statystyki

Resort sprawiedliwości utrudnia pracę kuratorom

autor: Adam Makosz09.06.2009, 08:30; Aktualizacja: 09.06.2009, 09:22

Kuratorzy sądowi nie mają prawa zlecać wykonania wywiadów środowiskowych swoim kolegom po fachu – twierdzi Ministerstwo Sprawiedliwości.

reklama


reklama


Zdaniem Departamentu Wykonywania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości kurator sądowy nie może zarządzać zbierania informacji dotyczących skazanych ani Policji, ani innym kuratorom pracującym niekiedy w odległych o kilkaset kilometrów miejscowościach. Musi wykonywać je sam albo zwracać się z prośbą o ich zlecenie do sędziów.

– To absurdalna nadinterpretacja przepisów w kierunku sformalizowania procedury, co w praktyce paraliżuje pracę kuratorów – twierdzi Andrzej Martuszewicz, przewodniczący Krajowej Rady Kuratorów.

Spór o interpretację

Spór na linii ministerstwo-kuratorzy powstał po tym, jak resort przygotował własną interpretację przepisu art. 14 kodeksu karnego wykonawczego, będącą odpowiedzią na pytanie Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu, i wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Ust. 1 powołanego artykułu stanowi, że w postępowaniu wykonawczym organ wykonujący orzeczenie może zarządzić zebrania informacji dotyczących skazanego, w szczególności w drodze wywiadu środowiskowego przeprowadzonego przez kuratora sądowego. W razie uzasadnionych wątpliwości co do tożsamości skazanego taki organ może zaś zażądać ustalenia jego tożsamości przez Policję. Ministerstwo stoi na stanowisku, że przepisy nie uprawniają kuratorów do decydowania, kto ma wykonywać wywiady środowiskowe. Innego zdania są przedstawiciele tego zawodu, którzy pismo traktują jako nieuzasadnioną ingerencję w ich dotychczasową praktykę.

Logika kontra praktyka

– Wykładnia gramatyczna przepisu wskazuje jednoznacznie na to, że kurator sądowy jest podmiotem wykonującym zarządzenie organu (np. sądu), a nie podmiotem zarządzającym zebranie informacji. Odmienna interpretacja prowadziłaby do wniosku sprzecznego z zasadami logiki, że kurator sądowy mógłby zarządzić zebranie informacji przez innego kuratora sądowego. Mogłoby to prowadzić do sporów kompetencyjnych – tłumaczy Joanna Dębek z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Stanowisko resortu znacznie utrudniło wykonywanie obowiązków kuratorom.

– W ten sposób doszło do paraliżu wykonywania orzeczeń, gdyż kurator nie ma możliwości kontroli okresu próby skazanego zamieszkującego poza jego terenową właściwością – zauważa Andrzej Martuszewicz.

Kuratorzy twierdzą, że nietrafny pogląd ministerstwa zaczęli wcielać w życie niektórzy policjanci, którzy na jego podstawie odmawiają wykonywania zleconych wywiadów. W niektórych regionach obawiający się represji ze strony przełożonych kuratorzy nie chcą też udzielać pomocy swoim kolegom po fachu.

Bieganie po podpisy

Według resortu sprawy, w których skazany przebywa w innym miejscu aniżeli zespół kuratorskiej służby sądowej, należą do rzadkości. Dodatkowo w tej części spraw około połowy stanowią sprawy, w których chodzi o kontrole wykonania jednorazowego obowiązku (np. przeproszenia pokrzywdzonego, naprawienia szkody, etc.).

– W takich sprawach nie ma potrzeby zlecania sporządzenia wywiadu środowiskowego innemu kuratorowi, a jedynie wystarczy ustalenie, czy skazany wykonał ów obowiązek (np. korespondując z pokrzywdzonym) – mówi Joanna Dębek. Ministerstwo zasugerowało, że w pozostałych sprawach kurator powinien zwrócić się o wydanie stosownego zarządzenia do sądu. W praktyce sprowadza się to jednak do biegania do sędziów po podpisy pod wcześniej napisanymi zarządzeniami.

– Nie ma przeszkód, aby sądowy kurator zawodowy zlecał zbieranie informacji o skazanych innym kuratorom w ramach służby kuratorskiej. Każdy kurator ma z kolei prawo uzyskać pomoc Policji w wykonywaniu swoich obowiązków. Nie ma zaś upoważnienia do wydawania wiążących zarządzeń policjantom, gdyż ci podlegają administracyjnie ministrowi spraw wewnętrznych i administracji – wyjaśnia prof. Stefan Lelental z Uniwersytetu Łódzkiego i współautor obowiązującego kodeksu karnego wykonawczego.

5,1 tys. kuratorów zawodowych pracuje w polskich sądach

PRZYKŁADOWE OBOWIĄZKI KURATORA ZAWODOWEGO

1) występowanie z wnioskiem o uchylenie dozoru,

2) przeprowadzanie wywiadów środowiskowych,

3) współpraca z gminą w zakresie świadczenia pomocy społecznej w środowisku otwartym,

4) organizacja pracy podległych kuratorów społecznych,

5) sygnalizowania sądowi przyczyn przewlekłości postępowania wykonawczego.

Podstawa prawna

● Ustawa z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. nr 90, poz. 557 z późn. zm.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

  • 500 zl(2009-06-10 10:20) Odpowiedz 00

    do xyz-to zarabiają tak jak sędziowie czy prokuratorzy.
    Osobiscie uwazam,ze to chore.

    Kuratorzy spoleczni zarabiaja grosze,i nie jest to nijak kasa sformalizowana.

  • XYZ(2009-06-11 08:22) Odpowiedz 00

    XYZ
    Nie do dość ,że zarobki kuratorów są wygórowane to jeszcze ich liczba przekracza rzeczywiste potrzeby. W naszym Sądzie sędziów jest 22 a kuratorów zawodowych 19.Tak nawiasem mówiąc skoro szuka się w wymiarze sprawiedliwości oszczędności likwidując małe sądy i wydziały to ja w pierwszej kolejności proponuje :
    1. likwidację prokuratur apelacyjnych i sądów apelacyjnych (instytucji, prokuratorzy i sędziowie na dół do roboty)
    2. wywalić z wymiaru sprawiedliwości kuratele i zadania w tym przedmiocie powierzyć gminom
    3. wywalić rejestry (KW i KRS ) i oddać je notariuszom.

  • marzanna(2010-02-08 21:52) Odpowiedz 00

    czy koniczne jest osiadanie wykształcenia wyższego, by pelnic funkcję kuratora społecznego,ja posiadam dwa lata licencjatu,trzeci rok niestety musiałam odłożyć,czy mam szanse zostać kuratorem społecznym?

  • kurator społeczny- mgr pedagogiki(2009-06-11 11:58) Odpowiedz 00

    Odnośnie kwalifikacji kuratorów społecznych to obecnie duża ich rzesza ma wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu pedagogiki, psychologii, resocjalizacji, prawa lub socjologii oraz długoletnią praktykę. Kurator społeczny nie dostaje wynagrodzenia za dozory i tylko z tego tytułu ,że jest kuratorem.. Otrzymuje jedynie zwrot kosztów związanych ze sprawowanym dozorami nad skazanymi tj. koszty dojazdów do dozorowanych /paliwo,amortyzacja samochodu/, koszty korespondencji/ papier,koperty, znaczki; telefonów do sądu i dozorowanych,za dojazdy do sądu na szkolenia itd. Są to tzw. ryczałty. Pozdrawiam wszystkich kuratorów i nie tylko.

  • douczyć społeczeństwo(2009-06-21 13:49) Odpowiedz 00

    Ci co wypisują bzdury o zarobkach kuratorów i ich pracy nie wiedzą na czym ta praca polega, dlatego też "mają najwięcej krytycznego do powiedzenia". A tak przy okazji, bo tego też nie wiecie , to kuratorzy społeczni nie zarabiają na swojej pracy. Otrzymują zwrot kosztów poniesionych z tytułu przeprowadzonych czynności. Ja współczuję kuratorom i za żadne pieniądze nie wykonywałabym takiej roboty.

  • do 12(2009-06-20 00:02) Odpowiedz 00

    to moze dowiemy sie ile zarabia obecnie np. starszy kurator ze wszystkimi dodatkami?...

  • Kurator sądowy(2009-06-11 11:50) Odpowiedz 00

    Wszyscy autorzy komentarzy. Czytając Wasze komentarze mam wrażenie ,że nie wiecie na czym polega praca kuratora zawodowego i społecznego. Kurator zawodowy prowadzi w referacie nierzadko po kilkaset spraw z różnego zakresu/ dozory, dozory uproszczone, kary ograniczenia wolności, wywiady jednorazowe itd itd. Jest to cała masa dokumentów, które musi prowadzić zgodnie z wymogami MS. Kuratorzy zarabiają dużo mniej niż sędziowie i prokuratorzy.Aby wypowiadać się o sprawie trzeba najpierw znać ją dogłębnie w praktyce i teorii

  • zabrać się za k(2009-06-10 23:12) Odpowiedz 00

    do 8: znam dosyć dobrze sprawe i wyglada tak,że spoczni zwykle zasówają bo albo to faktycznie lubią robić albo licza na przedostanie sie kiedyś na "zawodowca". Co do wynagrodzen zawodowych kur. to są kuriozalne, znacznie przekraczające ich nakład pracy i przydatność, nie mowie o wszystykich, ale w o wiekszosci- wiec albo DO ROBOTY, albo tyle ile sie nalezy, czyli 1/2 !

  • res(2009-06-09 21:43) Odpowiedz 00

    do 5,6 i 7: Tak najprościej.. Kuratorzy dziela sie na wykonujących powierzone im funkcje spolecznie oraz tych dla których jest to zawod - zawodowi pracuja w terenie wsrod podopiecznych a dwa/trzy dni w tygdniu dyzuruja w sadzie. Kuratorzy spoleczni zas to osoby posiadajace stosowne kwalifikacje i wiedze, wykonujace swoje funkcje SPOLECZNIE ( co nie oznacza ze za darmo - przysluguje im ryczalt pokrywajacy koszty przejazdu, sporzadzania sprawozdan etc.). Sa to osoby posiadajace stale zatrudnienie lub bedace juz na emeryturze - bycie kuratorem to dla nich dodatkowe zajecie. Nie dziwi mnie wiec, ze np. emerytka, ktora pelni funkcje kuratora spolecznego czesto przebywa w domu... Sugeruje zapoznanie sie z podstawa wiedza dotyczaca tej grupy zawodowej i nie podawanie blednych informacji - w tym dotyczacych wynagrodzenia:) Pozdrawiam!

  • robert(2009-06-09 11:45) Odpowiedz 00

    tak się zastanawiam co jeszcze inteligenci z MS wymyślą? Ja mam postulat, który usprawni prace sądów - zacznijmy od największego wrzoda, czyli zlikwidujmy ministerstwo sprawiedliwości

  • krzywda ludzka(2009-06-09 20:52) Odpowiedz 00

    Jeśli tyle zarabiają, to woła to o pomstę. Ma rację 5. z moich obserwacji też wynikało, że często kurator społeczny przebywał w domu. Praca jej polegała na:
    wysłuchaniu, napisaniu z tego dwa zdania, z których nic nie wynikała, albo, że wszystko ok. Ta osoba wyrządziła mi więcej krzywdy, niż sytuacja.

    TO LUDZIE BEZ SUMIENIA< BEZ WIEDZY< ZA<CO TYLE PIENIĘDZY

  • XYZ(2009-06-09 19:50) Odpowiedz 00

    Do 5
    Co racja to racja ale w jednym Sz.kolego się mylisz bo za nic nierobienie zgarniają od 3200 netto do 4500 zł netto ( z dodatkiem terenowym)

  • kama(2009-06-09 17:34) Odpowiedz 00

    "Wykładnia gramatyczna przepisu wskazuje jednoznacznie na to, że kurator sądowy jest podmiotem wykonującym zarządzenie organu (np. sądu)".
    Proponowałabym zapoznanie się z kkw i wymienionymi w nim organami wykonawczymi:
    Art. 2. Organami postępowania wykonawczego są:
    1) sąd pierwszej instancji,
    2) sąd penitencjarny,
    3) prezes sądu lub upoważniony sędzia,
    4) sędzia penitencjarny,
    5) dyrektor zakładu karnego, aresztu śledczego, a także dyrektor okręgowy i Dyrektor Generalny Służby Więziennej albo osoba kierująca innym zakładem przewidzianym w przepisach prawa karnego wykonawczego oraz komisja penitencjarna,
    6) sądowy kurator zawodowy,
    7) sądowy lub administracyjny organ egzekucyjny,
    8) urząd skarbowy,
    9) odpowiedni terenowy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego,
    10) inny organ uprawniony przez ustawę do wykonywania orzeczeń.

  • krzywda ludzka(2009-06-09 16:44) Odpowiedz 00

    kuratorzy zawodowi, posługują się kuratorami społecznymi. Pytam, jakie mają oni wykształcenie i czy są potrzebni. Z tymi, którymi miałam do czynienie, nie znali się na przepisach, albo celowo mnie wprowadzali w błąd. Jednym słowem wszystkie ich poczynania i wysiłki były skierowane, nie aby mnie pomóc, ale zaszkodzić!!!k

  • kurator(2009-06-09 12:32) Odpowiedz 00

    "W takich sprawach nie ma potrzeby zlecania sporządzenia wywiadu środowiskowego innemu kuratorowi, a jedynie wystarczy ustalenie, czy skazany wykonał ów obowiązek (np. korespondując z pokrzywdzonym) – mówi Joanna Dębek."

    nie ma to jak kompetencja urzędnika!!! tylko, że przed złożeniem wniosku kurator MUSI sporządzić wywiad środowiskowy!!! smiać się, czy płakać?!?

  • zabrać się za kuratorow(2009-06-09 18:03) Odpowiedz 00

    Niestety z moich obserwacji wynika ze wiekszość kuratorów to obiboki pracujacy 3 dni w tygodniu i "kasujacy" 2,5-3,5 tys... niestety!

  • marzanna(2010-02-08 22:01) Odpowiedz 00

    c.d. ...dodam jeszcze,że jestem pielęgniarką czynną zawodowo, ukończyłam studium pracownika socjalnego,zawieszone studia są o kierunku wychowania i profilaktyki uzależnień