statystyki

Wyższe ulgi na bilety PKP i PKS dla uczniów i studentów

autor: Arkadiusz Jaraszek22.06.2009, 03:00; Aktualizacja: 22.06.2009, 14:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Uczniowie i studenci będą mogli kupować wszystkie bilety PKP i PKS z 49-proc. ulgą. Dziś takie zniżki przysługują jedynie posiadaczom imiennych biletów miesięcznych.

reklama



reklama


W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Projekt przewiduje m.in. wprowadzenie 49-proc. zniżki na przejazdy komunikacją publiczną dla uczniów i studentów.

– Chcemy poszerzyć katalog osób uprawnionych do korzystania z ustawowych ulg na przejazdy środkami publicznego transportu kolejowego i samochodowego. Przede wszystkim chcemy zwiększyć wymiar ulgi z obowiązujących obecnie 37 proc. do 49 proc. – mówi Marcin Mastalerek, przedstawiciel Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Zgodnie z projektem 49-proc. ulga miałaby obowiązywać dla uczniów i studentów, którzy wykupią bilety jednorazowe i miesięczne przy przejazdach PKP pociągami osobowymi, pospiesznymi i ekspresowymi oraz PKS w komunikacji zwykłej i przyspieszonej w całym kraju. Obecnie prawo do 49-prc. ulgi mają wyłącznie osoby, które kupią imienne bilety miesięczne. Pozostali uczniowie i studenci korzystają ze zniżki 37-proc.

Głosowanie nad projektem odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu. Jeżeli posłowie przyjmą nowe rozwiązania, to wyższe ulgi zaczną obowiązywać już od 1 września.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: piotrek z IP: 217.76.116.* (2011-07-16 10:13)

    ile ma miec lat opiekun ktrory jedzi zemna altobusami jako osoba towarzyszaca poniewarz jestem inwalida 1 grupy

  • 2: asia z IP: 213.184.21.* (2011-01-19 15:53)

    Jakoś nie widac jeszcze tych zniżek, tylko podwyżke, w przypadki pks do olsztyna

  • 3: ruda z IP: 213.77.105.* (2010-02-28 11:27)

    kierowca autobusu mnie oszukał, nie uznał mii zniżki na legitymacje studencką, twierdząc że ta obowiązuje tylko na pośpieszne heh

  • 4: mn z IP: 158.75.83.* (2009-07-04 07:37)

    do 8 troche: nie czepiaj sie malgoski, prawda jest taka, ze i te, i te pieniadze to pieniadze publiczne. pomijam juz to, ze poslowie i senatorowie moga jezdzic za free pociagami... granda!

  • 5: robie gest kozakiewicza-student z IP: 87.246.193.* (2009-06-22 18:59)

    fajnie, jestem studentem, mam 20 letni samochód kupiony za roznoszenie ulotek po 1 roku pracy, czyli zarabiałem 8 zł dziennie. nieważne. ważne jest to że mam możliwosc tylko przez 5 lat najlepszego okresy w życiu , wsiąsc z krakowa w pociag na mazury do suwałk-mikołajek i zapłacic za bilet połowe kwoty płaconej normalnie, drugą połowe wydac na uzywki, paskudne jedzenie i dac innym rodakom na tej zaoszczedzonej połowie zarobic, myślcie pozytywnie, chwalmy inicjatywe bo jest dobra!! pieniadz rodzi pieniadz- zbyteczna rzecz ale ile czerpie przyjemnosci

  • 6: troche z IP: 83.14.75.* (2009-06-22 14:43)

    Małoska glupias TY, Małoska jak CI nie wstyd?

    Pieniadze wyplacane swiadczeniobiorca ZUS to zupelnie inna pula, niz te za ktore stawia sie siedziny.
    Nie wypowiadam sie w temacie czy zaduze te siedziby, czy za bogate, czy szef ZUS na cala Polske moze miec gabinet 100m czy raczej tylko 60m.Ale prosze tego nie mylic, tych budynkow sie nie stawia za pieniadze, ktore maja byc wyplacane ludziom.

  • 7: Małgośka42 z IP: 83.27.177.* (2009-06-22 12:39)

    Do populistycznego wyborcy Piszesz że ZUS ma dziurę bużetową a nie widzisz Pałaców jakie sobie stawia w każdym byłym mieście wojewódzkim no i Oczywiście w Warszawie Pałac nad pałace sam gabinet Prezesa ma ponad 100 m2 i co za czyje to pieniądze ??? Biedaków kochany biedaków bo po co im wypłacac renty chorobowe skoro można uwić gniazdko !!!

  • 8: zuza z IP: 83.8.78.* (2009-06-22 10:58)

    zniżki dla studentów i osób niepełnosprawnych zlikwidował rząd Millera z poparciem PO. Teraz ustawa obywatelska trafi do kosza, bo PO nie przywróci tego co zlikwidowało kiedyś, musi mieć w budżecie więcej pieniędzy do podziału dla elit biznesowych związanych z rządem Tuska.

  • 9: Ed z IP: 89.78.94.* (2009-06-22 10:12)

    eeeee... szkoda słów...