■ Sędziowie musieli stosować dekret o stanie wojennym. Zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, sędziowie orzekający w sprawie czynów popełnionych między 12 a 16 grudnia 1981 r. musieli stosować dekret o stanie wojennym. W związku z uchwałą, pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej zapowiada umorzenie część śledztw. Oznacza ona bowiem, że IPN nie będzie mógł stawiać zarzutów sędziom za stosowanie tego dekretu.
Więcej www.sn.pl
■ Sprawozdanie RPO w Senacie. Rzecznik praw obywatelskich złożył przed Senatem RP sprawozdanie ze swojej działalności z uwagami o stanie przestrzegania praw i wolności obywatelskich za rok 2006. W 2006 r. do rzecznika wpłynęło 49 387 spraw. Rzecznik skierował m.in. 316 wystąpień problemowych (w tym 122 o podjęcie inicjatywy prawodawczej), 15 wniosków do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności przepisów z aktami wyższego rzędu oraz 27 zawiadomień o przystąpieniu do postępowania ze skargi konstytucyjnej, 6 pytań prawnych do Sądu Najwyższego.
Więcej www.rpo.gov.pl
■ Prokuratura w styczniu zastosuje System Informacyjny Schengen. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że dopiero od stycznia polska prokuratura i sądy będą mogły korzystać z komputerowego systemu Schengen, dającego dostęp do wielu ważnych danych o obywatelach. Zdaniem przedstawicieli, dostęp do informacji z sieci komputerowej Schengen usprawni postępowania w prokuraturach i sądach. Podkreślają bowiem, że w tej bazie danych są rejestrowane istotne informacje: o osobach bez prawa wjazdu do określonych państw, poszukiwanych, ściganych czy potrzebujących szczególnej ochrony lub tzw. nadzoru niejawnego.
Więcej www.ms.gov.pl
Odpowiedzialność administratorów portali za zamieszczane treści. Wczoraj Sąd Okręgowy w Słupsku wznowił przewód sądowy i odroczył rozprawę w sprawie dotyczącej odpowiedzialności karnej za zaniechanie rejestracji portali internetowych oraz odpowiedzialności administratorów za treść komentarzy umieszczanych przez internautów na portalach internetowych.
KR