Specjalni eksperci mają pomóc policji i firmom organizującym imprezy w oszacowaniu wysokości szkód spowodowanych przez uczestników widowiska czy meczu.
Organizator odpłatnej imprezy masowej będzie odpowiadał za szkody w zniszczonym lub uszkodzonym mieniu, które podczas jej trwania, poniosły: policja, żandarmeria wojskowa, straż gminna, Państwowa Straż Pożarna, jednostki ochrony przeciwpożarowej oraz służba zdrowia.

Konieczne rozporządzenie

Regułę tę przewiduje uchwalona w marcu tego roku nowa ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych, która wejdzie w życie już 1 sierpnia. Zgodnie z nią organizator imprezy powinien w ciągu 14 dni od zaistnienia szkody otrzymać od poszkodowanych wykaz ich zniszczonego lub uszkodzonego mienia podczas imprezy organizowanej w celach komercyjnych. Ma on też dostać informację o wysokości poniesionej szkody. Ustawa upoważniła ministra spraw wewnętrznych i administracji do określenia trybu ustalania szkód oraz występowania o wypłatę odszkodowań. Szef resortu spraw wewnętrznych przedstawił projekt odpowiedniego rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy.
– Zgodnie z projektem rozporządzenia upoważniony przez kierownika jednostki organizacyjnej, która poniosła straty w wyniku działań podjętych w miejscu i czasie trwania imprezy masowej, przedstawiciel tej jednostki będzie sporządzał wspólnie z przedstawicielem organizatora imprezy masowej wykaz zniszczonego lub uszkodzonego mienia. Na podstawie wykazu kierownik jednostki organizacyjnej, która poniosła straty, ustali wysokość poniesionej szkody i przekaże organizatorowi imprezy masowej informację o nich wraz z zawiadomieniem o terminie i sposobie wypłaty odszkodowania – tłumaczy Wioletta Paprocka, rzecznik prasowy MSWiA.
– Ustawodawca określił zamknięty katalog podmiotów, które mogą otrzymać odszkodowanie z tytułu mienia uszkodzonego lub utraconego w wyniku działań podjętych w miejscu i czasie trwania imprezy masowej – dodaje rzecznik.
W przypadku zgłoszenia zastrzeżeń przez jednego z dwóch przedstawicieli powinni oni ponownie podjąć w ciągu trzech dni próbę porozumienia. Jeżeli nie zostanie ono osiągnięte, będą mogli wspólnie zlecić wykonanie ekspertyzy przez niezależnego eksperta posiadającego doświadczenie i przygotowanie techniczne w zakresie oferowania i udzielania ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia skutków zdarzeń losowych.



Pomoże ekspert

Niezależny ekspert nie może pozostawać z kierownikiem jednostki poszkodowanej lub organizatorem imprezy masowej albo osobą go reprezentującą w związku małżeńskim, stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa w linii bocznej do czwartego stopnia lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub być z nimi związany z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli – precyzyjnie definiuje projekt.

Oświadczenie kierownika

Jego wybór następuje poprzez zgodne oświadczenie woli kierownika poszkodowanej instytucji i organizatora imprezy złożone w formie pisemnej w terminie trzech dni od dnia, w którym powinno nastąpić ostateczne uzgodnienie wykazu szkód. Ekspert dokonuje ustalenia powstałych szkód.
Za jego pracę mają płacić obie strony.
Wysokość poniesionej szkody określa w ostateczności kierownik jednostki poszkodowanej. Informacje o jej wysokości, trybie zapłaty odszkodowania ma przekazywać organizatorowi imprezy. Szef poszkodowanej instytucji powinien wyznaczyć na zapłatę termin nie krótszy niż siedem dni oraz nie dłuższy niż 14 dni od otrzymania przez organizatora dokumentacji sprawy. Wysokość poniesionej szkody powinna być równoważna kwocie stanowiącej cenę zakupu zniszczonego mienia, przy uwzględnieniu stopnia jego zużycia.
Rozporządzenie wejdzie w życie 1 sierpnia 2009 r.
14 dni
będzie miał organizator imprezy na przekazanie policji odszkodowania