statystyki

Budowy altanki w ogrodzie nie trzeba zgłaszać urzędowi

autor: Jerzy Kowalski29.05.2009, 15:55; Aktualizacja: 29.05.2009, 16:51

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji prawa budowlanego nie wpłynie na uprawnienia użytkowników ogrodów rodzinnych. Bez względu na jego treść, będą oni nadal mogli wybudować altanę w swoim ogrodzie bez konieczności zgłaszania urzędowi zamiaru jej budowy.

reklama


reklama


Użytkownicy ogrodów rodzinnych pytają Gazetę Prawna czy uchwalona 24 kwietnia tego roku nowelizacja prawa budowlanego zmieni uprawnienia użytkowników ogrodów działkowych w zakresie prawa do budowy altan i innych obiektów budowlanych.

Dziś obowiązujące prawo budowlane w art. 29 ust. 1 pkt 4 pozwala na budowę altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich bez wnoszenia wniosku o pozwolenie na budowę i zgłaszania zamiaru budowy. 23 kwietnia 2009 r. Sejm przyjął poprawkę Senatu do nowelizacji Prawa budowlanego, która treść obowiązującego obecnie przepisu dotyczącego zwolnienia z konieczności zawiadamiania o zamiarze budowy altany w rodzinnym ogrodzie działkowym włączyła do przyjmowanej nowelizacji. Tak więc w art. 29 ust. 1 pkt 17 znowelizowanej ustawy znalazł się zapis, że nie wymaga zgłoszenia budowa altany i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25m2 w miastach i do 35m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich).

Nowelizacja prawa budowlanego nie została jednak podpisana przez prezydenta i trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. Prezydent uznał m.in., że likwidacja pozwolenia na budowę i zastąpienie go zgłoszeniem, niezależnie od rodzaju i wielkości inwestycji, narazi właścicieli sąsiednich nieruchomości zwłaszcza w przypadku większych, czy bardziej uciążliwych obiektów na ingerencję w ich prawa majątkowe. Dodawał, że w obowiązującym dziś stanie prawnym niebezpieczeństwo takie jest praktycznie całkowicie wyeliminowane, ponieważ w toczącym się postępowaniu administracyjnym w sprawie decyzji o pozwoleniu na budowę właściciele, użytkownicy wieczyści, czy zarządcy nieruchomości, znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu, uczestniczą w postępowaniu jako strony.

Sytuacja dziś jest więc taka, że nadal obowiązują przepisy ustawy prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118, z późn. zm.), co oznacza, że uprawnienia działkowców nie ulegają zmianie.

Także ocena wniosku prezydenta przez Trybunału Konstytucyjnego nie wpłynie na uprawnienia działkowców w zakresie budowy altan. Działkowcy mogą więc spać spokojnie i planować budowę altan i domków w swoich ogrodach.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Własne

Polecane

reklama

  • 08204224,6(2009-10-27 15:50) Odpowiedz 10

    za z\az ?zandswraseasbpicxbg

  • mg(2009-05-30 12:46) Odpowiedz 00

    ciężko to zrozumieć, czyli budowa budynku gospodarczego 35 m kw. na terenie wiejskim nie wymaga żadnego zgłoszenia czy też nawet powiadomienia urzedu o zamiarze budowy ??? moze ktoś zorientowany mnie oświeci

  • Mark(2009-05-31 00:04) Odpowiedz 00

    mam pytanie
    Chciałem postawić altanke a właściwie pergolę 2,30 X 3,50, wysokość 2.20
    Stanełaby 1 m od siatki sąsiada. Ów sąsiad kategorycznie nie wyraża zgody
    Czy powinienem w myśl tej ustawy mieć pozwolenie Zarządu Pracowniczych Ogrodów Działkowych czy nie potrzebuję tej zgody. Przepisy działkowe mówia o 3 m odległości od innego uzytkownika
    Działka jest mała 350 m i w innym miejscu nie mogę jej postawić

  • MoBBy Dick(2009-06-04 02:19) Odpowiedz 00

    Do 1: Przeczytaj dobrze ustawę lub chociaż powyższy artykuł "...pozwala na budowę altan i obiektów gospodarczych na DZIAŁKACH W RODZINNYCH OGRODACH DZIAŁKOWYCH". Ten przepis nie dotyczy Twojego przypadku bo teren wiejski to nie to samo co działka w ROD.

    Do 2: Szkoda chyba drażnić sąsiada a potem zamiast odpoczywać na działce wdawać się w złośliwości i pyskówki. Raczej się z nim dogadaj bez względu na to czy jest na to paragraf czy nie. Skoro jednak regulamin stanowi 3m to każde odstępstwo od niego musi być skonsultowane z zarządem.

  • Feliks(2009-06-05 20:44) Odpowiedz 00

    Kupilem działkę rolną o pow.1150 m kw. w pobliżu jeziora w terenie wiejskim z przeznaczeniem na cele rekreacyjne. Ogrodzilem, mam już doprowadzoną energię elektryczną, wodę i kanalizację podłączone do zbiorczej wiejskiej. Czy mogę wybudować budynek gospodarczy /ew. z użytkowym poddaszem/ z pominięciem występowania o decyzję lokalozacyjną i pozwolenie - podobnie jak w przypadku RDO? a jeżeli nie - to dlaczego?Będę bardzo wdzięczny za odpowiedż.

  • kita596@wp.pl(2009-06-17 20:40) Odpowiedz 00

    radze w sprawie tej pergoli dokładnie przeczytac regulaminin.moze okaze sie ze sasiad ma "muchy w nosie" :))

  • kita596@wp.pl(2009-06-17 20:50) Odpowiedz 00

    115
    1. Pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących na działce nie mogą być usytuowane w odległości mniejszej niż 1 metr od granic działki.
    2. W odległości do 2 metrów od granic działki, pergole, trejaże i inne podpory do roślin pnących nie mogą przekraczać wysokości 2 metrów.

  • Brunero(2009-07-29 17:13) Odpowiedz 00

    Mam ogród przydomowy i chciałbym postawić w nim Altane (domek drewniany z dachem dwuspadowym) o pow. do 25 m czy potrzebuje na no stosowne zezwolenie z Urzędu miasta czy też jestem traktowny w świetle przepisów tak jak działkowcy którzy na tego typu zabudowe nie potrzebują żadnych zgłoszeń i pozwoleń.

  • Drzymała(2010-01-17 15:59) Odpowiedz 00

    A gdyby tak ustawić "budynek" na ramie stalowej z kołami , rama połączona z fundamentem srubami w sposób umożliwiający rozłączenie i przejazd. "Budynek" drewniany w wersji szkieletowej(duża przyczepa kempingowa).Brak stałego połączenia z podłożem powoduje żę obiekt nie wyczerpuje definicji budynku , więc, nie ma do niego zastosowania prawo budowlane i co za tym idzie urząd nadzoru budowlanedo .Podejrzewam???

  • Urszula(2010-03-05 15:19) Odpowiedz 00

    W zeszłym roku weszła nowelizacja co do usytuowania budynku na działce,która
    definiuje pojęcie tzw. wąskiej działki,której dopuszczalna szerokość nie przekracza
    16metrów.Daje ona możliwość postawienia budynku na działce w odległości nie
    mniejszej niż 1,5 metra od granicy działki.do tej pory były to 3 metry ścianą bez otworów.Nie wiem tylko czy prawo to dotyczy również działki ogrodowej i postawionej na niej altanie?Może ktoś wie,bo tego już nie mogę się doszukać..
    Pozdrawiam