Ochrona towarzysząca komornikowi podczas prowadzenia egzekucji ma czuwać nad bezpieczeństwem komornika. Stosowanie środków przymusu wobec stawiających opór podczas egzekucji należy do policji.
Kupcy z Kupieckich Domów Towarowych (KDT) w Warszawie stawili wczoraj opór komornikowi, wyznaczonemu do usunięcia ich z hali targowej. Przez parę godzin do obiektu bezskutecznie próbowali także wejść wynajęci przez komornika ochroniarze. Firma ochroniarska wynajęta przez komornika w celu asysty przy przeprowadzaniu egzekucji komorniczej może jednak jedynie chronić komornika oraz zabezpieczać pomieszczenia podlegające egzekucji.

Opór przełamuje policja

– Korzystanie przez komorników sądowych z pomocy agencji ochrony w sytuacjach, w których może wystąpić zagrożenie dla życia lub zdrowia komornika i osób z nim współpracujących jest tak samo powszechną praktyką, jak proszenie ślusarzy o pomoc przy wejścia do zamkniętego pomieszczenia – mówi Maciej Panfil, radca prawny z Kancelarii Prawniczej Maciej Panfil i Partnerzy.
Jak tłumaczy nasz ekspert, przy podejmowaniu czynności egzekucyjnych komornik często natrafia na opór nie tylko dłużnika, ale także innych osób. W takim wypadku komornikowi pomocy udzielać powinna policja.
– Zadaniem policji uczestniczącej w czynnościach komorniczych jest pilnowanie spokoju i porządku w miejscach, w których egzekucja się odbywa, a ponadto dbanie o to, aby wszystko przebiegało spokojnie i bezpiecznie dla otoczenia – mówi Andrzej Kulągowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej.

Dobrowolne wykonanie

Egzekwując tytuł wykonawczy nakazujący dłużnikowi opróżnienie lokalu lub pomieszczenia, komornik usuwa także inne osoby zajmujące lokal lub pomieszczenie razem z dłużnikiem na podstawie tytułu prawnego tego dłużnika.
– Jeśli dłużnik ma wydać nieruchomość albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wzywa dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie – wyjaśnia Maciej Panfil.
Ze środków przymusu skorzystać musiał wczoraj komornik prowadzący czynności egzekucyjne w KDT. Zabarykadowani w hali kupcy bronili się, używając też gaśnic i strumieni wody oraz rzucając butelkami. Bez wątpienia konieczna więc była interwencja policji.



Czynności egzekucyjne

– To, co działo się w domach kupieckich KDT, było spowodowane tym, że kupcy uniemożliwiali komornikowi wejście do hali – mówi Andrzej Kulągowski. Podstawą czynności komorniczych jest przecież wejście do środka obiektu w celu zabezpieczenia wszystkich ruchomości i istotnych materiałów, które się tam znajdują – dodaje szef komorników.
Jak tłumaczy Marcin Ochmański z wydziału prasowego stołecznego ratusza, w celu oddzielenia agresywnie zachowujących się kupców od służb dokonujących egzekucji komorniczej komornik wezwał służby prewencyjne. Podinspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji, wyjaśnia, że policjanci byli przed halą Kupieckich Domów Towarowych od początku egzekucji, natomiast dodatkowe siły policji pojawiły się na prośbę komornika.
Stołeczny ratusz zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury. Powodem jest naruszenie nietykalności cielesnej kilku strażników miejskich i urzędników.
Po kilku godzinach akcji policji udało się usunąć opornych kupców z hali, którą zajmie teraz komornik.
Podstawa prawna
● Art. 765 i 1046 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).