statystyki

W marcu emeryci zostaną zwolnieni z opłat RTV

autor: Łukasz Kuligowski, Daria Stojak26.01.2010, 03:00; Aktualizacja: 28.01.2010, 19:04

Osoby z niską emeryturą, które ukończyły 60 rok życia, jeszcze do marca będą płacić abonament. Prezydent wkrótce ma podpisać ustawę zwalniającą osoby o najniższych dochodach z opłat RTV. Zwolnienia z opłat radiowo-telewizyjnych obejmą dodatkowo 665 tys. abonentów.

reklama


reklama


Okienka pocztowe przeżywają w styczniu prawdziwe oblężenie. Urywają się też pocztowe telefony. Emeryci i bezrobotni pytają, czy po nowym roku przysługuje im już zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Niestety, jeszcze w styczniu i lutym dla tej grupy osób będą obowiązywały mniej korzystne przepisy, zgodnie z którymi ze zwolnień w płaceniu abonamentu korzystają osoby, które ukończyły 75 rok życia.

Zgodnie z konstytucją

Zamieszanie wokół abonamentu powstało po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że przepis przyznający osobom, które ukończyły 60 rok życia i pobierają odpowiednio niską emeryturę, zwolnienie z abonamentu, jest zgodny z konstytucją.

– Dopóki prezydent nie podpisze tej korzystnej dla wielu osób nowelizacji i ustawa o opłatach abonamentowych nie wejdzie w życie, Poczta Polska nie może jeszcze dzisiaj uznawać tych zwolnień – wyjaśnia Michał Dziewulski z biura prasowego Poczty Polskiej. Jak poinformowała nas Kancelaria Prezydenta RP, podpisanie tej ustawy przez głowę państwa jest kwestą najbliższych dni. Prezydent, jak wiadomo, zwrócił się do marszałka Senatu z prośbą o wyrażenie opinii w tej sprawie. Opinia ta właśnie została przesłana i zawiera rekomendację, aby prezydent podpisał ustawę z pominięciem niekonstytucyjnych przepisów, które zakwestionował Trybunał. Jak dowiedzieliśmy się w Kancelarii, prezydent podejmie decyzję w tej sprawie w najbliższych dniach.

Uchwalone w 2008 roku przepisy zwalniające z opłat abonamentowych osoby otrzymujące emeryturę nie wyższą niż połowa przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Na początku listopada 2009 r. Trybunał uznał, że zwolnienie to jest zgodne z ustawą zasadniczą, a przepisy zakwestionowane przez sędziów Trybunału, niezgodne z konstytucją, nie są nierozerwalnie związane z nowymi uregulowaniami dotyczącymi opłat abonamentowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • apud(2010-01-29 08:34) Odpowiedz 00

    TYLE ZACHODU O ABONAMENT NIE CHCESZ PŁACIĆ IDZ NA POCZTĘ I GO WYREJESTRUJ, INNE OSOBY KTÓRE WYJEŻDŻAJĄ ZA GRANICE DO PRACY TAK ZROBIŁY I MAJĄ ŚWIĘTY SPOKÓJ .

  • ange(2010-01-28 13:57) Odpowiedz 00

    O LOSIE ...tyle komerntarzy i ani jednego normalnego, które stawia pytanie podstawowe : JAKIE JEST KRYTERIUM DOCHODOWE żeby być zwolnionym z tego haraczu ???
    W tej ramce obok artykułu jest kwota "około 1300 zł", a zaraz obok kwota 1472 zł (tyle max może wynosić świadczenie emerytalne). No to ile w końcu ??? Jeśli te 1300 zł to jest kwota netto emerytury, to kwota 1472 zł na pewno nie jest kwotą brutto (bo kwota brutto od 1300 zł byłaby większa). Artykuł jest bezwartościowy, bo nie podaje konkretnego kryterium dochodowego, tylko jakieś dywagacje bezsensowne. Żenada.

  • to hańba(2010-01-28 11:19) Odpowiedz 00

    W TV zarabiaja za czytanie wiadomości o dobrobycie , po 75.000 zł na miesiac , z abonamentu i jeszcze im mało , a emeryt urobiony po 40 latach pracy stać go na ochłpay przeterminowane i nie ma za co wykupic leków

  • emeryci z Olsztyna(2010-01-28 18:01) Odpowiedz 00

    Sprawę tego haraczu celowo się zaciemnia.
    1,Mówi się o tzw "misji" A przecież programy misyjne ( poprzez przetargi) mogą robić również stacje komercyjne. I zrobią to osoby z tych stacji za pensje kilku- a nie kilkudziesięciotysięczne ( jak w TVP publicznej)
    2.Zdecydowana większość osób korzysta i z Radia i z Telewizji, a więc mówienie o kilkuzłotowej opłacie za Radio jest nieuczciwością.Zdecydowana większość tych ostatnich płacących wydaje PONAD 200 ZŁ miesięcznie (!)

  • basia(2010-01-29 12:30) Odpowiedz 00

    Odprawy jakie sobie wypłacają z naszych abonamentów to wg moich wyliczeń 30 lat pobierania mojej emerytury. Gdzie tu sprawiedliwość.

  • magda(2010-01-29 21:34) Odpowiedz 00

    Uważam że w telewizji stanowczo za dużo jest reklam więc niech się z nich utrzymuje. Dlaczego mam płacić za coś co muszę oglądaźć mimo ,że wogule nie mam ochoty. Jeśli nie będzie reklam chętnie zapłacę.

  • naiwny(2010-01-29 17:42) Odpowiedz 00

    Pragnę przyznać się że jestem głupcem nie szanującym własnej pracy i cięzko zarabianych pieniędzy.Płacę za durnotę,czyli wmawianej nam misyjnej TV./co znaczy telewizyjna misja./ Czynię to uwaga od 1967r. Z pokorą przyjmę opinię,żem ciemny lud i dobrze mi tak.Bo powiecie zapewne,kto rozsądny wierzy politykom i innym nawiedzonym którzy społeczeństwo i swoich wyborców mają tam ,gdzie król piechotą chadzał.

  • w........(2010-01-27 21:51) Odpowiedz 00

    Jak słucham tą całą wrzawę o zwolnieniu emerytów z abonamentu to człowieka może krew zalać. jeszcze raz pokazano że ten dziki kraj zarządzany jest przez niedorozwojów.Jeżeli oficjalnie podaje się że 70 procent ludzi nie płaci abonamentu to należy zapytać co robi rząd aby ten stan zmienić.Tusk chrzani bzdury bo na siłę chce być Prezydentem.Ponadto ,dlaczego mam płacić na tą zdewociałą TVP-rzygać się chce

  • propaganda(2010-01-27 21:25) Odpowiedz 00

    łaaaał...hahahaha!!!

  • jolka(2010-01-26 17:20) Odpowiedz 00

    W dobie telewizji cyfrowej nie powinno być żadnych abonamentów

  • ryszard(2010-01-26 16:49) Odpowiedz 00

    śmieszy mnie to,że wielu krytykujących abonament twierdzi,że nie należy go płacić,bo poziom telewizji jest denny.Myślę,że ci tak narzekający oglądają jednak denną ich zdaniem telewizję i abonamentu nie płacą.bądżmy konsekwentni.

  • emeryt 72(2010-01-26 16:47) Odpowiedz 00

    Lecą reklamy nikomu niepotrzebne,przez czas reklamowy odbiorniki zużywają prąd za który płacimy, dotyczy to też rozmaitych transmisji /komisje śledcze, opowiadanie ciągle tych samych bzdur przez tz. polityków zapraszanych przez gwiazdy dzienikarstwa, ile to prądu się marnuje.Czy są jakieś audycje mówiące starszym ludziom jak mogą żyć i leczyć się za te marne emerytury?.Abonament to przcież nikczemna danina, zlikwidujemy ją, tak mówił największy z najwięszych w najsłyniejszym w historii expose. Pamiętamy.

  • Olek(2010-01-26 18:45) Odpowiedz 00

    Za komuny nie płaciłem, bo kłamała.
    Za SLD nie płaciłem, bo była komusza.
    Za Farfała nie płaciłem, bo nie lubię oglądać rudego premiera.
    Za 2010 rok zapłaciłem.
    Które lata uległy przedawnieniu? Czy ktoś wie?

  • Niech dla tych którzy maja kilkuletnie zaległości(2010-01-27 09:57) Odpowiedz 00

    ...w płaceniu tego HARACZU zastrosują tzw. ABOLICJĘ i darują im ten dług, to może ktoś zacznie to jednak płacic?Jak ktoś ma kilkaset zł zaległości to wiadomo,ze tego nie zapłaci bo nie ma z czego i błędne koło sie kręci. Umorzyć zaległości w całości pod warunkiem rozpoczęcia opłacania na bieżąco.

  • Kablowiec(2010-01-27 14:28) Odpowiedz 00

    Niby dlaczego to Poczta Polska ma prawo ściągać abonament? Nie podpisałem z Pocztą Polską żadnej umowy na dostarczanie sygnału RTV, a więc działania tej instytucji są BEZPRAWNE!

  • kot(2010-01-27 13:22) Odpowiedz 00

    no właśnie,jak już polacy uchwalą jakąś ustawę to się nie trzyma ni kupy ni d...
    bo jeżeli emeryci i renciści nie mają od sześciesięciu lat płacić ,abonamentu to tak powinno być,a nie jak te złodzieje znowu zrobili,męczyć tych emerytów
    okazywaniem się kwotą emerytury,to jest skandal jeżeli emeryci mają większe dochody,to muszą mieć na leczenie się!!! ja płaciłam 43 lata ,teraz nie płacę i płacić już nie będę na tych złodziei koniec kropka!!!

  • RENCISTA(2010-01-30 16:06) Odpowiedz 00

    Mąż posiada częściowo niezdolnego do pracy -TRWALE - i pobiera 1000zł renty
    ja posiadam emeryturę,ale nie mam jeszcze 60 lat.
    Czy mąż może być zwolniony z abonamentu RTV

  • emeryt(2010-01-30 20:17) Odpowiedz 00

    Panie rencisto - nie pytaj pan czy mąż ma być zwolniony , tylko zapytaj pan , dlaczego emeryci i renciści w ogóle jeszcze płacą i dlaczego pan prezydent podzielił ostatnich płacących jeszcze emerytów na biednych i bogatych !?

  • halina(2010-03-04 04:26) Odpowiedz 00

    Zadnych ulg. Proponuję stałą opłatę radiową -tam można zawsze coś dobrego usłyszeć. Odnośnie opłat za TV- jedenwspólny dekoder dla wszystkich i tylko wymienne karty.Podpiszesz umowę z operatorem to płacisz- nie podpiszesz to nie odbierasz. wybierasz kogo wolisz.e

  • lelek(2010-03-01 10:03) Odpowiedz 00

    Popieram Amigę.Ja płace abonament za cały rok.Ale najbiedniejsi powinni byc zwolnieni z jego opłacania.