Osoby z niską emeryturą, które ukończyły 60 rok życia, jeszcze do marca będą płacić abonament. Prezydent wkrótce ma podpisać ustawę zwalniającą osoby o najniższych dochodach z opłat RTV. Zwolnienia z opłat radiowo-telewizyjnych obejmą dodatkowo 665 tys. abonentów.
Okienka pocztowe przeżywają w styczniu prawdziwe oblężenie. Urywają się też pocztowe telefony. Emeryci i bezrobotni pytają, czy po nowym roku przysługuje im już zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niestety, jeszcze w styczniu i lutym dla tej grupy osób będą obowiązywały mniej korzystne przepisy, zgodnie z którymi ze zwolnień w płaceniu abonamentu korzystają osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Zgodnie z konstytucją

Zamieszanie wokół abonamentu powstało po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis przyznający osobom, które ukończyły 60 rok życia i pobierają odpowiednio niską emeryturę, zwolnienie z abonamentu, jest zgodny z konstytucją.
– Dopóki prezydent nie podpisze tej korzystnej dla wielu osób nowelizacji i ustawa o opłatach abonamentowych nie wejdzie w życie, Poczta Polska nie może jeszcze dzisiaj uznawać tych zwolnień – wyjaśnia Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej. Jak poinformowała nas Kancelaria Prezydenta RP, podpisanie tej ustawy przez głowę państwa jest kwestą najbliższych dni. Prezydent, jak wiadomo, zwrócił się do marszałka Senatu z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie. Opinia ta właśnie została przesłana i zawiera rekomendację, aby prezydent podpisał ustawę z pominięciem niekonstytucyjnych przepisów, które zakwestionował Trybunał. Jak dowiedzieliśmy się w Kancelarii, prezydent podejmie decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach.
Uchwalone w 2008 roku przepisy zwalniające z opłat abonamentowych osoby otrzymujące emeryturę nie wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Na początku listopada 2009 r. Trybunał uznał, że zwolnienie to jest zgodne z ustawą zasadniczą, a przepisy zakwestionowane przez sędziów Trybunału, niezgodne z konstytucją, nie są nierozerwalnie związane z nowymi uregulowaniami dotyczącymi opłat abonamentowych.



Dopełnienie formalności

– Emeryci, renciści oraz osoby bezrobotne i pobierające świadczenia przedemerytalne w dalszym ciągu mają obowiązek wnoszenia opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych – przypomina Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Zaznacza, że nawet po wejściu w życie nowych zasad osoby te będą musiały dokonać określonych formaliści, by nie płacić abonamentu.
Przede wszystkim trzeba będzie – tak jak obecnie – przedstawić na poczcie dokumenty uprawniające do zwolnienia z abonamentu. Natomiast zaprzestać płacenia abonamentu będzie można od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym w urzędzie pocztowym złożono dokumenty.
Witold Kołodziejski tłumaczy, że zaprzestanie wnoszenia opłat abonamentowych bez uprzedniego dopełnienia formalności w urzędzie pocztowym spowoduje powstanie zadłużenia. Zaległości w opłatach abonamentowych – w wyjątkowych sytuacjach, jeśli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe – może umorzyć lub rozłożyć na raty wyłącznie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.



Poczta czeka na blankiety

Po wejściu w życie nowych przepisów osoby po sześćdziesiątce, z niskimi emeryturami, aby skorzystać ze zwolnienia, co będzie zapewne możliwe już w marcu, będą musiały udowodnić, że spełniają wymagane prawem warunki, a więc, że posiadają odpowiedni wiek i wysokość emerytury. Poczta Polska, która świadczy usługi abonamentowe dla Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, musi najpierw otrzymać od KRRiT odpowiednie zalecenia.
– Jeżeli KRRiT prześle nam informację dotyczącą nowej grupy osób zwolnionych z płacenia abonamentu, sprawdzenie, czy uprawniony faktycznie osiągnął wymagany wiek, będzie odbywało się podobnie jak obecnie – mówi Michał Dziewulski (na podstawie dowodu osobistego i dokumentu poświadczającego wysokość emerytury).
Rodzaje dokumentów potrzebnych do korzystania ze zwolnień oraz odpowiednie blankiety określone są dziś w rozporządzeniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

KRRiT zapowiada nowelizację

– Obowiązujące rozporządzenie będziemy musieli znowelizować tak, by nowe zasady zaczęły obowiązywać równolegle z wejściem w życie ustawy zwalniającej emerytów po sześćdziesiątce z abonamentu. Najpierw musimy wiedzieć, w jakim kształcie prezydent podpisze ustawę – mówi Anna Szydłowska, dyrektor departamentu prezydialnego KRRiT.
Wszystko wskazuje na to, że korzystne dla emerytów przepisy zaczną obowiązywać z początkiem marca, gdyż znowelizowana ustawa wejdzie w życie po 30 dniach od momentu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jak poinformował DGP Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, odwołania od kar za nieuiszczanie opłat abonamentowych nadal będzie rozpatrywał minister infrastruktury.