statystyki

Jakie dokumenty są konieczne do rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy

autor: Lj02.06.2010, 12:45; Aktualizacja: 14.06.2010, 14:01

Jakie dodatkowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o rejestrację pojazdu pochodzącego z zagranicy? W jakim terminie należy dokonać rejestracji?

Reklama


Reklama


W przypadku zgłoszenia do pierwszej rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy właściciel do wniosku o rejestrację pojazdu dołącza:

● w przypadku pojazdu spoza UE – potwierdzenie dokonania odprawy celnej lub w przypadku zakupu pojazdu w Polsce od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami niezbędny jest zapis na fakturze określający numer, datę i miejsce tej odprawy,

● w przypadku pojazdu pochodzącego z UE dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub w przypadku zakupu pojazdu w Polsce od podmiotu prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami kwota tego podatku musi być wyszczególniona na fakturze,

● zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające uiszczenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku. Nie dotyczy to zakupu pojazdu w Polsce od podatnika podatku od towarów i usług prowadzącego działalność w zakresie obrotu pojazdami, który wystawia na pojazd fakturę VAT.

Ponadto niezależnie od pochodzenia pojazdu należy dołączyć:

● dowód własności pojazdu,

● jeżeli pojazd został nabyty w Polsce od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami – kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię KRS potwierdzającą prowadzenie przez zbywcę takiej działalności,

● dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany za granicą lub w przypadku pojazdów z krajów innych niż UE i EFTA inny dokument wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu,

● tablice rejestracyjne, jeśli pojazd był zarejestrowany za granicą lub oświadczenie o ich braku,

● zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu. W przypadku nowego samochodu osobowego z silnikiem spalinowym, ciągnika rolniczego, motocykla i motoroweru – wyciąg ze świadectwa homologacji typu pojazdu albo odpis decyzji zwalniającej pojazd z jej uzyskania,

● dowód tożsamości – w przypadku osób fizycznych, a także zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, jeżeli osoba prowadzi taką działalność,

● aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON,

● pełnomocnictwo – w przypadku działania przez przedstawiciela dla osoby załatwiającej sprawę,

● dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej,

● dowód uiszczenia opłaty recyklingowej lub oświadczenie o podleganiu obowiązkowi zapewnienia sieci zbierania pojazdów.

Dokumenty sporządzone w języku obcym (np. dowód rejestracyjny, wyciąg ze świadectwa homologacji, dowód własności, dokumenty dotyczące badań technicznych) należy zgodnie z par. 5 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów dołączyć do wniosku o rejestrację wraz z ich tłumaczeniem na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Obowiązek ten nie dotyczy dowodów rejestracyjnych z krajów członkowskich UE i EFTA, posiadających dowody rejestracyjne, wydane w postaci zharmonizowanej. Dane w dowodzie rejestracyjnym umieszczane w zunifikowanych kodach analogicznych z aktualnie wydawanym wzorem dowodu rejestracyjnego w kraju.

Ułatwienie to obejmie dokumenty, których wzór jest zgodny z unijną Dyrektywą 1999/37/WE z 29 kwietnia 1999 r. w sprawie dokumentów rejestracyjnych pojazdów (Dz.Urz. WE L 138 z 1 czerwca 1999 r. ze zm.). W przypadku aut ze starszymi dowodami rejestracyjnymi pozostanie konieczność ich tłumaczenia.

Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej po dokonaniu ostatecznej odprawy celnej przywozowej dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni.

Natomiast właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany do zarejestrowania pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia.

Grzegorz Dąbrowski, Urząd Miasta w Sosnowcu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Piotr(2015-09-22 07:29) Odpowiedz 00

  Ten artykuł chyba jest już nieaktualny...? Od jego ostatniej aktualizacji w 2010 roku minęło 5 lat i procedura trochę się uprościła.

 • n(2010-06-02 13:14) Odpowiedz 00

  Wyzej wymieniony artykul wyjasnia problem.

 • ale formalizm - 15 dokumentów z 10 miejsc(2010-06-03 16:32) Odpowiedz 00

  Więcej formalności nie mogli wymyślić ?

 • .(2010-06-04 15:47) Odpowiedz 00

  "jeżeli pojazd został nabyty w Polsce od przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami – kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię KRS potwierdzającą prowadzenie przez zbywcę takiej działalności"

  po co obywatel ma biegać po dokumenty / kopie, skoro sam urząd mógłby o nie wystąpić do innego urzędu? a w ogóle - czy krs nie jest dostępny on-line? to po co komu kopia papierowa...? (tylko nie mówcie, że wersja on-line nie ma mocy prawnej - kopia nie poświadczona przez uprawniony podmiot tym bardziej)

 • nierozumiejacy(2010-06-12 23:14) Odpowiedz 00

  Ale przeciez pisaliscie w lutym czy marcu ze NIE trzeba bedzie tlumaczyc dow rejestracyjnego z panstw unii to jak to jest. I od kiedy nie trzeba bedzie placic oplaty recyklingowej (tez wasz news)?

 • Dana(2010-08-18 14:43) Odpowiedz 00

  A może ktoś wie, jakie dokumenty muszę mieć, by pojazd nowy zakupiony w Polsce używać w kraju UE. nie na polskich numerach.

 • sasiadt(2011-04-29 19:32) Odpowiedz 00

  Witam.
  Porażka, moja opinia.
  W Dąbrowie Górniczej:
  - wydanie dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy w Urzędzie Celnym w Sławkowie trwa dokładnie 7 dni, a wszystko odbywa się według zasady: przy składaniu papierów odbywa się weryfikacja, następnie Panie czekają dokładnie 7 dni (mają czas do tygodnia wydać), w dzień przed terminem po południu jest wystawiane zaświadczenie aby na rano było gotowe, żadne prośby nie skutkują wcześniejszym wydaniem zaświadczenia - Panie z tego co widziałem nie mają dużo pracy po prostu mają to gdzieś.
  - Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej: niestety też "są zawaleni" pracą, ręce opadają, mają na wydanie VAT 25 siedem dni i tyle to im zajmuje, przy oddawaniu papierów jest to wpisywane, następnie wypisywany jest wniosek i ... no właśnie Pani kierowniczce zajmuje to tak sporo czasu, że w ostatni dzień dopiero posiada czas, aby podpisać, powtarzam PODPISAĆ zaświadczenie;
  - Urząd Komunikacji - tam stoimy ponad 2 godziny, należy przyjść przed południem, później już nie ma numerków o 11:00 miałem przed sobą ok. 83 osoby, przyjmują zazwyczaj 2-4 osób, nie wiem czy nikt nie myśli, aby w takim wypadku zwiększyć ilość stanowisk, przecież tam jest tyle osób pracujących, które siedzą w pokojach nie mając co robić. Około 12:00 już nie ma numerków i w ciągu dnia wydawanych jest 175 numerków.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama