W czwartek "Dziennik" napisał, że prezydent rozważa dymisję Polki ze stanowiska zastępcy szefa BBN. Według gazety w czerwcu Polko poprowadził płatny wykład dla bankowców i uczył bankowców, jak dobierać współpracowników i przewodzić grupie.

Prezydent Lech Kaczyński powiedział w czwartek, że jeśli doniesienia o generale są prawdziwe, "to będzie odwołany i mogą być daleko idące zmiany w BBN". Zastrzegł zarazem, że w przeszłości słyszał "o sobie i innych osobach wiele rzeczy nieprawdziwych".

Drugą sprawą, która wywołała kontrowersje w Pałacu, jest występ Polki podczas urlopu w telewizyjnym reality show "Fort Boyard", który TVP kręci we Francji. Program zawiera elementy szkoły przeżycia i przygodowych konkursów.

Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM, zastępcą szefa BBN został we wrześniu 2006 roku

Szef BBN Władysław Stasiak informował w czwartek, że rozmawiał z prezydentem o swoim zastępcy i w najbliższym czasie można się spodziewać rozstrzygnięć w tej materii.

Polko, były dowódca jednostki specjalnej GROM, zastępcą szefa BBN został we wrześniu 2006 roku. GROM-em dowodził w latach 2000-2004. Odwołał go minister obrony Jerzy Szmajdziński. Po odejściu z czynnej służby Polko został doradcą prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego. Krótko doradzał też szefowi MSWiA Ludwikowi Dornowi. W lutym 2006 ponownie na kilka miesięcy objął dowództwo GROM.