Jak wyjaśniła, chodzi o to, aby była określona licencja programowa, aby minister skarbu nie miał wpływu na obsadę stanowisk w mediach publicznych oraz aby kwota abonamentu mogła być odliczona od podatku.

"Dziś otwiera się nowy czas dla negocjacji nad nową ustawą medialną, dla negocjacji ponadpartyjnych, które mają szanse wprowadzić ład medialny w Polsce" - podkreśliła wiceszefowa SLD na dzisiejszej konferencji prasowej w Sejmie.

"PO nie chciała się zgodzić na odpolitycznienie mediów"

Jak dodała, SLD bardzo krytycznie oceniał obowiązującą ustawę medialną autorstwa PiS. Ale, zaznaczyła, mimo krytycznej oceny Sojusz nie mógł poprzeć ustawy Platformy Obywatelskiej, bo PO nie chciała się zgodzić na odpolitycznienie mediów.

Szymanek-Deresz zaznaczyła, że w czasie negocjacji z PO padały zapewnienia, że może to nastąpić w przyszłości. "Jednakże zerwanie rozmów w piątek przekreśliło tę szansę" - powiedziała.

"Zerwanie rozmów przekreśliło szanse na stworzenie dziś ustawy medialnej, która gwarantowałaby apolityczne funkcjonowanie mediów publicznych" - dodała posłanka.