Nie ma zgody na zastąpienie zameldowania obowiązkiem rejestracji. Przesunięcie zniesienia obowiązku meldunkowego do 2014 roku wywołało krytykę posłów.
Nie ma zgody na zastąpienie zameldowania obowiązkiem rejestracji. Przesunięcie zniesienia obowiązku meldunkowego do 2014 roku wywołało krytykę posłów.
Obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero od 1 stycznia 2014 r. Taki termin wynika z poprawek wniesionych przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych do rządowego projektu ustawy o ewidencji ludności. Wczoraj w Sejmie odbyło się jego drugie czytanie.
Posłowie z komisji po rozpatrzeniu pierwotnej wersji projektu zrezygnowali z pomysłu wprowadzenia rejestracji miejsca zamieszkania. Oznacza to, że nadal będzie trzeba zgłaszać zameldowanie oraz wymeldowanie z miejsca stałego pobytu. Projekt określa je jako zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Obowiązek meldunkowy będzie obejmował również pobyt czasowy, czyli przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem przez okres ponad trzech miesięcy. Obywatele będą musieli dokonać zameldowania i wymeldowania w ciągu 30 dni od przybycia do danego miejsca lub jego opuszczenia. Wymeldowanie będzie możliwe też przez meldunek w nowym miejscu pobytu.
Nowa wersja projektu zakłada, że obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony od 1 stycznia 2014 r. Likwidacji mają ulec również rejestry mieszkańców oraz zamieszkania cudzoziemców. Zaproponowana data wywołała wiele kontrowersji obecnych w Sejmie posłów.
– Termin 2014 budzi poważne wątpliwości. Wolałbym, aby zmiany były związane z rzeczywistą potrzebą, a nie administracyjnymi założeniami – stwierdził poseł Stanisław Wziątek z Lewicy.
Wiceminister MSWiA Witold Drożdż zapewnił, że wybrana data nie jest przypadkowa. Wskazał, że jest ona związana ze zmianami regulacji dotyczących rejestru PESEL, które wejdą w życie w 2011 roku. Przewidziane trzy lata mają pozwolić administracji przygotować się do zniesienia obowiązku meldunkowego.
Teraz zgłoszonymi wczoraj poprawkami zajmie się ponownie Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama