Niecałe trzy tygodnie pozostały gminom na rozplakatowanie obwieszczeń o obwodach do głosowania. Do 6 czerwca właściwy wójt, burmistrz lub prezydent miasta powinien powołać obwodowe komisje wyborcze oraz przygotować spisy wyborców.
Wybory Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej odbędą się 20 czerwca. Zanim jednak dojdzie do wyborów głowy państwa, należy m.in. przygotować spisy wyborców czy powołać komisje wyborcze, które przeprowadzą głosowanie. Tymi obowiązkami zajmą się gminy w ramach zadań zleconych przez administrację rządową.

Spis wyborców

Spis wyborców sporządza się w urzędzie gminy. Wpisywane są do niego osoby, którym przysługuje prawo wybierania. Spis wyborców obejmuje osoby według ich miejsca zamieszkania. Wymienia się w nim nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia i adres zamieszkania wyborcy. Spis wyborców sporządza się w dwóch egzemplarzach oddzielnie dla każdego obwodu głosowania, na podstawie stałego rejestru wyborców w gminie, prowadzonego na zasadach określonych w ustawie z 12 kwietnia 2001 r. – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2007 r. nr 190, poz. 1360 z późn. zm.). Spis ten sporządza się najpóźniej na 14 dni przed dniem wyborów. Jeden egzemplarz spisu przekazuje się w przeddzień głosowania przewodniczącemu właściwej obwodowej komisji wyborczej.

Głosowanie w obwodach

Głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadza się w stałych obwodach głosowania utworzonych na obszarze gminy na podstawie przepisów ustawy z 16 lipca 1998 r. – Ordynacja wyborcza do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw (Dz.U. z 2003 r. nr 159, poz. 1547 z późn. zm.). Dodatkowo gminy powinny utworzyć specjalne miejsca do głosowania w szpitalach i zakładach pomocy społecznej, jeżeli w dniu wyborów będzie w nich przebywać co najmniej 50 wyborców. Jeżeli liczba wyborców byłaby mniejsza, wówczas można utworzyć obwód głosowania po zasięgnięciu opinii kierownika szpitala lub zakładu pomocy społecznej. Obwody głosowania powinny powstać w zakładach karnych i aresztach śledczych. Decyzję o ich utworzeniu na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta) podejmuje rada gminy (miasta).

Skład komisji

Obwodową komisję wyborczą, w składzie od pięciu do dziewięciu osób, powołuje najpóźniej w 14 dniu przed dniem wyborów wójt. Kandydatów do komisji zgłaszają spośród wyborców danej gminy pełnomocnicy komitetów wyborczych, które zarejestrowały kandydatów lub upoważnione przez nich osoby. Z urzędu w skład komisji wchodzi, jako jej członek, osoba wskazana przez wójta spośród pracowników samorządowych gminy lub gminnych jednostek organizacyjnych. Do składu obwodowej komisji wyborczej zgłasza się po jednym kandydacie komitetu wyborczego najpóźniej w 23 dniu przed dniem wyborów. W wypadku większej liczby zgłoszonych kandydatów niż wynosi skład komisji, skład komisji ustala się w drodze publicznego losowania przeprowadzonego przez wójta. Obwodowa komisja wyborcza na pierwszym posiedzeniu wybiera spośród siebie przewodniczącego i jego zastępcę. Skład komisji podaje się do publicznej wiadomości w sposób zwyczajowo przyjęty. Funkcji przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej nie może pełnić osoba wskazana do składu komisji przez wójta. W obwodach głosowania dla wyborców przebywających w zakładach karnych lub aresztach śledczych w skład komisji wchodzi, jako jej członek, osoba wskazana przez wójta spośród pracowników zakładów karnych lub aresztów śledczych.



Pomieszczenia dla komisji

Obsługę administracyjną i warunki techniczno-materialne pracy obwodowej komisji wyborczej oraz wykonanie zadań związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów na obszarze gminy zapewnia wójt jako zadanie zlecone gminie. Równocześnie jednostki organizacyjne sprawujące trwały zarząd nieruchomości państwowych i komunalnych są obowiązane udostępnić bezpłatnie pomieszczenia wskazane przez marszałka województwa (bądź wojewodę), starostę i wójta (burmistrza, prezydenta miasta) z przeznaczeniem na siedziby okręgowych komisji wyborczych oraz obwodowych komisji wyborczych. Na siedziby komisji wyborczych można również wyznaczać pomieszczenia innych podmiotów po uprzednim porozumieniu z zarządzającymi tymi pomieszczeniami.
Kalendarz wyborczy
Upływ wybranych czynności wyborczych:
● do 16 maja 2010 r. – podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych,
● do 28 maja 2010 r. – zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych,
● do 6 czerwca 2010 r. – powołanie przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) obwodowych komisji wyborczych oraz sporządzenie spisów wyborców przez gminy,
● do 10 czerwca 2010 r. – składanie wniosków o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz wniosków przez wyborców przebywających czasowo na obszarze gminy lub wyborców nigdzie niezamieszkałych o dopisanie do spisu wyborców,
● 18 czerwca 2010 r. o godz. 24.00 – zakończenie kampanii wyborczej,
● 20 czerwca 2010 r. – głosowanie w godz. 6.00–20.00.
Podstawa prawna
Art. 9–30 ustawy z 27 września 1990 r. o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2000 r. nr 47, poz. 544 z późn. zm.).