statystyki

Wielkie polowanie na e-piratów. Chomik wydał internautów egzekutorom

autor: Sylwia Czubkowska, Robert Zieliński, Barbara Sowa29.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 29.06.2010, 15:01

Na internautów wrzucających do sieci pliki muzyczne padł blady strach. Polski oddział jednego z francuskich wydawnictw muzycznych rozpoczął krucjatę przeciwko łamaniu praw autorskich.

Reklama


Reklama


W całym kraju użytkownicy portali Chomikuj.pl i Wrzuta.pl otrzymują e-mailowe ultimatum: albo zapłacą odszkodowanie za pliki muzyczne, które wrzucają na portale, albo ich sprawa trafi do prokuratury.

E-maile wysyła Hapro Media – polski oddział francuskiej firmy fonograficznej. Walkę zaczęła w imieniu kilku polskich artystów i producentów, m.in. Macieja Maleńczuka, Pawła Kukiza i Marysi Sadowskiej.

– Cel jest szczytny, tyle że realizowany niecałkiem zgodnie z prawem – mówi ekspert ds. prawa autorskiego Wojciech Machała.

– Wprawdzie administratorzy serwisów są zobowiązani do ujawniania danych użytkowników podejrzewanych o złamanie prawa – przyznaje Olgierd Rudak, ekspert ds. prawa w internecie. – Ale firma ta nie ma pełni praw autorskich do skradzionych utworów, jest tylko reprezentantem ich właściciela. Ujawnienie jej danych internautów przez administratorów portali było bezprawne – uważa Rudak.

Dane co najmniej dwustu osób wydawnictwo dostało m.in. od Chomikuj.pl i Wrzuty.pl. – Zgodnie z obowiązującym prawem Chomikuj.pl musiało wydać te dane – potwierdza Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl, i zapewnia, że tymi danymi były tylko adresy e-mail i numery IP.

Na ich podstawie wydawnictwo dotarło do internautów i proponuje im w zamian za nieskierowanie sprawy do prokuratury opłacenie kary za straty, jakie poniósł właściciel praw autorskich. – Podliczono, że jestem im winien 1260 zł zadośćuczynienia – opowiada nam 27-letni Andrzej, który nielegalnie udostępnił płytę Katie Meluy. Na podpisanie ugody i zapłacenie kary zdecydowało się już blisko sto osób.

Już blisko dwieście osób dostało od tej firmy wezwania do zapłaty od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych za ściąganie plików muzycznych z popularnych portali.

„Zostało już przygotowane zawiadomienie do Prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z wnioskiem o zabezpieczenie i pozew cywilny o wydanie nakazu zapłaty. Skierowanie sprawy na drogę urzędową narazi Ciebie na poniesienie kosztów postępowań oraz odpowiedzialność karną. Jesteśmy jednak gotowi do polubownego załatwienia sporu. Brak reakcji w terminie do 3 dni od momentu otrzymania niniejszego pisma będzie skutkował wystąpieniem przeciwko Tobie na drogę urzędową” – takie pismo w połowie czerwca dostał 26-letni Jakub (imię zostało zmienione). Nadawcą był dział kontroli nadużyć Hapro Media Polska Sp. z o.o. Jak się okazało, przestępstwem Jakuba było wrzucenie do internetu albumu Katie Meluy „The House”, a polubownym załatwieniem sporu – propozycja zapłaty tysiąca złotych. – Nazwano mnie piratem, dlatego że umieściłem jeden album artystki składający się z 12 piosenek, który pobrała jedna osoba, i to tylko siedem piosenek – denerwuje się mężczyzna. Nie jest w tym odosobniony. Podobne pisma dostało już kilkaset osób w Polsce.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • gość(2015-04-27 10:42) Odpowiedz 00

    każą nas użytkowników a gdzie kary dla portalu ?
    i czemu wpłaty na konto jakiegoś tam " jaśnie pana ?" i czemu większość tych co są tam wymienieni jako "poszkodowani"

    nie ma nawet adresu e mail i się nie odzywa ?

    coś tu ostro śmierdzi oszustwem i to na dużą skalę !!!


    widziałem w tv jak gość z fałszował dokumenty że niby ma prawo zarządzać czyimś majątkiem i nabrał kredytów
    na innego człowieka i nikt się nie kapną że kostek ma fałszywe upoważnienia.


    - może to nowa metoda na wnuczka już nie idzie to dawaj na chomika za wasze to kasa

  • jełop(2010-07-06 22:43) Odpowiedz 00

    Kiedy autorzy zapłacą za nadawanie nędznych utworów i wrzasków powodujących utratę zdrowia i nerwowość.
    Ściągam przemówienia Stalina , czy może zadąć odszkodowania

  • BAN(2010-06-30 00:33) Odpowiedz 00

    Nie pier*dolcie

  • oooooo(2010-06-29 09:17) Odpowiedz 00

    Chyba was poniosło... opanujcie się jak nie zapłaci np. 700 osób z 1000 to będziecie musieli zrobić pozew zbiorowy bo wątpię, że będziecie zakładać 700 osobnych spraw po 1. nie wypłacicie się po 2. prędzej internet zastąpią jakimś innym wynalazkiem zanim te sprawy się skończą... jedna sprawa w Polsce trwa od 3-5 lat więc powodzenia życzę w sądach ;]

  • Wiedźma(2010-06-30 02:58) Odpowiedz 00

    Zastanawia mnie kto na Chomiku wydał dane osobowe użytkowników? Powinien polecieć... Bo zrobił i Chomikowi i jego użytkownikom koło pióra. HM zapłaciło mu? Ludzie po takim występie zaczną pewnie zabierać swoje manatki z portalu. HM śmierdzi mi na odległość podstawioną świnią i chęcią zarobienia na lewo. Skoro mają prawa tylko do dwóch albumów... Jeszcze szantażowanie prokuraturą...

  • Wiedźma(2010-07-02 01:07) Odpowiedz 00

    Co do pytania powyżej (Prawnik24) - nie wiem dokładnie jak Chomik na siebie zarabia, wiem za co płacą użytkownicy. Założenie konta na Chomikuj.pl jest darmowe. User zakładając konto otrzymuje podstawową funkcjonalność - nieograniczony dysk sieciowy (mówiąc kolokwialnie można wepchnąć na Chomika ile się da) i 50MB transferu tygodniowo. Co tydzień może łącznie ściągnąć nie więcej niż 50MB z innych, udostępnionych Chomików. By zwiększyć transfer trzeba wykupić jedno z dwóch rozszerzeń konta, które dają albo 3GB albo 10GB transferu w tygodniu. Rozszerzenie konta nie jest wieczne, trwa tylko przez pewien czas, a transfer się nie sumuje (jeśli na koniec tygodnia mamy 2,5GB niewykorzystanego transferu z 3GB to w następnym tygodniu nie będzie 5,5 tylko znów 3GB, a gdy skończy się czas rozszerzenia konta transfer wraca do 50MB). Do tej pory, gdy zgłoszono złamanie prawa autorskiego spiracone pliki były przez administrację blokowane lub kasowane. To tak w skrócie.

  • Prawnik24(2010-06-30 13:21) Odpowiedz 00

    co do kwestii danych osobowych i ich ew. odpłatnego przekazania - to dobra sprawa dla GIODO, w mojej opinii. Myślę, że warto się tym zainteresować. Pozdrawiam raz jeszcze, Prawnik

  • michal(2010-07-01 08:45) Odpowiedz 00

    Jak dla mnie to ewidentna groźba bezprawna. Gdyby napisali: usuńcie pliki albo zgłosimy sprawę do prokuratury to rozumiem, mieliby do tego prawo. Gdyby napisali: zapłaćcie, albo zgłosimy sprawę do sądu cywilnego - też. Ale żądanie jakiś dziwnie wyliczonych sum w zamian za spokój (niewszczynanie postepowania karnego) to zwykły szantaż. Ciekawe, czy zgłosi ktoś tę sprawę do prokuratury?

  • Prawnik24(2010-06-30 13:19) Odpowiedz 00

    Witam, absolutna zgoda co do okradania artystów, ale i zgoda do twerdzenia dr Machały. Osobiście myślę, że trzeba dojść do sedna problemu, bo podpisanie ugody, a raczej wymuszenie podpisu i natychmiastowa wypłata odszkodowania w mojej opinii, podobnie co stwierdził dr Machała - jest niezgodne z etyką. Widzę też kilka błędów, którymi mogliby się bronić posiadacze kont portalu chomikuj.pl, dobrze, że zostały podniesione w artykule.

    Zastanawiam się, bo naturalnie nie siedzę w branży muzycznej, kim są przedstawione w artykule osoby walczące w imię praw artystów. Tu przykładowo - Jakub Majoch – polski producent muzyczny, manager muzyczny, współtwórca i dyrektor artystyczny wytwórni płytowej QM Music wchodzącej w skład koncernu medialnego Hapro Media. Współpracował i produkował płyty z udziałem Macieja Maleńczuka, Pawła Kukiza, Kayah, Renaty Przemyk, Eweliny Flinty, Danuty Rinn.


    Kolejna sprawa na którą warto zwrócić uwagę. Czy nie jest tak, że portal chomikuj.pl jako portal po części społecznościowy korzysta z liczby użytkowników, jak największej liczby - co ma wpływ np. na możliwość zamieszczenia reklam na serwisie odpłatnie, bo ma się pod ręką dobry target. Jaki jest cel działania tego typu portali - tzn. pytam wprots, może się Państwo orientujecie - na czym oni zarabiają?

    Zmierzam do tego, że jest pewna możliwość współodpowiedzialności. Moje założenia są hipotetyczne, ale ciekawi mnie Państwa zdanie w tym temacie - szczególnie osób korzystających z tego typu portali - czy założenie konta jest odpłatne? Czy serwer udostępniony jest darmowo - w co racjonalnie trudno uwierzyć.

    Pozdrawiam,

    Prawnik

  • kubssss(2010-07-01 13:07) Odpowiedz 00

    "Już blisko dwieście osób dostało od tej firmy wezwania do zapłaty od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych za ściąganie plików muzycznych z popularnych portali."

    Chyba za UDOSTEPNIANIE bo ściąganie w tym kraju nie jest karalne !!

  • chopok i dziewucha piraci.(2010-07-02 09:00) Odpowiedz 00

    a ja egzekutorom egzekutorce oferuje w zamian seks juz sie podmywam co negocjacji z prezerwatywa lub bez ...odpisz.

  • maczo adasko(2010-07-04 11:39) Odpowiedz 00

    ***** ich debile juz chca kasy frajerzy ********

  • gdfg(2010-07-02 16:52) Odpowiedz 00

    nazwisko Katie się nie odmienia! =_= mówi się Katie Melua...

  • drako(2010-07-02 16:59) Odpowiedz 00

    Szantaż i wymuszanie haraczu "w imię prawa". Owacje na stojąco dla tych panów! Co to ma być? Mafia?!

  • Speedy(2010-07-06 10:29) Odpowiedz 00

    chomik - mały tchórzliwy gryzoń...

  • Olek(2010-07-10 18:20) Odpowiedz 00

    ha ha... rozbawił mnie ten artykuł do łez..Swój szuka swojego !Majoch jesteś bezkonkurencyjny!

  • Coraline_DuVall(2010-07-10 21:25) Odpowiedz 00

    Oczepcie się od chomika!!!

  • kolo(2010-06-29 23:11) Odpowiedz 00

    Bo by się w końcy prokuratura zajęła pracą a nie d...maniem panieniek - vide afera w Warszawie :))) Tak na marginesie - wywalono tego kolesia z roboty czy dalej robii hmm... swoje ???

  • Chomik(2010-09-25 12:10) Odpowiedz 00

    Taniej kupic zapasowy dysk niz placic kary skoro chomik nas sprzedaje.Precz z chomikiem.Kasujmy konta a chomik zbankrutuje.

  • złość(2011-10-05 11:43) Odpowiedz 00

    Nic nie spowoduje nieszczęścia ludziom jak ludzie sami sobie. Jeden drugiego nawet jest gotów utopić. Zastanawiam się, czy ludzie pierwotni też tacy byli złośliwi?