statystyki

Licencje ograniczają dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości

autor: Arkadiusz Jaraszek15.06.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.06.2010, 12:17
  • Wyślij
  • Drukuj

Co trzecia transakcja na rynku nieruchomości dokonywana jest przez pośrednika bez licencji zawodowej. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki trzeba więc je znieść. Pośrednicy protestują.





Dostęp do zawodu pośrednika nieruchomości jest utrudniony ze względu na wysokie koszty zdobycia licencji zawodowej – uważa Ministerstwo Gospodarki. Osoba, która chce wykonywać ten zawód, musi się liczyć z wydatkami rzędu 20 tys. zł. Resort chce więc otworzyć dostęp do zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami i znieść obowiązek posiadania licencji.

– Już dziś tylko 30 proc. transakcji odbywa się przy udziale licencjonowanych pośredników. Licencje nie mają więc uzasadnienia – uzasadnia Ministerstwo.

Na likwidację licencji zawodowych nie chcą się zgodzić osoby wykonujące dziś zawód pośrednika. Ich zdaniem zwiększy to liczbę właścicieli nieruchomości, którzy zostaną poszkodowania w wyniku błędnego działania niedouczonych i niedoświadczonych pośredników bez licencji.

– Wiedza w społeczeństwie na temat rynku nieruchomości jest bardzo skromna. Rodzi to wysokie ryzyko transakcji. W tej sytuacji niezbędne jest postawienie pośrednikom wysokich wymagań kwalifikacyjnych i etycznych – mówi Janusz Lisiecki z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Jak zauważa Iwona Foryś, od lat badająca rynek nieruchomości, już dziś zgłaszanych jest wiele skarg na pośredników, którzy nie mają ani kwalifikacji, ani licencji.

Pośrednicy odrzucają też argumenty Ministerstwa Gospodarki, że to notariusze będą odpowiadali za prawidłowość transakcji sprzedaży nieruchomości. Przypominają, że notariusz odpowiada jedynie za formę prawną aktu przeniesienia własności – ale nie za jego treść, która zawiera ustalenia stron. Zanim klient trafi do notariusza, trwa długi proces przygotowania transakcji, w którym doradcą klienta jest pośrednik. To doradztwo obejmuje nie tylko sferę prawną, ale i ekonomiczno-finansową, lokalizacyjną, także negocjacje cenowe, ustalenie sposobów płatności oraz terminu ostatecznego aktu przeniesienia własności – przypominają licencjonowani pośrednicy.

– Rynek nieruchomości jest częścią rynku kapitałowego, a nikt nie zgłasza propozycji, aby znieść licencje doradców finansowych, tak by każdy miał prawo zarządzać powierzanym mu kapitałem – mówi prof. Krystyna Dziworska, kierująca Katedrą Inwestycji na Uniwersytecie Gdańskim.

Przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki projekt przewidujący likwidację licencji pośredników jest na etapie konsultacji resortowych.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 57

  • 1: n z IP: 213.25.175.* (2010-06-15 04:44)

    Ustawa o posrednikach bez licencji powinna wejsc w zycie - jedyne co trzeba by bylo zrobic to odpowiednia szkola i praktyka. Trzeba rowniez zapytac o to trybuna konstytucyjny i komisje europejska.

  • 2: kanadyjczyk - byly koordynator OIUGZ z IP: 89.25.159.* (2010-06-15 06:07)

    I DOBRZE ze SA !!! bo jakby nie bylo to co by sie dzialo, gorzej jak wolna amerykanka. Juz teraz sa bardzo nieporofesjopnalni, okradaja Klientow nie dajac im wlasciwej uslugi. A bez licencji ??@!!

    I tu znowu czemu nie bierze sie przykladow z doswiadczonych demokracji - Kanada, Stany - tam to funkcjonuje i NIKT nie narzeka na Licencje !!!
    Sprzedaz Nieruchomosci to zawod !!! to sztuka !~!!wymaga zasad i etyki, a tego w POlsce nie ma, jak zreszta i w innych zawodach.

    Daleko nam jeszcze ... i dluga droga przed nami do DEMOKRACJI !!!

    Uczmy sie byle nie po szkodzie jak to dalej robimy bo przeciez "POLAK POTRAFI" !!! Tylko co sie pytam !!!

    Miast sciagac nowosci i je adaptowac, tylko tworzymy nowe "stwory" cwicaymy, placimy i WRACAMY do utartych wzorow !!!

    Tak bylo i z Gwarancjami Zaplaty w Procesie BUdowlanym - wymyslilismy ze damy Wybrancom Podwojne Zabezpieczenie, a reszcie tej ktorej faktycznie to zabezpieczenie sie nalezy NIC !!!

    Ot Polskie myslenie !!!

  • 3: ZLIKWIDOWAĆ KORPORACJE z IP: 68.106.18.* (2010-06-15 07:29)

    Nie wiem czemu w tym państwie zamiast likwidować nierynkowe organizacje, to się je umacnia.
    Mam nadzieję, że PIS wygra i zrobi z tym porządek.

  • 4: prawnik z IP: 80.52.157.* (2010-06-15 08:51)

    tyle samo jest skarg na pośredników z licencjami co na tych bez, nie mówiąc już o niebotycznych cenach usług, kiedy to pośrednik za znalezienie ogłoszenie w internecie bierze po 3% od obu stron transakcji. 6% od 300.000 to 15 tysięcy - i za co? Za pół godziny pracy? Za to że dał mi nr tel. właściciela?
    Akurat tak się składa że zawodowo znam się na prawie nieruchomości, przepytałem kiedyś takiego licencjonowanego pośrednika - okazało się że nie zna elementarnych ustaw, opowiadał kompletne głupoty.

    Licencje to kolejna korporacja, podobnie jak u notariuszy, której GŁÓWNYM zadaniem jest niszczenie konkurencji i ograniczenie dostępu do zawodu. Nic więcej.

  • 5: prawnik z IP: 80.52.157.* (2010-06-15 08:52)

    tyle samo jest skarg na pośredników z licencjami co na tych bez, nie mówiąc już o niebotycznych cenach usług, kiedy to pośrednik za znalezienie ogłoszenie w internecie bierze po 3% od obu stron transakcji. 6% od 300.000 to 18 tysięcy - i za co? Za pół godziny pracy? Za to że dał mi nr tel. właściciela?
    Akurat tak się składa że zawodowo znam się na prawie nieruchomości, przepytałem kiedyś takiego licencjonowanego pośrednika - okazało się że nie zna elementarnych ustaw, opowiadał kompletne głupoty.

    Licencje to kolejna korporacja, podobnie jak u notariuszy, której GŁÓWNYM zadaniem jest niszczenie konkurencji i ograniczenie dostępu do zawodu. Nic więcej.

  • 6: bulba -wart Pac pałaca, a pałac Paca z IP: 83.29.80.* (2010-06-15 09:00)

    Czyżby hasło " Róbta co chceta " -stało się obowiązującą ideologią rządu !

  • 7: myśl z IP: 83.10.111.* (2010-06-15 09:23)

    Oczywiście, z takim profesjonalnym, lojalnym doradcą u boku, który posiadł wiedzę tajemną o rynku nieruchomości, człowiek śpi spokojnie, zwłaszcza kiedy ten doradza obydwóm stronom umowy, do tego zapomniawszy uzyskać na to ich pisemną zgodę. Negocjacje cenowe - hmm - chyba nie w dół? Przecież spada prowizja:) i jeszcze termin aktu notarialnego pomogą ustalić... wypas.

  • 8: Ubezpieczenie, a nie licencja !!! z IP: 83.4.168.* (2010-06-15 09:42)

    Trele-morele, chodzi o to ,żeby pośrednicy zarabiali na szkoleniu innych i żeby konieczność uzyskania licencji ograniczała konkurencję.
    Za transakcję odpowiada notariusz, na stanie technicznym budynku pośrednik nie musi się znać, tak naprawdę pośrednik prowadzi po prostu biuro.
    Ze znajomością planów zagospodarowania terenu pracujący w większych biurach pośrednicy nie raczą się zapoznawać,nie znają się na warunkach lokalnych-np.jaki jest dojazd do nieruchomości w zimie.
    Lepiej ,jeśli pośrednik dobrze zna lokalny rynek i np.politykę gminy,niż opowiada bzdury,że mogę wybudować dom na działce siedliskowej, bo ona będzie już,już budowlana, a ja wiem,że najbliższy plan w gminie zostanie uchwalony za conajmniej 10 lat, albo jeśli mi proponuje pomoc w przemianowaniu ,bo on ma układy w starostwie.
    Jedyne co powinno obowiązywać ,to ubezpieczenie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej-jaką jest biuro nieruchomości i to jest tylko ważne dla klienta.

  • 9: Do Kanadyjczyk z IP: 83.4.168.* (2010-06-15 10:17)

    Pragnę zauważyć,że korporacje bronią zrzeszonych, a nie klientów.
    To sprawny system prawny chroni klientów i obowiązkowe ubezpieczenie.

  • 10: lebicka z IP: 89.231.179.* (2010-06-15 10:28)

    Jak tu podkreśliliście pośrednik goli z kasy klientów. Robiłem w tej branży kilka miesięcy. Faktycznie jest to wyścig do ukazujących się ogłoszeń, poszukiwaniu leszczy aby podpisać umowę na wyłączność. Chodzi o to aby sprzedać czy kupić nie ważne jak aby był zysk. Niektórzy pośrednicy pracują z kancelariami adwokackimi i to wystarczy po co licencja? Prawnik powinien być najlepszym zabezpieczeniem dla klienta i na pewno dużo tańszym. Prowizje jakie pobierają pośrednicy są wielokrotnie wyższe od faktycznie poniesionych wydatków. Po drugie na takie zawody nie powinno być licencji a np: ubezpieczenie. Po drugie jest tu duża wina sądów które sądzą nie dość, że długo to jeszcze jak chcą. Jak pośrednik oszukal klienta to go do paki i po majątku.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie