SENTENCJA
Pierwszeństwo nabycia wyodrębnionego lokalu w budynku stanowiącym własność gminy oraz związane z nim roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży bez przetargu przysługuje jedynie osobie, która wstąpiła w stosunek najmu oraz osobie, która prawo do najmu uzyskała w drodze dziedziczenia przed wejściem w życie ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach (...)
Postanowienie SN z 11 września 2003 r.
sygn. akt III CZP 49/0383414
STAN FAKTYCZNY
Sąd Rejonowy oddalił powództwo Elżbiety G. przeciwko Gminie W. o nakazanie pozwanej zawarcia umowy w przedmiocie sprzedaży wyodrębnionego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Najemczynią spornego lokalu była Maria S., która zwróciła się do pozwanej gminy o sprzedaż lokalu w trybie bezprzetargowym. Okazało się jednak, że najemczyni zmarła 9 sierpnia 1998 r. Jej spadkobiercą jest powódka. Gmina odmówiła zawarcia z powódką umowy sprzedaży w trybie bezprzetargowym, gdyż powódka nie była najemcą lokalu.
UZASADNIENIE
Powódka dziedziczy uprawnienia wynikające z umowy najmu łączącej spadkodawczynię z pozwaną gminą. Sąd Okręgowy powołał się przy tym na uchwałę Sądu Najwyższego z 16 maja 1996 r.(sygn. akt. III CZP 46/96), w której stwierdzono, że jeżeli nie ma osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 8 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych najem ten podlega dziedziczeniu. Sąd Okręgowy nie zwrócił jednak uwagi, że stanowisko to było aktualne do czasu nowelizacji powołanej ustawy. Dokonano jej ustawą z 21 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych oraz o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze (Dz.U. nr 111, poz. 723). W ramach tej nowelizacji do art. 8 ustawy najmu lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych dodano ust. 2 w brzmieniu: W razie braku osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu lub w razie zrzeczenia się przez nią tego prawa, stosunek najmu lokalu wygasa. Przepis ten obowiązywał od 24 października 1997 r., a więc już w chwili śmierci najemczyni. Jeśli tak, to prawo najmu nie zostało odziedziczone przez powódkę, a w konsekwencji treść zagadnienia prawnego ujętego w pytaniu nie jest adekwatna do stanu faktycznego.
OPINIA
ANDRZEJ BIELEWICZ
radca prawny
Sąd Najwyższy precyzyjnie wskazał na podstawy stosowania przepisu art. 8 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych w świetle nowelizacji wynikającej z ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o zmianie ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych oraz o zmianie ustawy - Prawo spółdzielcze (Dz.U. nr 111, poz. 723). Nowela obowiązująca od 24 października 1997 r. pozbawiła cechy dziedziczności najmu w braku osób uprawnionych do wstąpienia w stosunek najmu lokalu mieszkalnego na podstawie art. 8 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.
Arkadiusz Jaraszek, Adam Makosz