statystyki

Tylko prawnik po egzaminie państwowym będzie doradcą prawnym

autor: Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska16.09.2008, 15:01; Aktualizacja: 16.09.2008, 20:27
  • Wyślij
  • Drukuj

W przyszłym roku po raz pierwszy absolwenci wydziałów prawa zdawać będą egzaminy na doradców prawnych na nowych zasadach.





Projekt rządowy o państwowych egzaminach prawniczych kładzie kres nadziejom na uchwalenie ustawy o licencjach prawniczych. Tylko zdanie państwowego egzaminu I stopnia daje szansę na uzyskanie tytułu doradcy prawnego, uprawniającego do występowania przed sądem. Tym tytułem nie będą mogły się posługiwać np. osoby świadczące usługi na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Tylko prawnicy

Do państwowego egzaminu I stopnia przystąpić mogą tylko absolwenci wydziałów prawa z tytułem magistra. Zwrócić należy uwagę, że Ministerstwo Sprawiedliwości wyłączyło z grona dopuszczonych do egzaminu osoby, które do tej pory prowadziły biura porad i pisania pism procesowych, a nie mają wykształcenia prawniczego.

Uzyskanie pozytywnego wyniku z tego egzaminu upoważnia do wpisu na listę doradców prawnych lub odbycie aplikacji. Doradca po zdanym egzaminie będzie musiał się ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w czasie świadczenia usług. Aby zostać wpisanym na listę doradców wymagane też będzie świadectwo o niekaralności oraz wniosek do sądu apelacyjnego, który taki spis prowadzi.

Obecni doradcy bez szans?

- Koncepcja egzaminów prawniczych przewidzianych w projekcie resortu przywraca stan sprzed 2005 roku. Zamyka otwarty dostęp do korporacji prawniczych – twierdzi Wojciech Gajos, dyrektor Biura Stowarzyszenia Doradców Prawnych. 

- Likwiduje się pełnomocnika na stałym zleceniu (zmiana treści 87 k.p.c.), co jest równoznaczne z likwidacją biur doradców prawnych – stwierdza dyr. Gajos.

- Dziś każdy może wykonywać usługi prawnicze w sprawach niemajątkowych (art. 87 k.p.c.). Takie same, jakie będzie mógł wykonywać doradca prawny według koncepcji ministra Ćwiąkalskiego. Jednak tylko prawnik będzie mógł zostać doradcą prawnym. I będzie musiał zdać egzamin. Egzaminować będą rynkowi konkurenci – adwokaci i radcowie prawni.

- Trudno oprzeć się wrażeniu, że Ministrowi Ćwiąkalskiemu chodzi jedynie o umacnianie monopolu korporacji prawniczych, z których się wywodzi. I utrudnianie rozwoju zawodowego młodym zdolnym prawnikom – dodaje Gajos.

Przedstawiciele ministerstwa zaprzeczają, jakoby chcieli likwidować dotychczasowe doradztwo prawne.

- Doradcy prawni funkcjonują obecnie na podstawie ustawy o działalności gospodarczej i wpisu do ewidencji w gminie. Nie będą oni mogli po wejściu w życie ustawy o egzaminach występować przed sądem, natomiast wszystkie inne usługi prawnicze będą mogli świadczyć – tłumaczy Monika Madurowicz, zastępca dyrektora Departamentu Nadzoru nad Aplikacjami Prawniczymi w Ministerstwie Sprawiedliwości - Nie ograniczamy zasad swobody gospodarczej, chodzi tylko o kategorie osób, które mają prawo do występowania przed sądem.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Własne

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 263

  • 1: księgowa z IP: 83.4.103.* (2008-09-16 15:26)

    ustawa w tym kształcie musi być niegodna z konstytcją, dlaczego tylko prawnicy mogą świadczyć pomoc prawną.

  • 2: Ania z IP: 87.206.34.* (2008-09-16 15:42)

    To oczywiste ,że tylko prawnicy powinni świadczyć pomoc prawną.Pięć lat
    studiów prawniczych daje uprawnienia w tym kierunku.Pytanie, a dlaczego
    prawnicy nie mogą budować domów,leczyć ludzi lub zwierzęta,być księgowymi,elektrykami itp...

  • 3: jaś wędrowniczek z IP: 85.237.182.* (2008-09-16 15:44)

    Oznacza to także, że taki egzamin I stopnia wrzuci do jednego przysłowiowego "worka" wszystkich: przyszłych daoradców i aplikantów na wszystkie aplikacje. Ergo: egzamin będzie obejmował niemal wszystkie dziedziny prawa, czyli będzie z definicji trudniejszy (bo obszerniejszy) od dotychczasowych. Brawo...

  • 4: korporacyjny strażnik moralności z IP: 89.78.50.* (2008-09-16 15:52)

    Brao panie minister Paździoch, jesteśmy z pana dumni. Alleluja i do przodu, wszystkie ręce na pokład!

  • 5: Ferdek, kolega ministra z IP: 89.78.50.* (2008-09-16 15:58)

    W kiepskim świecie Kiepskie sprawy

    Marne życie i zabawy

    Są codzienne awantury

    Nie ma dnia bez ostrej "rury"



    Ojciec biega na bosaka

    Jest zadyma i jest draka

    Nikt nikomu nie tłumaczy

    By spróbować żyć inaczej



    Pa pa pa pa pa pa

    To jest właśnie Kiepskich świat

    Pa pa pa pa pa pa

    Kiepskich życie Kiepskich świat



    Są nadzieje i miłości

    Są zwycięstwa i radości

    Są skandale i hałasy

    Na tapczanie wygibasy



    Choć problemy są kosmiczne

    Jest tu całkiem sympatycznie

    To jest właśnie Kiepskich życie

    Zobaczycie uwierzycie

  • 6: Poradca z IP: 91.94.162.* (2008-09-16 16:11)

    do Ferdka:
    papa papa papa papa

    Zycie, polityka jest jeszcze lepsze od Kiepskich. Politycy to dopiero potrafią zrobić ludu durniów!!

    Doradcy, radcy, adwokaci, ... i tak dalej i tak dalej ... proponuję dodać jeszcze kolejne zawody prawnicze: asystenc, przedradcy, poradcy, in.

    I będzie kolorowo!!!
    Wszyscy od tego samego a jednak różni! Po różnych aplikacjach albo i bez. Jak mogą robić więc to samo? Albo w ogóle znieść aplikacje albo wprowadzić je dla wszystkich. Gdzie tu sens i logika!!! Kto tu w końcu jest profesjonalistą?

  • 7: Won Ćwiąk z IP: 212.191.71.* (2008-09-16 16:30)

    Co ten szkodnik wyrabia

  • 8: Janek z IP: 80.54.43.* (2008-09-16 16:33)

    Tak właśnie wygląda otwieranie korporacji w wydaniu PO?Panie Tusk, darowałby pan sobie przynajmniej te szumne obietnice wygłaszane na początku kadencji!To wszystko staje się coraz bardziej żenujące...Pozostało jechać na zmywak do Londynu-tam moja przyszłość!

  • 9: prawnik z IP: 89.228.20.* (2008-09-16 16:35)

    tragedia co dzieje się w tym kraju od roku za rządów ekipy nieudańców !
    Każdy zdolny prawnik mógł prowadzić swoją działalność, a teraz znowu będzie musiał wbić się do rodziny adwokackiej LUB KUPIć APLIKACJę, EGZAMIN JAK TO MIAłO MIEJSCE PRZED 2005 ROKIEM, żeby mógł robić to dalej.

    POLSKA KLANóW ZAMIAST POLSKI SOLIDARNEJ WSZYSTKICH POLAKOW!!!

  • 10: Absolwent 2009 z IP: 195.95.164.* (2008-09-16 17:08)

    trzeba liczyć na to że sprawa utknie w konsultacjach międzyresortowych a potem w parlamencie. jak już wyjdzie spod ręki zacnych posłów czeka Prezydent i liczę tu ( o zgrozo !) na niego bardzo mocno.

    a najlepsze, że jeszcze w zeszłym tygodniu na stronie resortu wisiał kompletnie inny, przyjazny projekt, nagle do konsultacji przesłany zostaje bubel po rewolucyjnych zmianach.Koszmar

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie