statystyki

Jak dochodzić odszkodowania za słupy energetyczne stojące na naszej działce

autor: Adam Makosz09.04.2010, 03:00
  • Wyślij
  • Drukuj

Właściciele działek z liniami energetycznymi, sieciami gazowymi lub wodociągowymi mogą ubiegać się o odszkodowania od firm przesyłowych. Mogą też składać wnioski o ustanowienie umowy o odpłatną służebność przesyłu.

reklama


reklama


Budowa i utrzymywanie infrastruktury przesyłowej (np. kanalizacyjnej, gazociągowej czy energetycznej) na prywatnym gruncie pociąga za sobą konieczność wypłaty wynagrodzenia dla jego właściciela lub użytkownika wieczystego, który nie może w pełni korzystać z nieruchomości. Niestety, do tej pory nie otrzymuje jej wiele osób, na których działkach postawiono słupy energetyczne lub położono rury, w których płynie gaz.

Rekompensata za dziesięć lat

Wszystkim właścicielom gruntów należą się rekompensaty pieniężne za zajęcie terenu pod infrastrukturę przesyłową w zakresie, w jakim obniżają one funkcjonalność i wartość gruntów. W każdym przypadku można żądać odszkodowania za dziesięć lat przed dniem wytoczenia powództwa przeciwko przedsiębiorstwu przesyłowemu, gdyż w tym zakresie obowiązuje właśnie taki okres przedawnienia roszczeń.

Podstawą prawną takiego żądania jest art. 225 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim obowiązki samoistnego posiadacza w złej wierze względem właściciela są takie same jak obowiązki samoistnego posiadacza w dobrej wierze od chwili, w której ten dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Jak wypowiadały się już wielokrotnie sądy, zajęcie cudzej nieruchomości i umieszczenie na niej urządzeń energetycznych (lub innych urządzeń przesyłowych) bez uzyskania tytułu prawnego jest zawsze równoznaczne ze złą wiarą.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dochodzić odszkodowania za słupy umieszczone na działce.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

- Od czego należy rozpocząć dochodzenie roszczeń
- Z czym wiążę się wystąpienie na drogę sądową
- Jak były dotychczasowe orzeczenia
- Co to jest służebność przesyłu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • PAWEŁ(2011-10-24 11:40) Odpowiedz 20

    ODSZKODOWANIA ZA SŁUPY ENERGETYCZNE (POLSKA PÓŁNOCNA) - 668 149 034

  • Sławek(2011-09-01 22:28) Odpowiedz 00

    Witam.
    Proszę o informację na temat Agencji Wsparcia Rolniczego z Gdańska, słyszałem ze są bardzo dobrzy w uzyskiwaniu wysokich odszkodowań za linie przesyłowe.

  • KONSENS S.A(2011-09-17 14:03) Odpowiedz 00

    KONSENS S.A
    KOMPLEKSOWA POMOC W ODSZKODOWANIU ZA SŁUPY I LINIE PRZESYŁOWE 52 522 21 81

  • kula(2011-09-25 18:38) Odpowiedz 00

    kto wam ludzie zapłaci odszkodowanie, jak rury macie zakopane głęboko w ziemi, a na niej bez problemu uprawiacie pszenicę, żyto itp.???

  • KONSENS S.A(2011-08-31 13:14) Odpowiedz 00

    ODSZKODOWANIA ZA SŁUPY ENERGETYCZNE !

    JEŚLI POSIADASZ SŁUPY ENERGETYCZNE, TELEFONICZNE LUB INNEGO RODZAJU IINSTALACJE, KTÓRE NIE NALEŻĄ DO CIEBIE TO ZADZWOŃ 668 149 034.

    SKUTECZNE ODZYSKIWANIE ODSZKODOWAŃ ZA BEZUMOWNE KORZYSTANIE Z GRUNTÓW

  • Piotr(2011-07-30 14:29) Odpowiedz 00

    Moją działkę przecinają gazociągi wysokiego ciśnienia łączące odwierty z tłocznią gazu. Kto skutecznie doradzi, pomoże uzyskać odszkodowanie? Dzięki za pomoc, pozdrawiam.
    e-mail: puntofoto7@gmail.com

  • PAWEŁ(2011-07-27 12:51) Odpowiedz 00

    ODSZKODOWANIA ZA SŁUPY ENERGETYCZNE - KANCELARIA KONSENS
    TEL. 668 149 034

  • gość(2011-07-27 23:31) Odpowiedz 00

    Wszystkim posiadaczom nieruchomości, na których znajdują się sieci energetyczne, gazociągi, ciągi wodno-kanalizacyjne, ciepłownicze, stacje transformatorowe, rozdzielnie, przepompownie, wieże triangulacyjne i inne urządzenia obniżające jakość, funkcjonalność i wartość działek budowlanych, należy się odszkodowanie za utratę wartości działki.

    Wszelkie informacje dostępne pod numerem telefonu
    725 849 890 LUB 725 626 546 (woj. wielkopolskie)

  • rolnik(2011-10-12 18:58) Odpowiedz 00

    Mam tez ten slup ,ale niwiem jak sie za to wziasc ,transformator tez byl ale go juz usuneli...

  • kalina(2011-08-26 12:09) Odpowiedz 00

    Jeżeli uzyskać duże odszkodowanie za znajdujące się na twoim gruncie słupy, rury gazociągowe, ropociągi lub za inne przypadki bezumownego korzystania z Twojej nieruchomości, zadzwoń 224358932. Udzielamy darmowych porad prawnych

  • adwokat(2012-02-20 14:17) Odpowiedz 00

    ludzie nie dajcie się nabierać różnym firmom pośredniczącym w odzyskiwaniu odszkodowań za słupy , większość nabiera ludzi i oszukuje proszę o kontakt bezpośrednio z naszą kancelarią adwokacką tel 516 926 848,umowy o dochodzenie odszkodowania podpisywana w kancelarii adwokackiej bez żadnej kwoty wstępnej

  • Justyna(2012-05-06 20:19) Odpowiedz 00

    a co jesli slup jest przytwierdzony do budynku i do dachu

  • kamil(2012-05-24 12:27) Odpowiedz 00

    Witam czy mam szansę na odszkodowanie za słup energetyczny stojacy na mojej posesji od ponad 40 lat

  • gość(2012-07-04 13:04) Odpowiedz 00

    może to śmiesznie zabrzmi ale na moim podwórku stoi latarnia czy tez można się ubiegać w takiej sytuacji o jakieś odszkodowanie

  • Pawel(2012-04-02 13:50) Odpowiedz 00

    POMAGAMY W DOCHODZENIU ODSZKODOWAŃ ZA SŁUPY ENERGETYCZNE NA TERENIE POLSKI PÓŁNOCNEJ - 668 149 034

  • Artur G(2012-03-23 21:51) Odpowiedz 00

    Witam chciał bym sie dowiedzieć co mam zrobic ,jezeli na mojej dzialce stoi slup o wysokim napieciu ? Dzialka budowlana (wojewodztwo lubelskie). O sprzedazy nie mam mowy poniewaz przez ten slup dzialka traci sporo na wartosci , budowa tez raczej nie jest brana pod uwage bo sa jakies limity metrow od ktoych mozna stawiac dom od slupów. Bardzo prosze o pomoc w tej sprawie , co mam zrobic ,gdzie sie zglosic? Zaostawie nr tel w celu lepszegon kontakty. 508432403. Z góry dziekuje. POZDRAWIAM

  • Zadowolony Agencja Wsparcia Rolniczego(2011-06-30 09:57) Odpowiedz 00

    U innych: wpłata wstępna w wysokości od kilkuset do ponad tysiąca złotych za samo zapoznanie się ze sprawą! Po ewentualnej wygranej zabieranie kilkudziesięciu procent z całości odszkodowania!! Po wygranej zostaje marny ochłap dla samego właściciela działki.

    Firmy pomagające w uzyskiwaniu odszkodowań bardzo często pobierając opłaty wstępne naciągają klienta, jest tylko jedna firma, która załatwia to bez opłat - Agencja Wsparcia Rolniczego - Odszkodowania za słupy i inne linie przesyłowe.

    Polecam zapoznać się z ich ofertą i skorzystać z usług - nie pobierają opłat!!

    Pozdrawiam, Zadowolony.

  • Raek(2012-02-21 19:49) Odpowiedz 00

    posiadam na swojej działce budowlanej 3 slupy przy jednym z tych słupów jest transformator linia energetyczna przechodzi przez większość działki , słupy sa postawione bez żadnej mojej zgody bo nie ma żadnego wpisu w księgach wieczystych . proszę o pomoc bo chciałbym uzyskać jakieś odszkodowanie

  • justa(2012-03-05 21:13) Odpowiedz 00

    jeśli dostanę odszkodowanie z energetyki to czy nie będę odcięta od prądu?

  • maras(2011-10-20 22:46) Odpowiedz 00

    energetyka potrafi tylko brać a wątpię w to ze komukolwiek coś odszkodują