Wydłużenie do czternastu dni terminu na odstąpienie od umowy kredytu oraz wprowadzenie prowizji za jego wcześniejszą spłatę to tylko niektóre założenia rządowego projektu ustawy o kredycie konsumenckim. Projekt został przygotowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dzisiaj jego założenia mają zostać przyjęte przez Radę Ministrów.

14 dni na odstąpienie

Nowe regulacje wydłużają okres, w którym będzie możliwe odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego.

– Jest to zmiana, którą należy oceniać bardzo dobrze. Nowe założenia są korzystniejsze dla konsumenta – wskazuje Patrycja Rogowska z PKPP Lewiatan.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami konsument może zrezygnować z kredytu w ciągu dziesięciu dni od dnia zawarcia umowy. Nowa ustawa umożliwia zaś odstąpienie od umowy w ciągu 14 dni kalendarzowych bez podania przyczyny.

W przypadku odstąpienia od umowy, konsument będzie zobowiązany nie tylko do zwrotu kapitału, ale również odsetek, jakie zostaną od niego naliczone za okres korzystania z kredytu. Obecnie konsument nie jest bowiem zobowiązany do zapłaty oprocentowania.

– Jest to narzędzie, które będzie przeciwdziałać nadużyciom. Zdarzały się sytuacje, w których klient pobierał kredyt konsumencki z założeniem obracania pieniędzmi z kredytu tylko w okresie, w którym mógł odstąpić od umowy kredytu – twierdzi Patrycja Rogowska.