W lipcu ub. roku MSWiA wydało rozporządzenie nakazujące każdej osobie, która w jakikolwiek sposób kieruje ruchem na drodze, uzyskanie zaświadczenia uprawniającego do takich działań. Do tej kategorii należą też służby porządkowe pieszych pielgrzymek. Aby otrzymać zaświadczenie, pielgrzymkowy porządkowy musi przejść specjalne szkolenie zakończone egzaminem.

Takie szkolenie - według rozporządzenia - ma być organizowane przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Na początku maja media pisały, że koszt przeszkolenia jednej osoby wynosi kilkaset złotych. W przypadku dużych pielgrzymek, gdzie w służbach porządkowych pracuje nawet ponad sto osób, oznacza to wydatki rzędu kilkudziesięciu tys. zł.

"W związku z tym, że jest problem, czy organizatorzy pielgrzymek - ze względu na kryzys i problemy finansowe - będą mogli sobie pozwolić na szkolenie tych ludzi, poprosiłem marszałków, żeby prowadzili je policjanci w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego i żeby w ramach dobrej współpracy z organizatorami pielgrzymek były one bezpłatne" - powiedział w poniedziałek w Nysie szef MSWiA.

Schetyna dodał, że jest to jego decyzja i "będzie ona egzekwowana", a pielgrzymkowe służby porządkowe "spokojnie mogą się szkolić, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze".