Matejuk otrzyma nominacje na stopień generalnego inspektora, Starańczak - nadinspektora. Stasiak powiedział, że sprawa dwóch pozostałych wniosków MSWiA jest otwarta i nominacje będą możliwe przy innej okazji, np. 11 listopada.

"Nic nie jest zamknięte, procedura trwa, wnioski są przepracowywane, wszystko się jeszcze może zdarzyć" - powiedział Stasiak. Zaznaczył, że MSWiA przesłało kandydatury 22 lipca. "Jeżeli prezydent w ciągu 48 godzin podpisał dwie nominacje, to jest dowód na to, że idziemy w dobrym kierunku i dobrze współdziałamy. To przykład optymistyczny i pozytywny" - dodał. Przypomniał, że w 2006 roku, gdy resortem spraw wewnętrznych kierował przedstawiciel PiS, była tylko jedna nominacja.

Podkreślił, że brak nominacji dla dwóch pozostałych proponowanych do awansu funkcjonariuszy nie oznacza, że wobec kandydatów prezydent ma jakieś zastrzeżenia.

24 lipca przypada święto policji. Z tej okazji MSWiA przekazało do BBN cztery wnioski o awans. Środowy "Dziennik" napisał, że spośród czterech kandydatur zaakceptowana zostanie prawdopodobnie tylko jedna, a szansę na awans stracili: Matejuk, szef stołecznej policji Adam Mularz i komendant dolnośląskiej policji Zbigniew Maciejewski.