W komputerze, nie wychodząc z domu, będzie można bezpłatnie sprawdzić na dostępnych mapach geodezyjnych położenie i adresy budynków oraz granice nieruchomości.
Mapy zebrane w rejestrach informatycznych organów administracji będą dostępne przez internet. Urzędy, instytucje, organizacje i firmy będą współdziałały przy tworzeniu wspólnego systemu umożliwiającego ich przeglądanie. Takie zmiany przewiduje ustawa z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej, która została przyjęta w piątek przez Senat.
Nowe przepisy ułatwią życie wszystkim tym, którzy planują budowę domu lub doprowadzenie kanalizacji do budynku. Uproszczą wyznaczenie terenu pod budowę czy podział działki. Do tej pory nie było aktu prawnego, który regulowałby zasady funkcjonowania infrastruktury informacji przestrzennej, choć obowiązek gromadzenia, aktualizacji i udostępniania danych dotyczących powierzchni ziemi dotyczy wielu organów publicznych. Dane przestrzenne to m.in. położenie i adresy budynków, granice gruntów, uzbrojenie terenu, sieci transportowe, wodociągowe, gazowe, telekomunikacyjne, obszary chronione, urządzenia do monitorowania środowiska, rozmieszczenie ludności, zasoby energetyczne. Informacje te będą mogły być teraz nakładane na siebie, wyświetlane i porównywane.



Za tworzenie, utrzymywanie i rozwijanie infrastruktury informacji przestrzennej będzie odpowiedzialny minister spraw wewnętrznych i administracji. Część przypisanych mu zadań ma wykonywać przy współpracy z Głównym Geodetą Kraju. Będzie on prowadził, m.in. z marszałkami województw, państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, zintegrowany z ewidencją gruntów i budynków oraz ewidencją miejscowości, ulic i adresów. Rejestr ten będzie umożliwiał gromadzenie, aktualizowanie i udostępnianie danych dotyczących m.in. podziału kraju na potrzeby ewidencji gruntów i budynków, właściwość miejscową sądów, urzędów skarbowych, nadleśnictw, regionalnych zarządów gospodarki wodnej. Rejestr będzie zawierał również adresy i ich lokalizację przestrzenną.
Ustawa czeka teraz na podpis prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.