statystyki

Jak przywieźć do Polski mienie przesiedleńcze z zagranicy

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz01.08.2008, 03:00; Aktualizacja: 25.08.2008, 11:58

Reklama


Reklama


1

Jakie wymagania należy spełnić, aby sprowadzić z USA do Polski legalnie samochód jako mienie przesiedleńcze?

Mienie przesiedleńcze z USA mogą sprowadzić tylko osoby, które przenoszą się do Polski na pobyt stały po nieprzerwanym okresie co najmniej 12 miesięcy zamieszkania w USA lub innym tzw. państwie trzecim poza obszarem celnym Unii Europejskiej. Ten roczny okres musi poprzedzać zmianę pobytu.

Tylko wyjątkowo z uprawnień może skorzystać również osoba mająca za granicą krótsze miejsce pobytu, ale przebywająca tam nie mniej niż sześć miesięcy. Musi jednak wówczas udowodnić, że nie miała żadnego wpływu na skrócenie pobytu.

Bez cła osoby przesiedlające się mogą przywieźć mienie osobiste, czyli przeznaczone na własny użytek lub do zaspokojenia potrzeb swojego gospodarstwa domowego. Oprócz majątku ruchomego gospodarstwa domowego są to również m.in. rowery, motocykle, prywatne samochody i ich przyczepy, przyczepy campingowe, łodzie wycieczkowe i prywatne samoloty.

Rzeczy te muszą być użytkowane przez co najmniej sześć miesięcy przed datą powrotu. Czas użytkowania należy udokumentować na przykład dowodem ich zakupu. W przypadku samochodu trzeba udowodnić, że auto było zarejestrowane w USA (lub w innym państwie trzecim poza UE, w którym przez rok przebywał emigrant) nieprzerwanie przez minimum pół roku na osobę, która przywozi je w ramach przesiedlenia.

Mienie przesiedlenia można wwozić do Polski partiami przez rok od daty przeprowadzki. Na przywóz rzeczy osobistego użytku są ustanowione normy ilościowe. Na przykład można przywieźć tylko jeden samochód osobowy. Aby mogły być w Polsce użytkowane przywiezione samochody niektórych marek, potrzebne są przeróbki np. kierunkowskazów lub świateł na symetryczne.

2

Czy mienie przesiedlenia może przywieźć z USA osoba, która przebywała tam nielegalnie?

Z przepisów unijnych, które obowiązują w Polsce od 1 maja 2004 r., czyli od dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej jednoznacznie nie wynika, że do mienia przesiedleńczego ma prawo tylko osoba, która przebywała legalnie (czyli za zgodą państwa) w kraju, z którego przesiedla się. A skoro nie ma jednoznacznego zakazu dla tych osób we wspólnotowym kodeksie celnym oraz w rozporządzeniu Rady EWG nr 918 z 1983 r., które ustanawiają wspólnotowy system zwolnień celnych, to wątpliwości należy rozstrzygać na rzecz emigranta przywożącego mienie przesiedleńcze.

Załatwiając formalności związane ze zwolnieniami celnymi nie musi się udowadniać, że za granicą przebywało się legalnie i samowolnie nie przedłużyło się swojego pobytu bez zgody tamtejszych władz.

Emigrant powinien jedynie udowodnić, że miał nieprzerwanie stałe miejsce zamieszkania w państwie trzecim przez ostatnie co najmniej 12 miesięcy.

Aby to udowodnić, nie musi już przedstawiać zaświadczenia z konsulatu (co było konieczne do dnia akcesji Polski do Unii Europejskiej), ale może przedstawić inne dokumenty potwierdzające zamieszkanie w państwie trzecim przez co najmniej 12 miesięcy (na przykład bilety lotnicze, rachunki za telefon wystawione w tym państwie) zaświadczenia z banku pokazujące przepływy gotówkowe w Stanach Zjednoczonych itd.).

3

Czy rzeczy przywiezione w ramach przesiedlenia można sprzedać w Polsce?

Przywiezione rzeczy zostają zwolnione od cła pod warunkiem, że w ciągu 12 miesięcy nie zostaną sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odpłatnie albo nieodpłatnie udostępnione.

Gdyby jednak takie przeniesienie własności nastąpiło, to wówczas trzeba o tym poinformować urząd celny. Powstanie też wówczas dług celny, który powracający do kraju emigrant musi uregulować.

Natomiast na zwolnienie od cła nie można liczyć przywożąc: alkohol, tytoń, wyroby tytoniowe, środki transportu przeznaczone do wykonywania działalności gospodarczej, towary wykorzystywane do wykonywania rzemiosła lub zawodu. Z ulg w przywozie mienia przesiedleńczego nie korzysta się w razie wwożenia nowych rzeczy nabytych tuż przed datą powrotu albo podczas podróży powrotnej, czyli wówczas, gdy od dnia zakupu do powrotu nie upłynęło jeszcze 6 miesięcy.

Podstawa prawna

• Wspólnotowy kodeks celny i rozporządzenie Rady EWG nr 918 z 1983 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP
Tagi:cło

Polecane

Reklama

 • zakapior(2010-03-23 23:01) Odpowiedz 10

  Raczej nie da sie obejsc. ja przyjechalem po 4 mies posiadania samochodu i nie chcieli zarejestrowac jako mienie. Zalatwilem sobie dowody wplat na mieszkanie na kolejne kilka mies i z glowy.

 • Henryk(2012-10-01 08:56) Odpowiedz 00

  Witam, czy ktos ma aktualne doswiadczenia z przesiedleniem broni mysliwskiej z USA?
  Jakie dokumenty, sposob wysylki i inne procedury sa wymagane?
  W Polsce mam bron mysliwska (jestem czlonkiem kola) i juz uzyskalem zezwolenie z Policji na zakup (przywiezienie) dodatkowych jednostek broni.

 • michal(2010-07-08 04:13) Odpowiedz 00

  witam, mam pytanie, mianowicie jak przedstawia sie sytuacja z mieniem przesiedlenczym na MOTOR? i jak bylo by w moim przypadku: jestem w usa na wakacje, z 2 miesiace wracam do polski, posiadam zarowno polskie jak i amerykanskie obywatelstwo. z gory dziekuje za odpowiedz gdyz nigdzie nie moge znalezc informacji na ten temat...

 • MAGDA(2009-07-19 01:34) Odpowiedz 00

  Mam problem. Za dwa miesiace wracam do Polski po 8 latch pobytu w Stanach, a samochod ktory kupilam w celu przywiezienia do Polski jako mienie przesiedlencze ulegl wypadkowi bez mojej winy i poszedl dom kasacji. Czy ktos moze orietuje sie czy jest szansa obejscia jakos wymogu 6 miesiecznego okresu posiadania auta, bo nie moge przesunac daty powrotu a nie chce placic cla za nowy samochod?

 • George(2009-11-08 09:16) Odpowiedz 00

  Ja również odprawiłem 2 sam. osob.- odprawa bez kłopotu w 2008
  Mam pytanie czy odsprzedaż w polsce takiego samochodu jest dozwolona po
  12 mies. od daty odprawy czy od daty zarejestrowania samochodu w Polsce?

 • Maciek(2009-11-10 05:34) Odpowiedz 00

  WITAM.JESTEM GLOWNYM SZEFEM NA LUKSUSOWYCH TRANSATLANTYKACH ( CRUISES ) W MIAMI . JEST TO FORMA KONTRAKTU.CZY ROWNIEZ KWALIFIKUJE SIE DO ZWOLNIENIA W RAMACH MIENIA PRZESIEDLENIA? PROSZE O EMAIL NA mcckapsel@hotmail.com

 • darek(2009-11-12 11:31) Odpowiedz 00

  witam ,

  wybieram sie na wize studencka do stanow , rowno rok, czy po zakupie samochod musi byc na mnie zarejestrowany w satnach? czy wystarczy umowa kupna-sprzedazy . Mam w planach kupic sobie lekko rozbity samochod i przez pol roku trzymac go na podworku , a opozniej przywiezc do Polski i tu naprawic , bedzei z tym jakis problem ? dobry pomysl w ogole :)?

 • Kris K.(2010-02-12 12:05) Odpowiedz 00

  Prosze o informacje dot. mozliwosci "obejscia" wymogu posiadania przez 6 miesiecy auta w kraju z ktorego sprowadza sie mienie przesiedlencze, czy jest jakas mozliwosc???

 • barbarasandomierska@wp.pl(2010-04-25 17:52) Odpowiedz 00

  moja rodzina sprowadzila sie na stale do polski. z chikago wyslali samochod i rzeczy osobiste. co musza zalatwic i jakie musza miec dokumenty w urzedzie celnym

 • Celnik R.(2010-04-29 20:47) Odpowiedz 00

  Kwestia ile da sie w lape celnikom,jezeli nie to nawet jesli jest wszystko legalnie to cie zgnoja,zniszcza.Sa wyjatki uczciwych ale wiekszosc to ludzie ukladow.Jezeli dilerzy samochodowi itp.daja w lape ministrowi,czy celnikom to mozna przywiesc kilka aut i zadnych wielkich oplat ale gdy ktos uczciwy cos przywiezie to zaraz niszczenie bez skrupulow.Ten kto sprowadzal to wie,jakie jest dranstwo w urzedach celnych i skarbowych.

 • Olek(2010-09-28 08:17) Odpowiedz 00

  Mam pytanie.Moja rodzina mieszka w usa od kilkunastu lat.Teraz kupiła w Polsce mieszkanie i będzie przebywać na zmianę raz tu ,raz tam./jest na emeryturze/.Czy może sprowadzić sobie samochód na mienie przesiedleńcze?
  Może ktośmi odpowie.
  Pozdrawiam!

 • ania(2009-05-29 14:20) Odpowiedz 00

  jestem w usa lata i zamierzam z dzieckiem wrocic do polski,stracilam status studenta i w rzecz przepisu jestem nielegalna.mam jednak auto i meble,czy sa na to szanse by przywiezc do polski moje rzeczy nie placac kosmicznych sum-dziekuje ania

 • CZAREK(2010-10-17 11:42) Odpowiedz 00

  A MI ***** ROBIJA KOLO DUPY BO WYJECHALEM Z POWROTEM DO STANOW I BRAT JEZDZI WOZI IM ROZNE DOKUMENTY

 • zdzislaw(2010-10-21 15:55) Odpowiedz 00

  co znaczy:...ze w ciagu 12 miesiacach nie zostana sprzedane, wynajete, uzyczone, wydzierzawione lub w inny sposob odplatnie albo nieodplatnie
  udostepnione.
  czy przed uplywem 12 miesiecy, moja zona moze uzywac auto, ktore ja
  przywizlem?

 • jagasrq@hotmail.com(2011-03-01 11:36) Odpowiedz 00

  Nie trzeba osobiscie odbierac samochodow . Wystarczy upowaznienienie i wymagane dokumenty. Ja nie odbieralam dwoch samochodow i motocykla osobiscie, tylko dwoch przyjaciol, mieli wszystkie dokumenty i poszlo bardzo sprawnie.

 • aB(2011-03-02 23:00) Odpowiedz 00

  Witam, moj przyjaciel przeniósl się z usa do szwajcarii samochod nadal w newjersey i został wysłany do gdyni.Chce go sprowazic w ramach mienia przesiedlenczego.
  Pytanie:
  Co trzeba zrobić?
  Czy w urzedzie celnym powinien się pokazać osobiście?
  Gdzie dokonać mienia przesiedlenczego? w Pl czy w szwajcarii ogolnie co powinnam zrobić bo zajmuje sie sprawa w jego imieniu.Dzieki z góry!

 • gg 31823015(2011-03-04 23:25) Odpowiedz 00

  proszę o pomoc Pracowałem 5lat w Niemczech legalnie Kupiłem samochód z salonu nowy 2 lata temu na swoje nazwisko Wróciłem do Polski i chcę go przerejestrować Czy będę musiał płacić akcyzę? Może ktoś ma doświadczenie w tej sprawie

 • KAJA(2011-04-05 18:49) Odpowiedz 00

  ktora agencjanajlepiej swiadczy uslugi przewozowe

 • maciek(2012-02-25 16:35) Odpowiedz 00

  mam pytanie siostra chce sprowadzic auto z USA piszecie ze w polsce musi byc osobiscie zeby zalatwic formalnosci, a jezeli moja nasza mama ma notarialne upoważnienia do reprezentowania we wszystkich sprawach to nic to nie zmieni,nadal musi byc osobiscie?

 • sylmar(2009-07-03 21:40) Odpowiedz 00

  pytanie.czy zdarza sie ze trzeba placic clo za rzeczy osobistego urzytku ktore przesylamy przez polamar?nie jestem pewna czy nie powinnam urzyc mojego mienia przesiedlenczego?wysylamy nasze rzeczy w paczkach,zeby uniknac oplat kontenerowych i portowych,ale nie wiem zbyt wiele na temat mienia przesiedlenczego...z gory dziekuje za opinie i rady.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama