Maksymalny termin oczekiwania na zwrot depozytu przez bank nie może przekraczać trzech miesięcy. Sąd będzie mógł przedłużyć ten termin o dziesięć dni.

ZMIANA PRAWA

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) będzie współpracował z podobnymi instytucjami w państwach Unii, przekazując im niezbędne informacje, dotychczas chronione tajemnicą bankową. Ułatwi to wypłatę środków gwarantowanych w sytuacji upadłości banku, z którego usług korzystali klienci z innego kraju. Takie zmiany wprowadza ustawa z 16 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym oraz ustawy – Prawo bankowe. Nowelizacją zajmował się Senat. Senatorowie nie zgłosili do uchwalonej przez Sejm ustawy żadnych poprawek.
Nowelizacja ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz.U. z 1995 r. nr 4, poz. 18 ze zm.) oraz ustawy – Prawo bankowe (Dz.U. z 1997 r. nr 140, poz. 939 z późn. zm.) przewiduje skrócenie czasu oczekiwania na zwrot depozytów przez upadłe banki.
Środki gwarantowane będą wypłacane w terminie 30 dni od otrzymania przez syndyka kwoty przekazanej przez BFG. Maksymalny termin oczekiwania na zwrot funduszy ma wynosić trzy miesiące. Jeśli terminowa wypłata środków gwarantowanych okaże się jednak niemożliwa, sąd prowadzący postępowanie upadłościowe będzie mógł przedłużyć termin wypłat jedynie o dziesięć kolejnych dni roboczych. Na rozpatrzenie wniosku o przedłużenie sąd będzie miał siedem dni. Dotychczas można było przedłużyć termin wypłat aż o sześć miesięcy, a sąd miał 14 dni na zajęcie się sprawą.
Nowelizacja rozszerza zakaz wykorzystywania informacji o uczestnictwie w systemie gwarantowania w celach reklamowych.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.