Dłużnicy będą mogli ubiegać się w sądzie o obniżenie opłat pobieranych przez komorników za prowadzenie egzekucji. Na złożenie wniosku będą mieli siedem dni.
Sejm odrzucił w piątek poprawkę Senatu przyznającą komornikom prawo do decydowania o obniżeniu opłat za egzekucję. Senatorowie chcieli, by kierując się nakładem swojej pracy lub sytuacją majątkową wnioskodawcy oraz wysokością jego dochodów, komornik sam decydował o obniżeniu wysokości swojego wynagrodzenia. Posłowie nie zgodzili się jednak na takie rozwiązanie i w piątek ostatecznie zdecydowali, że o obniżeniu wynagrodzenia komornika będzie decydował sąd.
– Nie można być sędzią we własnej sprawie, nie znam takiej osoby, która dobrowolnie chciałaby obniżyć sobie wynagrodzenie – stwierdziła Iwona Arent, posłanka z PiS.
Zgodnie ze zmienioną ustawą o komornikach sądowych i egzekucji dłużnik będzie mógł złożyć do sądu wniosek o obniżenie wynagrodzenia za egzekucję komorniczą. Na jego złożenie będzie miał siedem dni od uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo doręczenia odpowiedniego postanowienia. Obniżenie będzie możliwe w przypadku niewielkiego nakładu pracy komornika i trudnej sytuacji finansowej dłużnika.
– Dobrze, że Sejm przesądził, że to sąd będzie decydował o obniżeniu wysokości wynagrodzenia komorników. Trudno spodziewać się, że komornik obniżyłby własne wynagrodzenie. Miarkowanie opłat stałoby się fikcją – mówi radca prawny Lech Obara.



Poza obniżeniem wysokości kosztów komorniczej egzekucji przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja przewiduje także, że komornik nie będzie mógł się starać o powołanie na więcej niż jedno stanowisko. Ponadto zastępca komornika będzie mógł używać jego pieczęci, przy czym będzie musiał umieścić odpowiednią wzmiankę przy swoim czytelnym podpisie. Uregulowane zostały również postępowania dyscyplinarne wobec komorników sądowych, asesorów i aplikantów komorniczych. Rozpatrywaniem postępowań zajmie się specjalna komisja, w skład której będą wchodzić 22 osoby. Będzie ona powoływana na czteroletnią kadencję przez Krajową Radę Komorniczą.
Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zostanie teraz przekazana prezydentowi do podpisu. Wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Kiedy możliwe jest obniżenie opłat
Sąd obniży wynagrodzenie komornika, oceniając:
● nakład pracy komornika
● sytuację majątkową dłużnika
● wysokość dochodów dłużnika.
12 tys. wniosków o obniżenie opłaty egzekucyjnej zostało złożonych w latach 2004–2006, kiedy taka możliwość był przewidziana przez prawo