Informacja o zawieszeniu działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną podlega wpisowi do ewidencji działalności gospodarczej, czyli tej samej ewidencji, do której wpisana jest działalność przedsiębiorcy.
PROCEDURY
Ewidencję działalności gospodarczej prowadzi gmina właściwa dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy (miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której przedsiębiorca przebywa z zamiarem stałego pobytu). W przypadku przedsiębiorców – obywateli polskich, którzy mają miejsce stałego pobytu poza granicami, lecz podejmują działalność na terytorium Polski, właściwość miejscową gminy dla celów ewidencyjnych określa się według głównego miejsca wykonywania tej działalności na terytorium kraju. Organem ewidencyjnym, który dokonuje wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jest wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Przedsiębiorca, który zamierza zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, jest zobowiązany poinformować organ ewidencyjny o zawieszeniu firmy. Zgłoszenie takie powinno zawierać:
● oznaczenie przedsiębiorcy oraz jego numer ewidencyjny PESEL, o ile taki posiada;
● oznaczenie miejsca zamieszkania i adres przedsiębiorcy;
● wskazanie okresu, na jaki następuje zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej.
Oznaczeniem (firmą) przedsiębiorcy – osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, co nie wyklucza włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności, miejsce jej prowadzenia bądź innych dowolnie wybranych określeń. Siedzibą takiego przedsiębiorcy jest natomiast miejsce zamieszkania (nie należy go mylić z miejscem zameldowania, które nie ma znaczenia z punktu widzenia rejestracji działalności i jej zawieszenia). Przedsiębiorcy, którzy stale wykonują działalność poza miejscem zamieszkania, we wniosku o zawieszenie podają adres zakładu głównego, oddziału czy też innego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Niezbędnym elementem zgłoszenia informacji o zawieszeniu jest również określenie okresu, na jaki przedsiębiorca zamierza zaprzestać wykonywania działalności (nie może być krótszy niż miesiąc i przekraczać dwóch lat).
UWAGA ZAŁĄCZNIK DO ZGŁOSZENIA
Do zgłoszenia informacji o zawieszeniu należy dołączyć oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników



Wzór wniosku

Rada Ministrów określiła, w drodze rozporządzenia, wzór (w tym elektroniczny) wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Rozporządzenie z 24 marca 2009 r. (Dz.U. nr 50, poz. 399) obowiązuje od 31 marca 2009 r. Wzór wniosku oznaczony symbolem EDG-1 (tzw. wniosek zintegrowany) został opracowany w związku z przyjęciem ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz niektórych innych ustaw. Uprościła ona zasady rejestracji firmy, realizując zasadę tzw. jednego okienka.
Formularz EDG-1 służy jednak nie tylko sprawnemu uzyskaniu (lub zmianie) wpisu w ewidencji działalności gospodarczej. Ma on również zastosowanie w przypadku gdy przedsiębiorca prowadzący już działalność gospodarczą wnioskuje o jej zawieszenie (odpowiednio wznowienie).
Jeżeli wniosek dotyczy zgłoszenia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, przedsiębiorca wypełnia jedynie w części EDG-1 następujące rubryki i pola:
● 01.3 – określenie rodzaju wniosku: wniosek o wpis informacji o zawieszeniu;
● 02 – nazwa i adres organu ewidencyjnego;
● 03.1 – właściwy naczelnik urzędu skarbowego;
● 04 – urząd statystyczny;
● 05 – nazwa i adres jednostki ubezpieczeń społecznych;
● 06 – nr wpisu w ewidencji działalności gospodarczej;
● 07 – dane osobowe;
● 08 – adres miejsca zamieszkania wnioskodawcy;
● 10 – oznaczenie przedsiębiorcy, którego wniosek dotyczy;
● 21 – informacja o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, tj. data rozpoczęcia zawieszenia, przewidywany okres zawieszenia oraz oświadczenie o niezatrudnianiu pracowników.
Wniosek o zawieszenie składany przez osoby fizyczne w urzędzie gminy lub miasta stanowi jednocześnie zgłoszenie do ZUS, urzędu statystycznego oraz naczelnika urzędu skarbowego.
ZŁOŻENIE WNIOSKU O ZAWIESZENIE
Sposoby złożenia wniosku:
● bezpośrednio w urzędzie gminy lub miasta: osobiście lub przez pełnomocnika. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć pisemne pełnomocnictwo;
● w wersji elektronicznej za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej dostępnej na stronie internetowej urzędu. Jeżeli wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej nie został podpisany podpisem elektronicznym, organ gminy zawiadamia przedsiębiorcę o terminie i miejscu podpisania wniosku, nie później niż w terminie 3 dni roboczych. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym przedsiębiorca wniosek podpisał;
● listem poleconym przesłanym na adres właściwego urzędu. W takim przypadku wniosek opatrzony jest własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność poświadczona jest przez notariusza.



Forma wniosku

Przedsiębiorca może złożyć wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej osobiście lub przy pomocy pełnomocnika. Jeśli składa go osobiście, powinien mieć przy sobie dowód osobisty, do wglądu urzędnika. W przypadku składania wniosku przez pełnomocnika do wniosku należy dołączyć pisemne pełnomocnictwo. Od dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa pobierana jest opłata skarbowa w wysokości 17 zł. Opłaty nie pobiera się, jeżeli pełnomocnictwo udzielone zostało małżonkowi, wstępnemu (np. ojciec, dziadek), zstępnemu (np. syn, wnuk) lub rodzeństwu.
Wniosek można też złożyć za pośrednictwem poczty, wysyłając go listem poleconym. Trzeba wówczas pamiętać, że musi być on opatrzony własnoręcznym podpisem wnioskodawcy, którego własnoręczność potwierdzona została przez notariusza (art. 7b ust. 7 ustawy – Prawo działalności gospodarczej).
Przedsiębiorca może również złożyć wniosek w wersji elektronicznej za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej urzędu gminy. Jeżeli nie został on podpisany podpisem elektronicznym, organ gminy zawiadamia przedsiębiorcę o terminie i miejscu podpisania wniosku, nie później niż w terminie trzech dni roboczych od złożenia wniosku. W takim przypadku dniem złożenia wniosku jest dzień, w którym przedsiębiorca wniosek podpisał.

Liczenie terminów

Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej. Nie może być to jednak wcześniej niż w dniu złożenia wniosku i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej. W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym, tj. jak podatki dochodowe czy składki na ubezpieczenia społeczne, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej. Z uwagi na to wskazane jest złożenie takiego wniosku pierwszego dnia miesiąca albo, w przypadku wniosku składanego w trakcie miesiąca, wskazanie pierwszego dnia miesiąca następnego jako dnia rozpoczęcia zawieszenia.
UWAGA ZAŚWIADCZENIE POTWIERDZAJĄCE
Na wniosek przedsiębiorcy wydawane jest zaświadczenie potwierdzające fakt zgłoszenia informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej. Zaświadczenie to podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł