Co się zmieniło w kodeksie postępowania cywilnego w zakresie doręczeń korespondencji sądowej?
Wraz ze zmianą przepisu art. 131 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) z dniem 19 kwietnia 2010 r. sądy mogą korzystać w zakresie doręczeń zarówno z operatora publicznego, osoby zatrudnionej w sądzie, komornika lub sądowej służby doręczeniowej, jak to było dotychczas, ale również z innego operatora pocztowego, czyli przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w rozumieniu ustawy z 12 czerwca 2003 r. – Prawo pocztowe, co stanowi novum.
Wyjaśnijmy, których uczestników postępowania sądowego dotyczy reżim doręczania pism procesowych. Otóż reżim ten dotyczy jedynie profesjonalnych pełnomocników, czyli adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych oraz radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, którzy z dniem 19 kwietnia 2010 r. są zobowiązani doręczać sobie nawzajem bezpośrednio odpisy pism procesowych wraz z załącznikami. Pisma wnoszone do sądu muszą zawierać dowód doręczenia drugiej stronie odpisu albo dowód jego wysłania przesyłką poleconą. W razie braku takiego dowodu pisma podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku.
Warto również wyjaśnić, czy nowe zasady doręczania pism dotyczą wszystkich rodzajów pism procesowych. Otóż regulacja ta nie dotyczy oczywiście pisma rozpoczynającego postępowanie w sprawie, kiedy pełnomocnik nie ma wiedzy, czy druga strona ma pełnomocnika, czy też będzie występować w sprawie osobiście. Nie ma ona również zastosowania do wniesienia pozwu wzajemnego, apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa, skargi o wznowienie postępowania, skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia i skargi na orzeczenia referendarza sądowego, które należy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej. Zmiany mają na celu odciążenie sekretariatów sądowych z konieczności doręczania pism procesowych między pełnomocnikami stron i przyspieszenie postępowania w toczących się sprawach.