statystyki

Budowy altanki w ogrodzie nie trzeba zgłaszać urzędowi

autor: Jerzy Kowalski29.05.2009, 15:55; Aktualizacja: 29.05.2009, 16:51
  • Wyślij
  • Drukuj

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji prawa budowlanego nie wpłynie na uprawnienia użytkowników ogrodów rodzinnych. Bez względu na jego treść, będą oni nadal mogli wybudować altanę w swoim ogrodzie bez konieczności zgłaszania urzędowi zamiaru jej budowy.





Użytkownicy ogrodów rodzinnych pytają Gazetę Prawna czy uchwalona 24 kwietnia tego roku nowelizacja prawa budowlanego zmieni uprawnienia użytkowników ogrodów działkowych w zakresie prawa do budowy altan i innych obiektów budowlanych.

Dziś obowiązujące prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 4 pozwala na budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich bez wnoszenia wniosku o pozwolenie na budowę i zgłaszania zamiaru budowy. 23 kwietnia 2009 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa budowlanego, która treść obowiązującego obecnie przepisu dotyczącego zwolnienia z konieczności zawiadamiania o zamiarze budowy altany w rodzinnym ogrodzie działkowym włączyła do przyjmowanej nowelizacji. Tak więc w art. 29 ust. 1 pkt 17 znowelizowanej ustawy znalazł się zapis, że nie wymaga zgłoszenia budowa altany i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25m2 w miastach i do 35m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich).

Nowelizacja prawa budowlanego nie została jednak podpisana przez prezydenta i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent uznał m.in., że likwidacja pozwolenia na budowę i zastąpienie go zgłoszeniem, niezależnie od rodzaju i wielkości inwestycji, narazi właścicieli sąsiednich nieruchomości zwłaszcza w przypadku większych, czy bardziej uciążliwych obiektów na ingerencję w ich prawa majątkowe. Dodawał, że w obowiązującym dziś stanie prawnym niebezpieczeństwo takie jest praktycznie całkowicie wyeliminowane, ponieważ w toczącym się postępowaniu administracyjnym w sprawie decyzji o pozwoleniu na budowę właściciele, użytkownicy wieczyści, czy zarządcy nieruchomości, znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu, uczestniczą w postępowaniu jako strony.

Sytuacja dziś jest więc taka, że nadal obowiązują przepisy ustawy prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), co oznacza, że uprawnienia działkowców nie ulegają zmianie.

Także ocena wniosku prezydenta przez Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie na uprawnienia działkowców w zakresie budowy altan. Działkowcy mogą więc spać spokojnie i planować budowę altan i domków w swoich ogrodach.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Własne
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 12

  • 1: mg z IP: 217.153.237.* (2009-05-30 12:46)

    ciężko to zrozumieć, czyli budowa budynku gospodarczego 35 m kw. na terenie wiejskim nie wymaga żadnego zgłoszenia czy też nawet powiadomienia urzedu o zamiarze budowy ??? moze ktoś zorientowany mnie oświeci

  • 2: Mark z IP: 81.219.75.* (2009-05-31 00:04)

    mam pytanie
    Chciałem postawić altanke a właściwie pergolę 2,30 X 3,50, wysokość 2.20
    Stanełaby 1 m od siatki sąsiada. Ów sąsiad kategorycznie nie wyraża zgody
    Czy powinienem w myśl tej ustawy mieć pozwolenie Zarządu Pracowniczych Ogrodów Działkowych czy nie potrzebuję tej zgody. Przepisy działkowe mówia o 3 m odległości od innego uzytkownika
    Działka jest mała 350 m i w innym miejscu nie mogę jej postawić

  • 3: MoBBy Dick z IP: 85.222.86.* (2009-06-04 02:19)

    Do 1: Przeczytaj dobrze ustawę lub chociaż powyższy artykuł "...pozwala na budowę altan i obiektów gospodarczych na DZIAŁKACH W RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH". Ten przepis nie dotyczy Twojego przypadku bo teren wiejski to nie to samo co działka w ROD.

    Do 2: Szkoda chyba drażnić sąsiada a potem zamiast odpoczywać na działce wdawać się w złośliwości i pyskówki. Raczej się z nim dogadaj bez względu na to czy jest na to paragraf czy nie. Skoro jednak regulamin stanowi 3m to każde odstępstwo od niego musi być skonsultowane z zarządem.

  • 4: Feliks z IP: 78.88.16.* (2009-06-05 20:44)

    Kupilem działkę rolną o pow.1150 m kw. w pobliżu jeziora w terenie wiejskim z przeznaczeniem na cele rekreacyjne. Ogrodzilem, mam już doprowadzoną energię elektryczną, wodę i kanalizację podłączone do zbiorczej wiejskiej. Czy mogę wybudować budynek gospodarczy /ew. z użytkowym poddaszem/ z pominięciem występowania o decyzję lokalozacyjną i pozwolenie - podobnie jak w przypadku RDO? a jeżeli nie - to dlaczego?Będę bardzo wdzięczny za odpowiedż.

  • 5: kita596@wp.pl z IP: 85.222.86.* (2009-06-17 20:40)

    radze w sprawie tej pergoli dokładnie przeczytac regulaminin.moze okaze sie ze sasiad ma "muchy w nosie" :))

  • 6: kita596@wp.pl z IP: 85.222.86.* (2009-06-17 20:50)

    115
    1. Pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących na działce nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 1 metr od granic działki.
    2. W odległości do 2 metrów od granic działki, pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów.

  • 7: Brunero z IP: 83.21.233.* (2009-07-29 17:13)

    Mam ogród przydomowy i chciałbym postawić w nim Altane (domek drewniany z dachem dwuspadowym) o pow. do 25 m czy potrzebuje na no stosowne zezwolenie z Urzędu miasta czy też jestem traktowny w świetle przepisów tak jak działkowcy którzy na tego typu zabudowe nie potrzebują żadnych zgłoszeń i pozwoleń.

  • 8: 08204224,6 z IP: 89.77.232.* (2009-10-27 15:50)

    za z\az ?zandswraseasbpicxbg

  • 9: Drzymała z IP: 83.22.233.* (2010-01-17 15:59)

    A gdyby tak ustawić "budynek" na ramie stalowej z kołami , rama połączona z fundamentem srubami w sposób umożliwiający rozłączenie i przejazd. "Budynek" drewniany w wersji szkieletowej(duża przyczepa kempingowa).Brak stałego połączenia z podłożem powoduje żę obiekt nie wyczerpuje definicji budynku , więc, nie ma do niego zastosowania prawo budowlane i co za tym idzie urząd nadzoru budowlanedo .Podejrzewam???

  • 10: Urszula z IP: 188.147.37.* (2010-03-05 15:19)

    W zeszłym roku weszła nowelizacja co do usytuowania budynku na działce,która
    definiuje pojęcie tzw. wąskiej działki,której dopuszczalna szerokość nie przekracza
    16metrów.Daje ona możliwość postawienia budynku na działce w odległości nie
    mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki.do tej pory były to 3 metry ścianą bez otworów.Nie wiem tylko czy prawo to dotyczy również działki ogrodowej i postawionej na niej altanie?Może ktoś wie,bo tego już nie mogę się doszukać..
    Pozdrawiam

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie