to ewidentna luka w prawie.

Kwiatkowski przypomniał także, że od czerwca tego roku weszła w życie, opracowana przez resort sprawiedliwości, głęboka modyfikacja trybu przyspieszonego, czyli tzw. sądów 24-godzinnych.