Osoba, która zostanie zatrzymana w izbie wytrzeźwień, będzie mogła uczestniczyć w rozprawie, na której będzie rozpatrywane jej zażalenie na zatrzymanie.

ZMIANA PRAWA

Na wczorajszym (16 lipca) posiedzeniu Sejmu parlamentarzyści przyjęli nowelizację ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Daje ona prawo zatrzymanemu w izbie wytrzeźwień do uczestniczenia w posiedzeniu sądu, na którym zostanie rozpatrzone zażalenie w sprawie zasadności i legalności doprowadzenia go do izby.
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy zatrzymany w izbie wytrzeźwień może domagać się zbadania zasadności i legalności doprowadzenia go do izby oraz decyzji o zatrzymaniu oraz prawidłowości wykonania wszystkich czynności. W tym celu musi on złożyć zażalenie do sądu. Obowiązujące obecnie przepisy nie przewidują jednak udziału takiej osoby w posiedzeniu sądu, który rozpatruje to zażalenie. I w tym właśnie zakresie przepisy zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego, który w wyroku z 11 czerwca 2002 r., sygn. akt SK 5/2002, uznał je za niezgodne z ustawą zasadniczą. W opinii TK zakwestionowane przepisy nie gwarantowały właściwego prawa do sądu. W uzasadnieniu wyroku zaznaczono, że obywatel musi uzyskać możliwość przedstawienia swoich racji oraz zgłaszania wniosków dowodowych. Zdaniem TK istotny element sprawiedliwej procedury sądowej stanowi zwłaszcza prawo strony do osobistego udziału w czynnościach procesowych.
Przyjęta dziś przez Sejm nowelizacja ustawy jest konsekwencją wyroku Trybunału. Po jej wejściu w życie zatrzymany w izbie wytrzeźwień będzie mógł uczestniczyć w posiedzeniu sądu, na którym zostanie rozpatrzone zażalenie w sprawie zasadności i legalności doprowadzenia go do izby. Nowe rozwiązania przewidują również, że zażalenie powinno być przekazane do sądu niezwłocznie. Według obecnych regulacji termin ten wynosi siedem dni od zatrzymania.
Podstawa prawna
● Ustawa z 28 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231).