Na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, zgodnie z którym przedsiębiorstwa wodociągowe czy energetyczne, mające rozbudowaną infrastrukturę techniczną, mają udostępniać swoje słupy, maszty i kanalizację inwestorom telekomunikacyjnym.

Nowa rola samorządu

Samorządy terytorialne, które będą budować sieci telekomunikacyjne w ramach zadań własnych, uzyskają możliwości przeciągania kabli przez prywatne grunty, korzystając z przepisów o służebności przesyłu.

– Projekt przypisuje samorządom terytorialnym różnego szczebla ważną inwestorską rolę na rynku telekomunikacyjnym, począwszy od budowy sieci pasywnych, skończywszy na świadczeniu usług, jeżeli żaden operator komercyjny nie jest zainteresowany inwestowaniem – mówi Piotr Dziubak, rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jego zdaniem dzięki temu poprawi się nie tylko dostęp, ale także przepustowość łączy, a większa konkurencja na rynku usług internetowych spowoduje obniżenie cen.