Spółki nieprowadzące działalności gospodarczej i niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego nie będą mogły posługiwać się dokumentami z dawnego rejestru handlowego.
Zgodnie z szacunkami Ministerstwa Sprawiedliwości 170 tys. spółek nie dopełniło obowiązku wpisania się do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Figurują jedynie w rejestrze handlowym. Większość z nich od kilkudziesięciu lat nie prowadzi działalności gospodarczej, a osoby wskazane jako członkowie zarządów i rad nadzorczych nie żyją. Resort sprawiedliwości chce ograniczyć takim spółkom możliwości posługiwania się wyciągami, odpisami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego.

Fikcyjne spółki

Spółki, które nie figurują w KRS, nadal istnieją w obrocie i posługują się wyciągami z rejestru handlowego.
– Rejestr handlowy istniał, zanim jeszcze rozpoczął działalność KRS. Figurujące w nim spółki aż do momentu wpisania się do KRS mogą w obrocie gospodarczym okazywać starą dokumentację, mimo że ujawnione są tam wpisy organów, których kadencja dawno minęła, wpisana jest działalność gospodarcza, której spółka nie prowadzi, bo na przykład nie może tego robić ze względu na zmianę przepisów prawa działalności gospodarczej, albo wpisany jest kapitał zakładowy i wartość akcji niezgodna z obecnymi wymogami – tłumaczy adwokat Maria Urbańska z Kancelarii Kosiński i Wspólnicy.
Dlatego też resort sprawiedliwości przygotował projekt nowelizacji przepisów wprowadzających ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym. Zgodnie z nim spółki kapitałowe zawiązane przed 1 września 1939 r. i niewpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, które faktycznie nie prowadzą działalności gospodarczej, będą miały ograniczoną możliwości posługiwania się dokumentami z rejestru handlowego. Zdaniem projektodawcy tego typu dokumenty powinny bowiem służyć jedynie w celu rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym lub dochodzeniu roszczeń przez wierzycieli spółek.



Obowiązek informacyjny

Projekt nakłada na organy administracji publicznej, sądy, banki, komorników i notariuszy obowiązek niezwłocznego informowania sądu rejestrowego o przypadkach posługiwania się odpisami, wyciągami i zaświadczeniami z dawnego rejestru handlowego. Dzięki temu sąd będzie mógł zweryfikować, czy spółka spełnia wymogi (np. co do wysokości kapitału zakładowego), aby figurować w KRS. Jeżeli okaże się, że nie, wszczęte zostanie postępowanie przymuszające spółkę do uaktualnienia danych zawartych w rejestrze.
Po zmianach nowe uprawnienia w stosunku do wpisów przedwojennych spółek do KRS otrzymają prokuratorzy.

Nowe uprawnienia

Zgodnie z nowelą prokuratorzy będą mieli prawo żądać wznowienia postępowania w tych sprawach o wpis, które zostały zakończone przed wejściem w życie omawianej noweli. Prokurator będzie mógł to zrobić, jeżeli uzna, że zachodzą okoliczności uzasadniające stwierdzenie nieważności uchwały wspólników stanowiącej podstawę wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Projekt przewiduje, że postępowanie nie mogłoby być wznowione, jeżeli od dnia wpisu upłynęło co najmniej 10 lat.