statystyki

Transakcje powyżej 15 tys. euro muszą być rejestrowane

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz13.04.2010, 03:00

Przedsiębiorcy będą musieli rejestrować transakcje w gotówce przekraczające 15 tys. euro. Obowiązek ten będzie istniał także wtedy, gdy kontrahent podzieli tę kwotę na mniejsze operacje finansowe.

Reklama


Reklama


Nie tylko banki, kancelarie notarialne i biura maklerskie, ale także przedsiębiorcy będą musieli rejestrować transakcje przekraczające 15 tys. euro.

Nowa wewnętrzna procedura

Do 22 kwietnia 2010 r. banki, SKOK-i, kantory, komisy, antykwariaty, jubilerzy, kasyna, domy maklerskie i aukcyjne muszą wprowadzić w formie pisemnej wewnętrzną procedurę przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Powinni opracować sposób rejestrowania transakcji, których wartość przekracza 15 tys. euro, nawet wówczas gdy zostały przeprowadzone za pomocą kilku operacji, lecz okoliczności wskazują, że są ze sobą powiązane, a podzielono je tylko w celu uniknięcia rejestracji. Bez względu na wartość transakcji muszą ją zarejestrować wówczas, gdy okoliczności wskazują, że może mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu.

Takie obowiązki nakłada na przedsiębiorców ustawa z 25 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałaniu terroryzmu oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 166, poz. 1317).

Wewnętrzne procedury muszą też określić sposoby przeprowadzania bieżącej analizy transakcji gotówkowych, oceny ryzyka i przekazywania informacji o transakcjach Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.

Można odstąpić od umowy

Gdy przedsiębiorca na przykład nie może zidentyfikować klienta lub uzna, że wartości majątkowe mogą pochodzić z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł, to może odstąpić od umowy z nim.

– Odstępując od umowy, nie wskazuje na konkretne zarzuty, ale tylko zawiadamia klienta, że zrobił to z powodu braku możliwości zastosowania środków bezpieczeństwa finansowego. Natomiast nie powinien informować go o tym, że przekazał Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej dane o planowanej przez niego transakcji – tłumaczy Romuald Paprzycki z Deloitte.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • rsc(2010-04-13 07:58) Odpowiedz 00

  Jeszcze kilka lat i kupno prezerwatywy w aptece też trzeba będzie rejestrować. Nie wolno dać wejść systemowi na głowę, bo w rewanżu będzie macał brudnymi paluchami pod naszymi kołdrami.

 • wjw(2010-04-13 11:51) Odpowiedz 00

  Naiwność państwa jest porażająca. Stajemy się powoli państwem policyjnym jak nasz niedościgniony wzór - USA.

 • KKKK(2010-04-16 09:12) Odpowiedz 00

  Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej.*- ***** JAKIE W POLSZY SA BIURA I INSPEKTORATY TO NIECH MNIE CH...
  STRZELI, KTO ZA TO WSZYSTKO PLACI, NIE WEIM CZY STANY MAJA TAKA ROZWINIETA KONTROLE..JA UNAS..;P;;P

 • Bogumił(2010-04-14 13:38) Odpowiedz 00

  KAPUŚ- "...transakcje podejrzane przedsiębiorca może wykryć podczas rozmowy z klientem, obserwując jego zachowanie i analizując kolejne umowy, które zawierał..."
  "...firma leasingowa w ramach nowej procedury oceny klienta ustali, że leasing drogich samochodów nie odpowiada charakterowi działalności małego sklepu obuwniczego i typowemu zachowaniu właściciela takiego sklepu. Dlatego zaliczy go do grupy wysokiego ryzyka, a następnie zawiadomi GIIF o transakcji i osobie klienta..."
  Ten kto to pisał musi mieć niejawny etat w jakiejś instytucji, której zadaniem jest trzymanie Narodu za mordę. Tak może pisać i myśleć tylko wróg Polski i naszego Narodu. Ze wszystkich zrobić kapusiów, donosicieli, szmalcowników. Zeszmacić w donosicielstwie cały Naród, by nie mogło być żadnych moralnych autorytetów.
  Składam serdeczne życzenia wszystkiego najgorszego tym wszystkim, którzy zrobili ze mnie ustawowego donosiciela, wbrew mojej woli i moim poglądom.
  Rzucam na nich klątwę, dopóki nie zmienią tego "prawa".

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama